Pohyb tělesa - v ne/rovnoměrném

Od: Datum: 18.09.12 20:29 odpovědí: 6 změna: 19.09.12 17:42

Ve škole jsme dostali úkol z fyziky... Máme vymyslet těleso, které je v rovnoměrném (jeho rychlost se nemění) a zároveň v nerovnoměrném (jeho rychlost se mění). Vůbec si s tím nevím rady... Poraďte mi prosím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.12 21:02
avatar

Když jedeš na kole - po rovné cyklostezce, do kopce, z kopce. Tělesem může být to kolo ale i ty samotný. Trochu podumej, určitě na to přijdeš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.12 07:36
avatar

to je klasická školní úloha na skládání pohybů, kdy jeden je rovnoměrný a druhý zrychlený.

Dělová koule vodorovně vystřelená letí dopředu stálou rychlostí a zárovaň padá dolů rychlostí, která narůstá vlivem gravitace. Proto má zakřivenou dráhu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drejdl*
Datum: 19.09.12 11:04

Dělová koule vystřelená dopředu neletí stálou rychlostí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.09.12 17:06
avatar

ano, přesný výpočet dělové střely vypadá na soustavu diferenciálních rovnic. Tření o vzduch se ale v případě ZŠ zanedbává, takže klidně počítejte se dvěma pohyby, první je stálý a přímý, druhý je svislý a rovnoměrně zrychlený.

A ještě douška. Jestli chcete radit, pak tazateli poraďte. Jestli chcete být chytrej nebo aspoň vypadat jako chytrej, pak mlčte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.12 17:42
avatar

Myslím si, že tohle jste trochu přehnal. Rádce Drejdl má pravdu. i když zanedbá me odpor vzduchu; paradoksně tvrdí totéž co vy. ta vaše douška, mírně řečeno, poněkud vybočuje z rámce společenské konverzace a nadto je tak trochu mimo mísu; řekl bych, že upozornění na slabiny vaší rady je také rada.

Jen tak na okraj, ani ta moje rada výše není bez slabn a i ve vaší radě lze nalézt zrnko pravdy; holt chytrá horákyně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.09.12 08:51
avatar

Tohle je úloha jak z chytré horákyně. Ono doslova a do písmene toto zadání splnit nelze, výrok A et non A je vždy nepravdivý, ale já bych řekl, že pan yčitel očekává odpověď typu "rovnoměěrný kruhový pohyb", kdy rychlost nemění velikost, ale mění směr.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.