Archaické slovo Ryteřovat - kdo ho zná

Od: Datum: 17.10.12 12:04 odpovědí: 3 změna: 17.10.12 13:42
avatar

Zdravím znalce jazyka českého. Věděl by někdo, co znamená slovo ryteřovat? Dozajista je dost archaické, za cokoli, ci mi kdo k němu řekne, předem dík. K.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.12 13:11
avatar

Není to náhodou slovo bohatší o jeden háček?

Zdroj: http://cb.cz/praha2/bib_slovnik_novotny/0800-0850.doc

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 17.10.12 13:25
avatar

"kartagineců, Slovník online od Adolfa Novotného:


[1] Rytěřovati

stč. = bojovati po rytířsku, vésti zápas. Ve 2K 10,3 připomíná Pavel, že zbraně jeho boje [Kral. »rytěřování«] nejsou tělesné, ale božsky mocné. Neužívá pozemských zbraní, jež jsou bezmocné, nýbrž zbraní duchovních, jež mu dal Bůh a jimiž provádí hrdinské činy. Jsou to mimořádné síly, jež mu byly dány k práci pro evangelium. 2Tm 2,4 překládá Žilka: »Kdo je vojákem, neplete se do zaměstnání pro živobytí«. O vojákovo živobytí je totiž postaráno; nemůže mít zaměstnání, které by ho odvádělo od vojenských povinností. Rytíř Kristův nemá vyhledávat takovou činnost, která by ho zdržovala v plnění povinností vůči Kristu. Jk 4,1 mluví o vášních, které válčí v údech člověka a způsobují spory mezi členy sboru. Podobná myšlenka je v 1Pt 2,11 s důrazem, že tělesné chtíče podnikají válku [rytěřují] proti duši.

http://biblickyslovnik.pleva.info/#ryteřovat

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.10.12 13:42
avatar

Děkuji za oba příspěvky. Ten háček tam mořná je, já teď ten text nemám před sebou (byl to nějaký kancionál, a jestli na něj zase narazím, tak to potvrdím nebo vyvrátím).

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.