Kam po ZŠ

Od: Datum: 12.02.13 10:58 odpovědí: 32 změna: 13.02.13 11:21

Prosím, poraďte mi kam přihlásit syna po základní škole. Jeho prospěch zrovna nebyl k chlubení, v ě. pol. 9.třídy pět 4 : AJ, M, Fyz., Chem., Zem. . Učení spíše flákal. Práce se raději vyhne. PC je jeho náplň dne :( Děkuji za rady, H


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 11:02

Myslím, že tyto známky jsou maximálně na učiliště. Bude se muset smířit s tím, že hlava ho neuživí. Nebo dostat rozum a místo hraní her začít na učilišti biflovat, aby si mohl dodělat maturitu. Ovšem, zdá se mi dost pozdě začít teď vybírat, když se za 3 týdny odesílají přihlášky, aby do 15. března dorazily na školy. Hlavně by si k tomu měl něco říct on - co by ho zajímalo, co by chtěl dělat. Pak z toho selektovat, na co má známky a na co má hlavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vit7
Datum: 12.02.13 11:10

myslím,že ani špatné známky neukazují,jak úspěšný bude v budoucnosti...moje sestra měla také tak špatné známky a proto šla na učiliště,to jí ovšem nestačilo,tak vystudovala nástavbu podnikání a poté se hlásila na VŠ obor (historie)-ta ji vždy zajímala a nedostalal se,tak šla rok na jazykovku a poté znovu zkusila příjmačky na VŠ a dostala se,nyní studuje 4.semestr na Ostravské univerzitě a na začátku v (prváku) jich bylo 40,nyní pouze 6 a sestra patří mezi těch 6.Před ní,vyhodili už XX gympláků.Ono možná až bude více dospívat,bude možná vůbec zodpovědnejší a uvědomělejší a zjistí,že vzdělání je hodně důležité.Tak asi nějak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 11:20

Tak to byla opravdu rada, kam po ZŠ. V podstatě to, co jsem už napsal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: helizkova
Datum: 12.02.13 11:30

Určitě chceme volit učební obor bez maturity, s možností maturitu dodělat v případném navazujícím studiu. Uvažujeme o oboru elektrikář slaboproud, instalater, zedník, mechanik obráběcích strojů- zaměření na plasty... Nevím, jestli máme mít odvahu ho na elektrikáře hlásit, jestli to není se čtyrkama utopie.

Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 11:36

Jestli se mu to líbí, tak to zkus, však posíláš dvě přihlášky, takže může nastoupit tam, kam ho vezmou, a pak řešit další. Třeba se mu to zalíbí, nebo zabere a přejde zrovna na školu, nebo přejde na jiný učňák. On ten elektrikář je tak na stejné úrovni jako mechanik obráběcích strojů (mám dokonce dojem, že tam se dělá taky 50ka vyhláška), takže jestli se o to zajímá v tom pořadí, v jakém jsi to napsala, bude ideální podat přihlášku na elektrikáře a instalatera. Podle výsledku pak nastoupí na ten který obor a v prváku může přemýšlet o budoucnosti. Ono hodně lidem dojde až později co a jak a pak se můžou strhnout. A někteří se s tím prostě jen smíří, takže těžko říct, jak to všechno dopadne. Uživí se obojím. Jen se ujistěte ten elektrikář - slaboproud, co to přesně obnáší. Oni si to nějak dělí (elektronika, domovní rozvody a vysoký napětí) a nejsem si jist ten slaboproud jestli je o rozvodech po stavbách nebo už oprava radií a podobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 12.02.13 11:42
Ten ucnak slaboproud se tady resil pred par dny. Na triletem ucnaku jsou prvni 2 roky stejne se silnoproudem a az ve tretaku ma kazdy z nich jeden svuj predmet. Jak je to s praxema behem studia ale netusim.
Za slaboproud se povazovalo cokoliv, co nepouzivalo elektrinu na prenos vykonu, takze domovni rozvody uz byly "silnoproud").
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 11:46

A já pořád přemýšlel, kde jsem o tom četl.*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 12.02.13 11:53
Nejlepsi bude, kdyz se tazatelka stejne podiva na podrobny studijni program jejiho konkretniho vybraneho uciliste.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 12.02.13 12:14

Řekla bych, že vaše myšlenky se ubírají dobrým směrem. A co syn, není mu některý z oborů sympatičtější, než jiný?

