Antonyma - píše

Od: Datum: 15.10.12 19:54 odpovědí: 22 změna: 29.03.16 10:23

*zed* A jsem v háji, milí rádcové *ee*. Máme celý úkol udělaný, ale nad jedním slovem jsem v koncích. Antonyma pro slovo PÍŠE je GUMUJE? Nebo co? Děkuji. Nešťastná Sebodka*plac*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.10.12 20:10

Já myslím, že antonymum je nepíše.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.10.12 20:13

Také myslím, že to bude nepíše... Když chci říct, že ta slivovice píše (je dobrá)?

Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.10.12 20:14

nojo, ale když je OTEVŘU, tak k tomu je ZAVŔU. ROZEDNÍVÁ SE - STMÍVÁ SE, tak to NEPÍŠE mi k tomu nějak nejde

doplněno 15.10.12 20:16:

Děvčata, já na vás teda dám. Ale jestli to bude špatně, tak dostanete na zadeček :D. Až nám to paní učitelka opraví, tak dám vědět... Děkuji a hezkou noc

Datum: 15.10.12 20:22

Holky mají pravdu, jaký je opak slova píše? Řekni si to nahlas. NE-píše:)

doplněno 15.10.12 20:31:

No jo, někdy je tvar prostě jiný, třeba u slova spím nebude antonymum nespím, ale bdím atd. Ale u píšu nic jiného než nepíšu logicky nesedí, sice gumuji je hodně blízko, ale není to prostě ono... tedy aspoň podle mne.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 15.10.12 20:27

Marti. Ale jak jsem psala OTEVŔU a k tomu není NEOTEVŘU, ale ZAVŘU ...A to jsme teprve ve druhé třídě *zed**ee*.

Datum: 15.10.12 20:30

Sebodko, podle mě to je chyták. Aby děti nepsaly pouze zavřu-nezavřu, stmívá se-nestmívá se. Ale jsou prostě slova, u kterých to jinak udělat nelze, než použít tu předponu NE.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.10.12 20:33

Míšo, já bych tam napsala gumuje *smich*. Nojo, jsem *bzum*. Děkuji všem za odpově a Tobě i za vysvětlení. *jasne*

Datum: 15.10.12 20:35

Ale to gumuje bych tam taky napsala, aby bylo vidět, že jste nad úkolem přemýšleli a dali si záležet ;)

Datum: 15.10.12 20:40

No. můžu Ti říct, že i když mám školy technického směru, tak mě někdy počty z druhé třídy dají pěkně zabrat. A né vždy mám za jedna *smich*. S češtinou jsem si fandila, že to bude vůbec jednoduché, protože český jazyk mám ráda a snažím se ho moc neprznit. No a vida, už jsem taky v koncích :D

Datum: 15.10.12 20:23

Už je asi pozdě, ale co sloveso čte. /čtení/

Buďto píše, nebo čte.

Datum: 15.10.12 20:31

Pohanko, to nebude ono, antonymum je opak. To, že nepíšu, neznamená, že čtu. ;)

Datum: 16.10.12 12:50

To že neotvírám, taky nemusí nutně znamenat, že zavírám.

Datum: 29.03.16 10:23

Já bych souhlasil.

Jedno slovo může mít více antonym s různými významy, podle toho, o který druh antonymie jde, v jakém kontextu a na které významové škále k antonymii dochází, popřípadě ke kterému z více významů slova se vztahuje. ...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Antonyma

Datum: 15.10.12 20:34

Napsala bych píše a vedle toho do závorky i gumuje. Antonyma od mnoha slov se sice tvoří přidáním předpony ne-, ale ve smyslu přidávání písmenek a ubírání písmenek je vhodné i gumuje.

A myslím, že učitelka by měla tu nejistotu a přemýšlení nad problémem ocenit.

Datum: 15.10.12 21:33

jen námět:co třeba říká, nebo mluví. No není to docelaono,aleono taky antynomum není jednoznačně a vždy zápor.

doplněno 15.10.12 21:34:

antonymum

Datum: 15.10.12 21:37

Kartaginec. Nekomplikuj mi to už a neraď . Tebe mám v záloze jako rádce ve druhém pololetí na počty, tak si šetři síly. :D Děkuji a hezkou noc. Sebi

Datum: 16.10.12 11:12

No já to jen navrhova. Stejně se mi tomoc nezdá, ale já to říkal, takto, doufám,není porušení pravidla - Z1 - psát nesmyslné odpovědi a otázky nebo úmyslně poskytovat špatnou radu.

Datum: 16.10.12 23:44

Já se přidávám k tomuto názoru. Podle mě v určitém kontextu může být antonymem k psát například mluvit. To je jiná věc, že k dost slovům existuje antonymum v širším kontextu. V tom odkazu na wikipedii níže jde o skupinu kontextních antonym.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Antonymum

doplněno 16.10.12 23:46:

Kontextových samozřejmě. Chjo, už na to moc nevidím. *smich*

doplněno 16.10.12 23:51:

Ještě jeden dodatek. I píše a gumuje by podle toho článku na wikipedii bylo správně, šlo by o reverzní antonyma, protože popisují opačný proces, řekl bych.

Datum: 16.10.12 00:25

píše x nepíše To, že někdo nepíše, neznamená, že gumuje nebo čte.

doplněno 16.10.12 00:27:

Ještě lépe by bylo ke slovesu psít neuvést nic. Zápor není antonymum.

doplněno 16.10.12 00:27:

Oprava: ... psát ...

doplněno 16.10.12 20:17:

Pt, za odkaz bych byla ráda. Myslím, si, že ač zápor může v některých případech vystupovat v roli antonyma, antonymem není. Samozřejmě se mohu mýlit.

Ohodnoceno: 2x

Od: pt®
Datum: 16.10.12 11:24

"ivzes", já se dívala, co na to říká Ústav Český pro pravidla ČJ, abylo tam, že i zápr někdy = antonymum. Jen jsem si neuložila odkaz. Pokud najdu vložím dodatečně. Škoda, že tu není Pu, jistě by věc objasnila. - pt

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.03.16 10:23

Jedno slovo může mít více antonym s různými významy, podle toho, o který druh antonymie jde, v jakém kontextu a na které významové škále k antonymii dochází, popřípadě ke kterému z více významů slova se vztahuje. ...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Antonyma

Od: sss*
Datum: 21.03.16 00:12

čte

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.