Have to; must- jaký je v tom rozdíl?

Od: Datum: 02.10.12 17:08 odpovědí: 15 změna: 03.10.12 15:15

Ve škole jsme začali brát slovesa Have to a Must. Já to ale vůbec nechápu a nevím kdy mám které použít. Pomohl by mi s tím někdo?

Máte nějakou radu jak poznat kdy použít Have to a kdy must?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paninkognito
Datum: 02.10.12 17:21

must je silnejsi

Everybody must die

have to obecne

I have to go shopping

Od: askmenow*
Datum: 02.10.12 17:48

Na vysvětlení je to poměrně komplikované, navíc jsem se setkala s tím, že podle původu rodilých mluvčí s eužití lehce liší. Sama se tedy do vysvětlování raději pouštět nechci. pokud to berete ve škole, doporučuji ti pořádně si pročíst učebnici, kterou máte, pravděpodobně má část s gramatikou. také si projdi již vyplněná cvičení a sám si zkus najít pravidla, která se opakují.

Něco je i zde: http://www.helpforenglish.cz/…loveso-must-co-musim-a-nesmim

Datum: 02.10.12 17:52

Zdravím,

have to se používá v případech, že něco musíš udělat, když ti to někdo nakazuje. Např. Petr have to go to the bed at 9 o'clock. Rodiče mu to přikazují, on nechce jít spát v devět hodin, ale prostě musí. Ale naproti tomu must se používá, když to chceš ty, musíš, ale chceš. Např. I must lern more and then my parents will buy me a new bike. Překlad - Musím se učit více pak mi rodiče koupí nové kolo. Chci se učit, proto si říkám, že musím, dostanu za to nové kolo. Anzionka.

PS: Nezapomeňte, že za must se dává infinitiv bez to!

Datum: 02.10.12 17:55

Takže asi takhle, must je modální / způsobové sloveso, které má JEN přítomný čas a znamená MUST - muset (když ti někdo něco přikazuje) a MUST NOT / MUSTN'T nesmět (když ti někdo přikazuje, že něco nesmíš udělat). Sloveso HAVE TO znamená mít povinnost, muset něco udělat, ale není to přímo příkaz, MUST je opravdu v tomhle důraznější. A další důležitá věc je, že DON'T HAVE TO znamená nemuset něco udělat, což je dost zásadní rozdíl oproti MUSN'T. Ale v ostatních časech už je to problém, protože i tam, kde by se použilo MUST, tak protože ten tvar neexistuje, tak se použije buď spojení s tvarem have to ( např. THEY DIDN'T HAVE TO...) nebo se použije opisný tvar, ale k tomu se určitě ještě teprve ve škole dostanete.

Jinak kažopádně doporučuju navštívit stránku http://www.helpforenglish.cz/ , tam je tohle ale i všechno ostatní vysvětleno opravdu dobře a srozumitelně.

Ohodnoceno: 1x

Od: hanesinho*
Datum: 02.10.12 19:09

Na interentu jsem si našel, že když jsou nějaká pravidla nebo okolnosti tak se dává have to. Je to tak?

Ale proč když mám větu "You mustn't smoke in school" tak proč je tam mustn't (nesmíš), vždyť to je pravidlo, které vychází ze školního řádu tak by tam mělo být "You haven't to smoke in school" ne?

Datum: 02.10.12 19:14

You mustn't smoke in school. = To znamená: Ty nesmíš kouřit ve škole.

You haven't to smoke in school. = To znamená: Ty nemusíš kouřit ve škole.

Od: hanesinho*
Datum: 02.10.12 19:16

Takže když jsou nějaké zákazy, jako např. to kouření ve škole, nebo krádež v obchodě a nebo třeba pít alkohol v době prohibie tak je to vždy mustn't?

Datum: 02.10.12 19:22

Ano, protože mustn't znamená nesmět. Zákaz přece nebude znít, že něco nemusíte (haven't to) dělat.

