Špatný obor-maturita

Od: Datum: 05.10.12 21:22 odpovědí: 13 změna: 06.10.12 23:14

Zdravím vás.Mám takový problém.Mám vystudovaný 4-letý obor, který se týká strojírenství.Já ale nemám a něměl jsem k tomuto oboru vztah a nikdy mě to nebavilo.Původně jsem od malička chtěl studovat a dělat něco jiného.Ale na přání rodičů, když jsem musel v 9.třídě a také, že jsem to chtěl zkusit jsem skončil jinde.Tehdy bylo doma docela dusno a teď je také dusno.Maturitu sice mám, ale chci jít na jinou školu.Neustále mám strach z toho, že to jednou budu muset dělat a živit se tím.Už na praxi ve škole mně to příliš nešlo a ani nebavilo.Matka byla sice ráda, že jsem to nakonec dodělal, ale teď mě nutí jít v tomto oboru pracovat.Kolikrát si říkám, že jsem měl tu maturitu ´´schválně´´ neudělat.Ale nechtěl jsem zklamat rodiče, tak jsem se snažil a ono to nakonec vyšlo, i když bych byl pocitově radši kdybych ji neměl mohl začít s ´´čistým štítem´´ na novo jako když jsem vycházel ze ZŠ a konečně si zvolit svůj vysněný obor, který chci jednou dělat.Proto se chci zeptat, možná to někomu bude připadat jako hloué, ale dá se nějak to maturitní vysvědčení zrušit, protože ono to není jen o tom, že mám papír doma, ale je to i někde zaznamenáno.Nejradši bych ho vůbec neměl a tím pádem bych měl klid od toho, že to jednou budu muset na nátlak někoho dělat.Pokud by to nějak šlo, pomohlo by mi to.

Děkuji vám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ajka*
Datum: 05.10.12 23:51

Jde to. Roztrhej ho a spláchni do záchodu. Trhej na malé kousky abys neucpal odtok. Pak se oblékni, a jdi si hledat práci. To je varianta A.

Všude říkej, že máš pouze základní vzdělání a praxi žádnou.Budou ti sice věkově chybět 4 roky, ale to klidně řekni, že jsi byl po tu dobu u tety v Americe. Všude po tobě chňapnou uvidíš. Kdyby to čistě náhodou neklaplo je tu možnost B.

Vrať se domů a řekni rodičům, že budeš dál studovat další 4 roky svoji vysněnou školu. Teď už asi přijímačky nestihneš, tak prostě budeš rok jen tak doma. Na jaře si bezproblému uděláš přijímačky a příští září nastoupíš do školy.Můžeš studovat na denním až do 26 let. Rodiče tě rádi budou podporovat a živit. Kdyby , čistě teoreticky, nechtěli a máma řvala, mám variantu C.

Zase se oblékneš, bude asi nutné si trochu umýt obličej, protože tě možná táta trochu při té konverzaci profackuje, zase půjdeš hledat práci a vezmeš cokoliv co je mimo tvůj obor, protože tvůj obor tě prostě nebaví. Na to nesmíš zapomenout. A pak pokračuješ mírně upravenou variantou B. Chodíš do jakékoliv práce,přispíváš rodičům na životní náklady , nebo se osamostatníš a najdeš si podnájem za který dáš celý svůj nádenický plat. Co budeš jíst nevím, to už si nějak musíš sám poradit. Na jaře si uděláš přijímačky na dálkové studium a dálkově - tedy 5 let - budeš chodit do vysněné školy. Na docházku samozřejmě budeš čerpat dovolenou ev. náhradní volno. Tvůj zaměstnavatel se na tvém studiu 100% nebude podílet poskytnutím studijního volna apod.

Pak je ještě možnost D, tedy nesplachovat to vysvědčení, pokračovat na nějaké pro tebe přijatelné Vyšší odborné nebo Vysoké škole, ale obávám se, že to by asi v tvém případě nešlo.

