Je "sakra" slovo, které se porušuje školní řád?

Od: Datum: 09.10.12 12:09 odpovědí: 28 změna: 09.06.14 12:27

Syn dostal poznámku,že i po upozornění používá slovo sakra.Většinou,když se mu něco nepovede.Má 9let.Jeho třídní to vzala jako porušení školního řádu.Prý to v latině znamená něco špatného.Nikde jsem se ale překladu nedopátrala.Může někdo pomoct.Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 09.10.12 12:15

Dobrý den.

Proč synovi nedomluvíte, aby toto slovo nepoužíval. Ve školním řádu je, že žák se má slušně chovat a nevyjadřovat se hrubě. Výraz "sakra" se mi nezdá pro devítileté dítě školou povinné zrovna vhodný.

Ohodnoceno: 2x

Od: zidane
Datum: 08.06.14 23:14

Já vám do toho nechci kafrat, ale "sakra" beru v pohodě. To má říkat "ajvaj" nebo třeba "ale ne!", či jak si ulevit? I dítě si potřebuje občas ulevit a vemte to tak... rodič by nejradši řekl "do pr...", ale ví, že nemůže kvůli dítěti, tak řekne "sakra" no a dítě to pochytí. Dle mne to třídní přehání anebo je to věřící osoba, kterou to uráží, protože myslím, že "sakra" vzniklo ze "sacré", což je snad "svatý" no a učitelku pánbíčkářku to štve.

Ohodnoceno: 0x

Od: askmenow*
Datum: 09.10.12 12:18

Omlouvám se předem, že reauji i když případný překlad neznám. Moje rada ale zní nehledejte chybu v učitelce a prostě přistupte na to, že by to říkat neměl. Pokud máte v rukávu argument, že často děti v jeho věku říkají horší slova, říkám "ano, říkají", ale to nic neznamená. Je to jako kdybych omlouva něčí závislost na alkoholu tím, že dost lidí bere drogy a to je horší. Navíc, před synem není radno stavět se ke kárání učitelem tak že učitel je v neprávu a syn je ten ublížený, zaděláváte si jen na to, že ztratí veškeré zábrany a respekt k učiteli a časem bude oprávněně nosit horší poznámky.

Datum: 08.06.14 23:21

U církevní školy dobře, tam to beru. Ale tam by se snad matka nedivila, co na tom dotyčné učitelce vadí. A pokud se diví - neví? Takže asi není věřící, jinak by věděla.

A proč tedy dávala dítě do církevní školy? Já jakožto agnostik (Boží existence nebyla prokázána, tedy si myslím, že Bůh není) bych byl velmi, velmi proti umístění svého dítěte do církevní školy. Už z principu. Ale to je pak zas o tom, že bych si těžko vzal natolik věřící ženu, která by i přes můj nesouhlas dala NAŠE dítě do církevní školy, to těžko. To bych asi musel při zplození dítěte myslet víme čím a to by k tomu zase (protože by byla přece silně věřící) před svatbou nedošlo, čili bych zavčasu zjistil, jak víru bere a zřejmě bychom se ani nevzali, pač bychom přišli na významné problémy normální cestou neřešitelné, které by bránily spokojenému manželství

Od: mowla*
Datum: 09.10.12 12:20

No - pokud jde o církevní školu, rozhodně nejde o slovo ´vítané´ - jedná se o odvozeninu slova "sacer" - svatý... Taky by asi ´nadzdvihlo´ učitelku náboženství...

*smich*

Na druhou stranu - musí devítileté děcko ´nadávat´ takto zřejmě (a po kom to asi má? ;) )? Naučte ho třeba slovo "brko" - také zní ´jadrně´ a proti části ptačího pera těžko bude moci kdokoli cokoli namítat...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.10.12 12:32

A co "do kosmu" :D. Pustit mu Trpaslíka a hned se přeučí tohle :D.

Datum: 08.06.14 23:16

Ano a ne. Někdo, koho uráží "sakra" zřejmě proto, že to je "nábožná" nadávka (sacré - svatý), se dle mne naštve i kvůli "brko", protože se tak říká penisu. U takto divné učitelky, které vadí mně zcela nevadící "sakra" bych se nedivil ničemu.

Od: hm®
Datum: 09.10.12 12:27

Toto slovo je obecně považováno za nadávku, i když lehkou. Až bude syn starší, bude místo něj při stejných příležitostech možná říkat třeba ku..a, nebo dopr...e. Takže ať se pokusí toto slovo neužívat, zvlášť, když už ho napomínali. Ve školním řádu je možná ustanovení, že se nesmí mluvit neslušně, takže jistým způsobem se možná o porušení řádu jedná. I když já osobně bych to třeba nepřeháněl, ale ... ať to slovo ve škole radši neříká.