Také ho pošlete/zajděte s ním na dny otevřených dvěří do těch škol. Je jasné, že vám tam budou mazat med kolem pusy, ale jde i o dojem z prostřědí, učiteů atd. Když by mu některé škola padla do oka, bude se více snažit se tam dostat, než když do ní poprvé zavíta na přijímačkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 12:24

To je právě ono. Většina škol dělala dny otevřených dveří listopad, prosinec, leden, teď už je dost pozdě.

Mimochodem, náš syn při dni otevřených dveří změnil úplně priority a vybral si školu, o které poslední půlrok vůbec nepřemýšlel. A to byl docela striktně rozhodnut.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 12.02.13 12:30

Je pravda, že někde už se to nestihne, ale vím, že spousta středních škol má víc dní otevřených dveří a některé celkem těsně před koncem odevzdávání přihlášek. Tak třeba budou úspěšní aspoń někde.

A zcela mimo mísu: Myslíte, že se syn rozhodl správně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 12.02.13 12:31

nevím na elektrikáře? to je obor kde je hodně práce potřeba je zručnost a celkem i přesnost, je to obor i o tom se věci naučit , elektrikář toho musí opravdu hodně umět dnes tuším že se na učilištích dělají i elektroinstalace pro tzv. inteligentí domy "insighhome". Zaleží jestli ho toto opravdu baví , mám pocit že v prvním pololetí 9 třídy se bere ve fyzice hlavně elektro hlavně ta užitková takže schémata a podobně to musíte vědět vy paní jestli mu to šlo pokud s toho měl 5 , 4 nemá smysl ho hlásit na obor který je pouze o tomto , fyzika je hlavní obor pro elektrikáře.

Obor by si měl rozhodnout syn něco ho určitě baví třeba rád bastlí ze dřeva nebo rád pracuje s kovem , třeba jste rekonstruovali dům a on něco dělal rád . je potřeba to hodně zvážit , ačkoli hodně učiliště dnes nabízí přechody mezi obory takže třeba kdyby na jednom oboru opravdu naprosto vyhořel tak můžete třeba ve čtvrtletí zajít za panem ředitelem a požádat ho o přestup na jiný lehčí obor a on po uvážení rozhodne. ;) U toho elektrikáře bych se podíval hodně na tu fyziku to je tuším jediný předmět kde se na ZŠ bere elektřina v nižších ročnícíh myslím hlavně stejnosměrná a taková ta třecí a podobně a v 8,9 potom i střídavé napětí a opravdové stejnosměrné a z toho se na učilišti potom zakládá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.02.13 13:27
avatar

Zdravím, je syn manuálně šikovný? Co třeba takový umělecký kovář nebo truhlář, který má dnes velké možnosti, když je šikula?

Na zedníka bych syna nedávala, tam chodí opravdu ti nejslabší (většinou). Důležité je také to, co ho baví.

Jen se omlouvám za odbočení od tématu, ale ten PC řešte dřív, než bude pozdě. Bráchu posadil táta k PC už ve 4 letech, sice se před dvěma lety dostal na gymp (známky nic moc, ale hlavu na to má), nicméně tráví u PC veškerý svůj volný čas, často i více, než 10h denně. Teď na pololetí známky dost hrozné, ne proto, že by to neuměl, ale proto, že na to zvysoka kašle. Spoléhá na to, že díky vtipným poznámkám je oblíbenec u učitelů. Za dvě čtyřky a několik trojek na výzo měl dvouhodinový zákaz počítače (což jsem jaksi nepochopila). Z fajn kluka, který sportoval a měl plno kamarádů, je dnes počítačová "troska", která je nepříjemná pokaždé, když k PC nemá přístup. Že chce jít na programátora nijak nevyváží to, že bude coby člověk nepoužitelný.

Vy jste rodič, Vy stanovujete pravidla. Ještě máte čas.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 12.02.13 13:33

Ale jako počítačový programátor bude mít tento "coby člověk nepoužítelný" na dnešek celkem dost peněz ;) v případě že školu udělá a práci sežene.

doplněno 12.02.13 13:34:

umělecký kovář nebo umělecký truhlář tak nad tím bych už vůbec neuvažoval pokud se chce na tyto obory dostat tak až příští rok protože pro tyto obory musí udělat "talentové zkoušky" jsou to dva termíny a myslím že oba termíny už byli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 13:45
avatar

Samozřejmě, pokud školu dodělá,což bude jeden velký otazník. S těmi penězi to také není nijak závratné, táta pracuje také v PC sektoru, ale coby státní zaměstnanec, což je proti sektoru soukromému, co se peněz týče, velký rozdíl.