Snad jsem ti radou trochu pomohla a porozuměl jsi mě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.12 00:11
avatar

Nu což, zase jeden z těch, co se nechali rodiči natlačit, kam nechtěli. Neber si to osobně - to není tvoje vina. Dítě na základce zpravidla soustředěnému nátlaku neodolá. Ale dotáhnuls to, velké plus: ale teď plácáš ptákoviny a jen nevím, jestli je to z momentální depky nebo to myslíš vážně. Je ti kolem dvaceti, snad už jsi schopen se rodičům postavit natolik, abys jim vysvětlil, že tě ta práce nebaví. Najdi si jakou chceš a tu dělej. Pokud ji nenajdeš, dělej, co máš možnost, tak to dneska prostě je, na podpoře snad sedět doma nebudeš. Papír maturitní moc řešíš - nikdy nikdo nebude zjišťovat, co jsi vystudoval, pokud mu to nestrčíš do ruky a nezabodneš prstík na název oboru. Takže pokud bys měl opravdu touhu to "tajit", vskutku není problém. Jenže alespoň nějaká maturita ti otvírá dveře i do zcela nepříbuzných oborů, zatímco žádná maturita znamená, že jsi naprostý lempl.

Najdi si práci, nejlépe takovou, která tě bude bavit. A studuj dál dálkově, nebo si dělej kurs, nebo běž na VŠ, jestli máš možnost. Jednej podle sebe, jsi svobodná bytost, která za sebe nese odpovědnost a snad je schopna se rozhodovat natolik, abys "jednou na nátlak musel něco dělat". ;) Pocity prohry jsou v tomhle věku běžné, ale za pět let můžeš být někde úplně a naprosto a zcela jinde a přitom pořád stát na startu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 06.10.12 05:48

Tohle je klasika v mnoha rodinách (bohužel). Fůra dětí kvůli tomu ani školu nedodělá, nebo jen tak tak a pak v oboru stejně nezůstane. Maturitní vysvědčení si nech. V budoucnu bude důležité, jakou máš praxi a zda máš maturitu. Ale jestli máš maturitu z toho či onoho oboru bude jedno. Navíc i když se budeš živit v jiném oboru, jako spousta jiných, kteří měli bohužel zabedněné rodiče, nebo se jim vybraný obor znelíbil, tak se díky maturitě můžeš dostat o pár pozic výš a opět bude jedno, že ji máš v jiném oboru. Buď rád, že jsi ji dodělal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tomasgulas
Datum: 06.10.12 08:23

Ahoj. Nehaž flintu do žita, já na tom byl podobně. Matka mě dala na učební obor, protože bych tenkrát, jakožto strojař - údržbář, dostal rychle přidělený byt ve Svitu ve Zlíně. Mamince ani nedoklaplo, že už je jaksi 2 roky po revoluci. Vždycky mi předhazovala, jak ona byla také vyučená a dodělala si maturitu při práci, že si ji také mohu dodělat. Proč mě nedala na obor s maturitou, jsem z ní vytáhl až o mnoho let později (opravdu jsem se o svou budoucnost ve 13 letech nezajímal): Potkala kamarádku, která byla "skautka" pro učiliště. A ta ji nakecala blbosti o tom, jak lidé nebudou mít práci a blablabla. Je zajímavé, že se trefila, ale až 20 let poté *smich* No a že by pro mě bylo lepší jít na učňák se SPONZOREM. Tragédie hadra.

Takže jsem se vyučil něčím, co mě absolutně nebavilo. Sice si mě docela chválili, protože umím makat jako magor, když na to přijde, ale cítil jsem, že prostě nejsem manuálně zručný a mám dost sebereflexe si to přiznat. Naštěstí jsem se dostal dost brzy k CNC strojům a tam to šlo, dokonce jsem i v Anglii dělal u CNC a nemusel jsem žebrat každý den o práci jako někteří (za to nemohli, tak to tam prostě chodilo). Potom jsem si dodělal maturitu, vyhrál konkurz u americké IT firmy, dodělávám si UPOL kombinovanou formou a jdu pořád dopředu.

Není podstatné, co máš za papír a hlavně - máš maturitu. Pokud se rozhodneš někdy pokračovat, můžeš. Já musel "ztratit" další 3 roky života. Zajímalo by mě, co Tě baví. A za tím si jdi. Já si hrál v Assembleru (resp. v JSA pro hnidopichy :) ) od sedmi let, strojařinu beru jako mé "trapné odbočení" z dráhy ajťáka.