Co přesně to slovo znamená, ale taky nevím.

Datum: 09.10.12 12:36

Jak píše mowla, je to slovo odvozené od latinského sacer.

Podobně často voláme Kristepane!, Ježíšmárja! hergot = německy Her Gott, česky Pane Bože!... Odtud také pochází úsloví Volat všechny svaté.

Oproti takovému šmárja je sakra těžší kalibr. Jestliže si to škola nepřeje, tak to syn prostě říkat nesmí.

doplněno 09.10.12 12:43:

Do téhle kategorie klení ještě patří třeba "kruci". Odvozeno od krucifix, kříž.

A Desatero Božích přikázání hned na druhém místě nabádá - nevezmeš jména Božího nadarmo. Tím je myšleno všechno toto klení.

Datum: 09.10.12 12:39

"Sakra" je v podstatě braní Božího jména nadarmo (i když s tím lze diskutovat); sacrum znamená posvátno (např. náboženská místa, symboly, obřady, slova, předměty), metaforicky nejvyšší dobro (z latinského sacrum - svaté)

doplněno 09.10.12 12:51:

Jinak jsem si pořádně nepřečetl odpověď Mowly, takže jsem ji tak trochu duplikoval M. se omlouvám.

(Další souvisejísí slova jsou třeba sacratus, sanctum sanctus, sakrální a další a další. Právě pro tento původ mnozí toto slovo deformují třeba na safra, safraporte, podobně jako ve světské rovině často slyšíme "do pr..kýnka dubového")

Od: ladaadal*
Datum: 09.10.12 12:45

Já myslím, že je vcelku jedno, co to slovo znamená, i když to tu už jiní rádci popsali dostatečně. Důležité je, že si ve škole nepřejou, aby to děti používali, tak to prostě synáček musí respektovat. Až dostane poznámku, že nadával učitelce do ku...ev nebo zmlátil spolužačku, tak sem dáš taky dotaz, proč by to mělo být proti školnímu řádu, když byl synáček rozčilený a nemůže za to?

Datum: 09.10.12 12:45

Inu, slyšel jsem asi devítiletého chlapečka, který se v kolektivu svých vrstevníků vyjadřoval jako zpustlý námořník v přístavní krčmě.

Čím víc se takové věci budou zakazovat, tím víc budou mít příchuť něčeho exotického. Myslím, že paní třídní to trochu přehnala. Je jasné, že dítě nemůže hovořit vulgárně, ale tohle by se snad dalo tolerovat.

Latinsky sacra znamená posvátný. V podstatě hodně kleteb vzniklo z latiny a zkomolením motliteb.

Doporučil bych dítěti, aby používalo slova safra, krucipísek a podobné a dál bych to neřešil. Kéž by synovi zůstalo za deset let jen toto slovo.:)

doplněno 09.10.12 12:47:

Ale jinak přikyvuji názoru laadaal. Ve škole je to přece jen něco trochu jiného.

Datum: 09.10.12 12:52

Trochu mimo dotaz. Mám vnoučka, který špatně mluví. Prý mu přílišná inteligence nedovoluje se soustředit. Zajímavé, ale te´d nepodstatné. Každé nové slovo a písmenko se v rodině málem slaví. Měsíc chodí do školky. Jeden den přisel domů a naprosto dokonale řekl "do p.dele". Druhý den přidal, opět dokonale, "do pi.e". Rodina je z toho vyvalená, já volám hurá, ono to mluvení půjde. Sprostých slov je přece tolik...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 09.10.12 13:36

Jo, to mi připomíná mého syna. Jako předškolák chodil na logopedii, asi půl roku jsme nacvičovali L a pořád nebyl schopný se hnout z místa. Při nácviku ho používal, ale při normální mluvě se mu ne a ne dostat do pusy. Nezapomenu na jeho první větu, ve které zcela spontánně a bez soustředění to L použil a to hned třikrát za sebou: "Laduno, ty jsi ale debilní!" No, a pak už mu L šlo samo, od té doby pohoda. No jo, děti :D

Datum: 09.10.12 13:21

sakra mi nápadně připomíná to známé francouzské sakrblé. Sacrebleu *bum*!

to je vojenská nadávka se vším všudy.

Datum: 09.10.12 13:29

Tahle připomínka se mi líbí; zaujala mne natolik, že jsem si k tomu něco našel.