Datum: 02.10.12 20:21

Haven't to je nesmysl, buď don't have to, nebo haven't got to, ale to už se používá málo.

Od: askmenow*
Datum: 02.10.12 19:45

Ohodnoceno: 2x

Od: pu®
Datum: 02.10.12 20:46

Jen shrnu pár bodů... Jak "must", tak "have to" jsou samozřejmě modální slovesa. Neexistuje gramaticky stoprocentní vysvětlení na to, kde které z nich použít. Není pravda, že jedno se používá při příkazu "zvenčí", druhé při vlastní vůli. Není pravda, že od "must" nelze vytvořit minulý čas (must + minulý infinitiv = minulý čas, má ale trochu jinou modalitu než čas přítomný). Pročež nejlépe uděláte, budete-li následovat radu askmenow a pořádně si projdete gramatiku ve vlastní učebnici. Nesnažte se pobrat modální slovesa najednou ze všech stran, je to opravdu složitá látka. Pokud jde o zápor, dobře vysvětlila anzionka. (A pozor, lze říct i "you haven't to", ale to píši jen pro úplnost, berte to jako neformální frazém - jen uvádím na pravou míru, co tu někdo psal. Do testu v žádném případě!)

Datum: 03.10.12 11:20

No, podle mě to tedy nebylo uvedení na pravou míru, právě naopak, ale hádat se tu nebudu, protože by to nemělo žádný smysl. Když někdo napíše, že have to je modální sloveso, tak už není víc co dodat. *smich* Jen pro ujasnění, have je zde hlavní sloveso a k němu se pojí infinitiv, takže to to patří k tomu druhému. Ale jinak se budu dál držet původního, zajít na tu internetovou stránku, kde je tohle téma, ale i další dobře vysvětlené.

doplněno 03.10.12 11:28:

Ještě jen dodateček, haven't to je nesmysl, někdy, spíš hovorově myslím, se dá říct haven't místo don't have či haven't got v případě vlastníctví, tedy že něco nemáme.

Od: pu®
Datum: 03.10.12 13:00

Naihonn, ať se vám to líbí, nebo nelíbí, have to JE modální sloveso. Přečtěte si prosím na toto téma Duškovou, když už se chcete přít (vím, nechcete). A ano, haven't to se skutečně DÁ říct, opět ať se vám to líbí, nebo ne. Ano, je to hovorové, ne, do testu zásadně nepsat, ale říct to lze. Tedy se prostě smiřte s tím, že (nikoliv poprvé) uvádím věci zde řečené (v oblasti AJ) na pravou míru. Hezký den *slunce*

doplněno 03.10.12 13:02:

Ďjo, a dodateček: "HAVE TO" je modální sloveso právě proto, že ono "to" se zde nepojí k infinitivu, ale ke slovesu have. Je to totiž spojení modálního have to + tzv. bare infinitive..., čímž se mění modalita jinak neutrálního have.

doplněno 03.10.12 15:28:

Naihonn, i takový Leech pokládá have to za modální sloveso... Máte pro mě něco konkrétního, nebo budete jen vykřikovat bezpředmětné rádobyargumenty? Jistě, mýlit se může každý, ale když už zde něco prohlašuji jako dané/platné, věřte, že vím zatraceně dobře, o čem mluvím... Takže buď mi sem uveďte konkrétní jméno a konkrétní práci nějakého lingvisty, nebo se opravdu nemáme o čem bavit...

Datum: 03.10.12 15:15

I vám hezký den. Ale doporučuji si zkusit o některých věcech něco přečíst i v originále. Ale hlavně někdy se hodí víc zdrojů, mýlit se totiž může úplně každý. I mně se to stává a stávat bude. Ale tak člověk se stále učí a o angličtině tohle platí stejně tak.

Datum: 03.10.12 12:27

je v tom rozdíl, jako když česky někomu řekneš například měl bys udělat nebo máš udělat a proti tomu tvrdě a nekompromisně musíš udělat. Must je dost silné slovo a právě proto není dobré mluvit stylem you must, you must.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.