Takže jsi psal v úvodu - "Mám takový problém". Nemáš vůbec žádný problém. A ve dvaceti si snad umíš doma dupnout, ne? Co to je za nesmysl, zklamat rodiče tím, že budeš dělat jinou práci, než do které by Tě chtěli uvrtat? Tak to ber tak, že oni Tě zklamali tím, že Tě uvrtali do něčeho, co jsi nechtěl a jste si fifty - fifty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aa
Datum: 06.10.12 10:31

OK.Napsal bych to asi takhle, v 9. třídě to nebylo doma zrovna příjemné a matka chtěla abych šel na obor, který mi nebyl skoro vůbec blízký.Najednou přehodnotila svůj názor, na poslední chvíli.Na ZŠ jsem se učil dobře.Např. nikdy jsem neměl na vysvědčení čtyřku.Tak abych jí udělal radost a hlavně, aby byl klid tak jsem na ten obor šel.Přitom paradoxně dříve mi slibovala, že budu moct jít na obot, který se mi od malička zamlouval a zajímal mě.Teď když obor, kterej mi nikdy nic moc neříkal mám je zde zase neklid ohledně toho abych to šel dělat.Ale ta střední pro mě byla spíš jen tak, abych někde byl, všechno jsem spíše ´´přežíval´´ než, že by mě to tolik zajímalo.Měl jsem možnost vprůběhu studia jí na ten obor, co jsem původně chtěl, ale zase jsem si říkal, že když u žjsem tam kde jsem zkusím to dodělat a třeba mě to začne bavit.Bohužel nezačalo a strojařina mě asi nikdy bavit nebude a nepůjde, když se to ani za 4 roky nezměnilo.

V jednom příspěvku výše někdo psal, že to nikde zaznamenáno není, co mám vystudováno, pouze pokud ukážu papír, tak samozřejmě bude zřejmé, že ten obor mám.Měl jsem za to, že to je zapsaný v nějakém systému na tom či oném úřadu.

Od: aa
Datum: 06.10.12 10:31

Ještě dodám, na ZŠ jsem většinou míval jedničky, dvojky.

Datum: 06.10.12 12:21
avatar

no tak pravda, jestli chceš dělat vysokou, pak potřebuješ maturitu. Je fuk jakou, ale musíš ji mít. To je základní podmínka a na té stojí svět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 06.10.12 15:02

Také mám střední v jiném ooru, než vekterém plánuji pracovat. Nevnímám to jako tragédii.

Vysvědčení nijak nenič, neruš, kdokoli ti tohle radí, rad ti hloupost. Mít maturitu je dnes vlastně bráno jako základní vzdělání. Tak si řekni, že máš za sebou ten povinný základ a tím to uzavři.

No a teď co dál... nevím, co je tvůj vysněný obor, tak je rada poněkud složitější.

Můžeš se za rok přihlásit:

a) na novou střední školu/učiliště. Možná by ti i vyšli vstříc individuálním studijním plánem, kdo ví... to musíš zjistit na konkrétní škole. Určitě ale počítej s tím, žebys už měl u toho mít nějakou brigádu.

b) přihlásit se na vyšší odbornou školu... máš dost času připravit se na případné přijímačky, můžeš jít i v jiném oboru

c) přihlásit se na vysokou školu. Opět máš dost času připravit se na přijímačky. Když je zvládneš, je jedno, z jaké jsi střední. Samozřejmě, možná pro tebe bude studium těžší, než pro někoho s gymplem, ale zvládneš to, neboj.

d) udělat si nějaký rekvalifikační kurz, je-li to v tvém vytouženém oboru možné

e) najít si práci mimo tvůj vystudovaný obor, která by tě mohla bavit.

Varianta E jde kombinovat se všemi uvedenými studii, nebo můžeš pracovat aspoň do doby, než nastoupíš na nějaké další studium.

Pokud bys měl v plánu jít na soukromou VŠ, a měl na ni peníze, poinformuj se, na některé jde nastoupit i začátkem jarního semestru, tedy někdy v únoru.

doplněno 06.10.12 15:04:

A hlavně se, prosím, přestaň stydět že máš maturitu z tohoto oboru a zapomeň na to, že ji budeš zapírat. buď rád a pyšný, že jsi zvládl vystudovat i školu, která tě nebavila. To je vlastně dobrá průprava do života, prokázal jsi, že když je třeba, zvládneš se zatnout a zvládnout i pro tebe nepříjemné věci. Buď rád že ji máš, nezapírej ji.