Aha, že se musí dělat talentovky, to jsem nevěděla, díky za upozornění a zároveň se omlouvám. Oba obory jsou ovšem momentálně hodně ceněné, jak každé řemeslo, když ho člověk umí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 14:09

Nenech se unést dnešní dobou. Do IT se momentálně s prominutím "sere" každý, což znamená, že až tvůj syn dodělá školu (zvlášť, když ho to chytne a dostane se i na vysokou), tak už bude tolik ajťáků, že budou dělat za babku nebo sedět na pracáku. Po revoluci bylo málo ekonomů, nebo to možná byla nejjednodušší škola, to nevím, ale každej se tam cpal. A dnes? Kam šlápneš, tam kňučí absolvent ekonomky, že nemá práci nebo málo peněz, protože se trh zasytil. Namísto toho se po revoluci nikomu nechtělo do řemesla nebo školy s odborností, takže dnes je díky tomu nedostatek například kolem CNCéček, což se projevuje lepšími příjmy těch, kdož tenkrát nepropadli ekonomickému šílenství. A v budoucnu? To nikdo neodhadne. Možná budou nejlíp placeni zedníci a vysokoškoláci budou zametat ulice, protože jich bude jak na... jak máku. Vždy je to sázka do loterie a vždy je nějaká možnost změnit obor, ve kterém začal.

Jinak k tomu výběru - osobně ze zkušenosti jako dítě i jako rodič podporuju metodu - dítě se má navigovat, má se mu radit, ale to hlavní rozhodnutí, kam půjde je jenom na něm. Jinak se člověku lehce stane, že po zbytek života bude poslouchat, jak mu zkazil život, protože ho někam nepustil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 12.02.13 14:33

ano opět jsme se dostaly k rovnici "nabítka vs poptávka" pokud je poptávka o dost větší než nabítka je to dobře pokud naopak je to špatně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 12.02.13 22:57
nicméně tráví u PC veškerý svůj volný čas, často i více, než 10h denně
Ona je otazka, co na tom PC dela. Jestli jen hraje hry, tak je to zabity cas. Jestli ale programuje, tak to je nejlepsi priprava na zamestnani, jakou si muzete prat.
Nekteri svetove znami programatori aplikaci nebo webu, ktere i vy pouzivate, jsou prekvapive teenageri.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 08:56
avatar

Pouze a jenom online hry - střílečky, občas koukne na seriál. Bohužel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.02.13 13:41

Pokud nemá vyhraněný zájem, tak kdekoliv, kde se dostane, ale ty známky ... Proč se má národ rozhodovat za něj? Komu to pak bude vyčítat, i vám? Možná mu to jednou dojde, že lidi se vzděláním jsou na tom lepčeji. Zajděte si do poradny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 12.02.13 14:35

nevím jestli lidi se vzděláním jsou na tom lépe , šikovný vyučený řemeslník , pokud bude chtít a bude pracovat a bude mít odvahu podnikat což je dnes pro řemeslníky doslova zlatý důl tak bude mít peněz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.02.13 17:55

No jak kdo, mně se také nechtělo dělat rukama, když jsem viděl lidi běhající v pláštích a za víc..., ale neberu to, že kdo to umí si vydělá. Fakt je, že v zaměstnání je výdělek limitovaný, pak jedině podnikat a výdělek může být neomezený.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 19:01

Danielo, nenech se mýlit zdáním. On sice řemeslník, který podniká má mnohem víc než ten, co je pouze zaměstnán, problém je v tom, že zaměstnanec skončí ve dvě a jde domů na televizi a kafčo. Podnikatel dělá do šesti, pak frčí domů, sedne ke compu a do osmi smolí účetnictví. A když zaplatí všechny poplatky, tak má jen o pár tisícovek víc než zaměstnanec, které většinou vrazí do nového nářadí, aby se mu líp dělalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 13.02.13 09:28

za prvé Danieli jsem mužského rodu ale to nevadí ;) nevím jak přesně je to dnes ale když jsem já pracoval pár prvních let po učnáku u jedné středně velké firmy jako elektrikář tak sem si vydělal o opravdu podstatnou částku méně než teď když podnikám . samozřejmě beru to že podnikat je žrout času na druhou stranu to za to stojí , po zakázkách jezdím od 6 ráno do 4 odpoledne a do konce příštího měsíce mám opět plno a už se to začíná plnit dále takže práce je a s jistotou i bude a za práci je příslušnej peníz který při konečném součtu na konci měsici stojí opravdu za všechno to lítání , konec konců to je jedno z pravidel ekonomiky - jediným a hlavním důvodem podnikání je vydělat co nejvíce ;)