Datum: 09.06.14 12:27

Sacrebleu is a very old French profanity meant as a cry of surprise or anger. ... Most French dictionaries state "sacrebleu" to be equivalent to "sacredieu".

http://en.wikipedia.org/wiki/Sacrebleu

http://www.ptejteseknihovny.c…1/2010/vyznam-slova-sacrebleu

Datum: 09.10.12 16:06

Na některé z posledních návštěv vnouček taky takhle zasakroval. Vynadala jsem mladým. Malý to navíc řekl úplně stejným tónem, jako to říkají moji mladí. *jasne* Trošku pro odlehčení: Ve školce jsem měla řeč k mamince, aby si dávali před kluky pozor na to, jak mluví, že kluci mluví strašně sprostě. Mamka se rozohnila a zařvala na celou školku: Ku*va, odkud to ti kluci maju.*zed*Co dodat!?

Datum: 09.10.12 16:28

No slovo sakra nelze brát ani za sprosté v dnešním nepřeberném slovníku sprostých slov některé ani neznám je slovo sakra přímo vystříbeným slovem které se hodí i do té nejvyšší společnosti *smich* Paní učitelka nechápe že se děti mění a že někteří prvnáci maji v repertoáru více takových to slov než já :D

Datum: 09.10.12 17:07

Paní učitelka to jistě chápe, přecijen s dětmi pracuje, není slepá, hluchá, ani hloupá. Naopak, je to jistě moudrá žena atak se děti snaží kultivovat.

A že jsou horší? To je argument, panečku :D

Datum: 09.10.12 17:23

No to je jediný argument který lze použít protože když někde zastavím a vidím jak 8-14 letí kluci kouří cigarety někdy i marihuanu a během toho mě stihnou ještě "vyfakovat" můžou být rodiče rádi že syn říká "jen" sakra to co za mého mládí nebylo ani na středních škoách a když tak výjmečně já jsem třeba cigaretu nikdy v životě nezkusil tak to je dnes na prvním stupni zakládních škol děsí mě kam se lidstvo řítí *cert* .

Datum: 09.10.12 17:42

Bohužel je to zcela zcestný argument proto, že nepřináší žádné řešení, je to argument pohodlných, který omlouvají to, že neumí dosáhnout změny. Stejně by totiž mohli argumentovat rodiče těch čtrnáctiletých s marihuanou "Ale co, mohlo by být hůř, viděl jsem čtrnáctiletého, co bere extázi!".

Datum: 08.06.14 23:25

Kultivovat ano, ale... co takhle kultivovat rozumně? Dle paní učitelky by mělo dítě říkat co? "Ajvaj"? Nebo třeba "ale ne!"? Nebo radši nic a radši se ve chvíli, kdy si chce ulevit, kousnout do jazyka? To by byl úmysl sice dobrý, ale uskutečnitelný? V takových případech si vždy říkám "představ si sebe v té situaci, dokázal/a bys to? A jestli ne, jakým právem jiným kážeš? Právem výchovy, pokud jde o děti? Tak se pak nediv, až ti dítě řekne "ale ty to říkáš taky!"

No a je to. Co takovému rodiči zbývá? Říct "já můžu, já jsem dospělý?" Geniální zdůvodnění...

Datum: 09.06.14 12:02

toho bohbá mebude

Od: drejdl*
Datum: 09.10.12 16:35

Sakra, v latině sacra je plurál od sacer, svatý. Přeložil bych to jako "všichni svatí". V podstatě nevinná věc, ale postupem času to dostalo pejorativní nádech, ale ne mnoho. U devítiletého mladého muže to ještě není tak vážné, jsou daleko horší výrazy, i latinské. Je mu třeba vysvětlit, že slovník má být přizpůsoben prostředí a uchu naslouchajících:)

Ohodnoceno: 3x

Datum: 09.10.12 18:46

Paní učitelka má pravdu a víc bych neřešila, klukovi domluvte aby slovo nepoužíval ve škole a je to. Moje dvouletá vnučka miluje slovo krucinál, pokud jí to vydrží tak má nejspíš dvojku z chování jistou. Ale jelikož špatně říká L a Ř a toto slovo oboje obsahuje jsme rádi, že mluví aspoň něco. Jako učitel jsem přeslechla horší slova, ono je někdy líp to neslyšet a neřešit.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.06.14 23:27

Za krucinál dvojku z chování? Co by to bylo za školu, kde by za TOHLE dávali dvojku z chování? Pokud narážíte na to, že ve dvou letech krucináluje a v šesti tímhle tempem bude házet prostitutkami (víme, co jsem tim chtěl naznačit, začíná to na K a končí na A), to je pak jiná, to už by byl problém.

Datum: 09.06.14 12:17

V domácnosti mé švagrové je sranda sprosté slovo.

Lidé jsou různé, hlavně pak té nábožné.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.