A věř, že hodně lidí pracuje/dalé studuje v jiném oboru, než v tom, ze kterého mají maturitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aa
Datum: 06.10.12 15:17

díky za podporu.No já jsem přikolněn k možnosti a) ,tedy jít úplně od začátku, takže udělat si znovu SŠ, pak jít na VŠ a pak jít pracovat v oboru, který jsem chtěl původně studovat a stále chci.A v budoucnu se budu prokazovat jen novým maturitním vysvědčením a případně hotovou VŠ.Už jsem na tu danou SŠ složil přijímačky jednou, přesněji řečeno tento rok a byl jsem přijat.Testy jsem zvládl.Ale zase se matce nezamlouvalo, že to chci jít studovat a chtěla abych šel na něco trochu jiného a nebo pracovat.Tak jsem se odhlásil z budoucího 1.ročníku, a zbyla mi ta možnost kam jsem si také spíš na přání matky dal přihlášku.Nakonec jsem to stejně nedokázal v hlavě vzít a tak jsem nenastoupil ani tam.Takže bych to zkusil za rok a už konečně na ten svůj obor nastoupil.Roky utíkají a já bych si to jistě jednou vyčítal a rodiče se mnou také nebudou věčně a jednou bych měl zpackaný život sám...

Moje stávající maturitní vysvědčení je zaznamenáno na škole ,kde jsem studoval a je to např. ještě někde jinde zapsáno? Nejradši bych to úplně odevšad vymazal a měl jen někde hodně hluboko v šuplíku danej ten papír.

Od: askmenow*
Datum: 06.10.12 15:40

Neblbni. Nic nemaž. Nic neskrývej. Když budeš mít dvě maturity, nikomu to nevadí. Naopak budeš vypadat pro zaměstnavatele podivně, když budeš mít první ,maturitu, kterou jim ukážeš, někdy ze čtyřiadvaceti let... bbudou si říkat ůkde se probůh předtím flákal, co to je za týpka?".

Mám takovovou radu: pokud je sebemenší šanc,e že by ses rovnou dostal na tu VŠ, kam stejně jednou chceš jít, jdi tam rovnou. Fakt. Taky studuju vysokou a vím, že většina středních většinou u většiny oborů nijak nepomůže, stejně se začíná od znova a jinak... nevím, co chceš studovat, ale obávám se, že druhá střední bude jen a jen ztráta času, který bys už dávno mohl věnovat vysoké.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.12 15:40
avatar

Proč byste začínal znovu od začátku? Maturitu už máte, takže můžete na kteroukoliv VŠ. A po získání diplomu z VŠ už nikoho nebude zajímat Vaše maturitní vysvědčení.

PS: Nerozumím tomu, proč byste chtěl vymazat 4 roky svého života.

doplněno 08.10.12 14:58:

To je omyl. Na přijímací zkoušky na VŠ by Vám střední škola zvoleného oboru nestačila. Musel byste si znalosti zkoušených předmětů doplnit na úroveň gymnázia.

Vystudoval jste strojírenský obor. Jaký obor byste chtěl studovat dál?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: aa
Datum: 06.10.12 17:08

Protože mám obor, který mi nic neříká.A abych se dostal na VŠ potřebuji nějaké zanlosti a základy a ty já nemám, protože jsem SŠ s tímto zaměřením nestudoval...

Od: askmenow*
Datum: 06.10.12 23:14

Pozor, možná se mýlíš. Na většinu VŠ jsou přijímačky postavené tak, že největší výhodu mají studenti gymnázií, nikoli zaměřených středních škol. Většina testů jsou buď scia, nebo se jedná o testy všeobecného přehledu.

Sama mám střední školu zaměřenou úplně jinak, než vysokou. A kdybych se podívala mezi spolužáky, je nás téměř polovina.

Tvé řešení je zbytečně složité a časově neefektivní. Na té nové střední budeš znovu dělat i milion věcí, které již znáš, češtinu atd. Mnohem lepší je zjistit si, co chtějí u přijímaček na té vysoké a jen to, co ti chybí, dohnat samostudiem. To stihnešpohodlně do června, kdy se dělají zkoušky, pokud mákneš, a už od října můžeš studovat svůj vysněný obor na VŠ a ušetřit si čtyři roky.

Kdybys nám řekl, o jaký obor se ti na VŠ jedná, možná bychom mohli radit lépe.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.