doplněno 13.02.13 10:26:

chceš snad říci že jsem starý? :D samozřejmě že někdo kdo bude podnikat rok nemůže čekat to že zbohatne je to běh na dlouhou trasu ale kdo to zvládne tak se mu to vyplatí já bych se nebál říct že podníkám teměr 30 let což už je dost a mám rozsáhlý seznam pravidelných zákazníku , firem které odemně odebírají služby i materiál , samozřejmě napracuji o hodně více než člověk co ráno dojede do nějaké firmy a odpoledne odjede domů. Začátky jsou težké .. ale nikdo netvrdil že budou lehké.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 13.02.13 09:38

Jé, tak to se omlouvám, nevím, proč jsem tě oslovil v ženském rodě. Ale jo, já vím, ale když za ten měsíc sečteš všechny svoje hodiny, tak to zase tak horentní rozdíl nebude. Ber to taky tak, že dnes už jsou zase jiné platy, než když jsi začínal. Ale může se to měnit podle oboru, lokality a samozřejmě i podle zkušeností a šikovnosti živnostníka. Je vždycky tak trochu sázka do loterie, ale proto se to jmenuje podnikání.:D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elektro
Datum: 13.02.13 10:19
O jake praci v elektru a o jakych prijmech se tady bavime? Ptam se, jestli mam byt rad za to, co mam, nebo si mam zacit rvat hlasy a tlouct hlavou o zed *zed*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 13.02.13 10:28

Nic si netrhej, mluvíme tak nějak všeobecně o elektrikářich, ale vlastně o všech řemeslnících v poměru zaměstnanec-živnostník.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 12.02.13 13:59

PC je jeho náplň dne - proč to dovolíte?

Práce se raději vyhne - zase vaše chyba

Učení fláká - na to máte dohlédnout jako rodič

Moje rada zní , dát ho na učiliště ( zedník , instalatér ) a dohlédnout na jeho studování a přitvrdit ve výchově , jinak jsem za 2 roky budete psát - co mám dělat , syn je v druháku a propadá a nic ho nebaví

Ohodnoceno: 4x
 

 

Od: andrea1*
Datum: 12.02.13 17:48

Souhlasím s tím co napsal @artik . Ještě bych to viděla spíš na toho instalatéra, kde není taková dřina, ale to záleží na tělesné kondici vašeho syna. Z vlastní zkušenosti vím, že je o instalatéry mezi lidmi zájem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 13.02.13 09:30

Nic méně pořád jsme se nedozvěděli , zeptala jste se syna musí mít přece nějakou svou vizi (tedy pokud si to nepředstavuje život na učtenku "MAMAHOTEL" )*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: helizkova
Datum: 13.02.13 10:36

Jeho představa byla jít na elektrikáře, ale na obor ve vybrané škole přijímají 3x 20 studentů. Dalším oborem, o kterým uvažoval, je strojní mechanik- zaměření na obsluhu lisů pro vstřikování plastů, tam počítají s 20 studenty, zde si ale nejsem jistá s pozdějším uplatněním. Zkusíme, kam se dostane.

Mamahotel NEEE! Představa, že já budu chodt do práce a on si bude válet záda...to by stutečně neprošlo, ještě patřím mezi starou školu socialistické výchovy, kdo nepracuje ať nejí. Ani mě se kolikrát do práce nechce, ale nedokážu si představit práci nemít.

Datum: 13.02.13 11:21
avatar

Nezoufala bych, sama jsem na ZŠ byla spíš průserář než dobrý student, na učilišti přišla na to, že škola je důležitá a postupně skončila až u VŠ, synovec rovněž jen seděl u PC a jeho výsledky i na učilišti byly strašné, závěrečnou zkoušku opakoval, pak šel do práce a rychle zjistil, že musí dodělat SŠ aby měl vyšší plat, dnes je na VŠ při zaměstnání a ještě po večerech studuje na jazykovce. Moje dcera naopak měla na ZŠ maximálně dvojku, SŠ v pohodě, vysoká rovněž a dnes po mateřské sehnala místo pouze v romské sociální poradně, jen doufám, že jí tam neztlučou. Zkuste přijít na to co kluka baví a nechte ho vyučit v oboru kde bude mít možnost pokračovat, dobrý řemeslník je k nezaplacení a kluci obyčejně příjdou až pozděj na to, že je škola důležitá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.