Cestina sklonovaní

Od: Datum: 12.09.12 00:09 odpovědí: 8 změna: 12.09.12 11:13

do bry vecer,je tu jeste nekdo?potrebuju pomoc!prosim! podle ceho se sklonuje :to by me zajimalo co v te lahvi bylo? a potrebuji podle ceho se sklonuje slovo LAHEV! a jestli to mam napsany dobre!dekujuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu.prosim napiste co nejdriv za chvilku vytuhnu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 12.09.12 00:11

Lahev se skloňuje podle vzoru píseň...

v písni - v lahvi

doplněno 12.09.12 00:25:

Lahev bez lahve jako kost bez kostě? *smich**smich*

Ne ne - vzor pro lahev je píseň...

doplněno 12.09.12 00:47:

Probůh - za tohle se taky dávaj jedničky?

*uf**haha*

Ohodnoceno: 0x

Od: honza01*
Datum: 12.09.12 00:17

a ja si byl 100 pro jistej ze je to kostv) takze stopro pisen?

Datum: 12.09.12 00:33

Co si takhle zopakovat vzory pro skloňování podtsatných jmen? kost, bez kosti, ... píseň, bez písně, ...

doplněno 12.09.12 20:47:

Honzo01,

netřeba se hned čertit. Zopakovat si skloňování se může hodit každému. Poslechněte si, jak mluví naši reportéři, moderátoři a polici - tedy lidé, kteří se jazykem živí. Bude Vám jasné, že opakování je na místě pro každého z nás. Čeština je krásný jazyk a bylo by škoda jej nepoužívat správně.

Já si sice skjloňování vzorů pamatuji dobře, ale je řada věcí, kde se pravopis změnil, a kde musím hledat v pravidlech, ve slovníku spisovné češtiny, případně ve slovníku cizích slov.

Ještě horší je situace v časování sloves, kde lidé "zapomínají" 3. osobu množného čísla: Použvají např. prochází místo procházejí, ...

Datum: 12.09.12 01:00

jj!tak jsem se zmylil no jedna chybicka,kde jsem si nebyl jistej a hned jsem pidilnikdo neni dokonalej a podekoval jsem,tak hned nemusite psat,ze si mam zopakovat cj na nasi tridu mezi klukama jsem nahodou machr ) uz jdu spat zitra mame ten diktat a ja jsem uz hotovej ,tak snad to napisu za jednamel by jste videt ty kopyta od nas )jdu nebo misto diktatu usnujeste jednou dekuju

Datum: 12.09.12 00:44

ja si to myslel, ze je to v tom 2 padu .-)jeste jednou moc dekuju. zitra mam urco za jedna ) dobrou

Datum: 12.09.12 01:05

ps:no kdyby jste videl jak pise tatovo kamarad,tak by jste se teprv zasmal!a to jsem teprv na zakladce!uz musim,jak me tu mama chytne tak mam zaracha do konce skolniho roku!cus

Datum: 12.09.12 10:05

Tátovo je taky takové nářeční až slangové skloňování, v některých krajích je to běžné,ale třeba mé moravské ženě to vadí velmi. (Mně taky, ale nevstávají mi sz toho vlesy na hlave.)

Od: ladaadal*
Datum: 12.09.12 11:13

Podle toho jak píšeš ostatní slova bych řekl, že je to úplně jedno. Klidně napiš "lahvu" podle vzoru hrad, myslím, že na známku tato malá chybka mít vliv nebude.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.