Nárok na volno pro doprovod do a ze školky

Od: Datum: 09.09.12 18:26 odpovědí: 7 změna: 10.09.12 15:13

Je nějaký zákonný nárok na volno z důvodu doprovodu dítěte do a ze školky? Děkuji předem za vaše zkušenosti. Honza


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.12 18:31
 
avatar
Prominte..ale Vase otazka snad nemuze byt myslena vazne..
Nedokazu si to predstavit ani teoreticky, natoz prakticky.
Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 09.09.12 18:34
 
avatar

Ne, není. Jako že byste začal v 6 v práci, 7-8 měl volno, a pak zase 13-14? A pokud to dobře chápu tak před a po školce to dítě někdo hlídá ne? Tak proč je tam neodvede sám(a)?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: olaf71*
Datum: 09.09.12 18:36
 

údajně existují i fabriky, kde nedostanete volno ani na vy...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.09.12 00:54
 
avatar

Zákonný nárok na volno není. Zaměstnavatel je však povinen přihlížet i l potřebám rodičů malých dětí a nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody, umožnit jim vhodnou úpravu pracovní doby.

Takže můžete zkusit zaměstnavatele písemně požádat o úpravu pracovní doby z důvodu péče o dítě.

Zákoník práce, § 241, odst. 2

doplněno 10.09.12 00:55:

Oprava: ... k potřebám ...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ron*
Datum: 10.09.12 14:23
 

Dobrý den.

Viz.:

Dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení vašeho úvazku zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám zkrátil úvazek.

doplněno 10.09.12 16:41:

Ano, samozřejmě se nejedná o pracovní volno.Na pracovní volno nárok nevzniká. Při zkrácení úvazku logicky následuje přiměřené zkrácení mzdy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.09.12 15:07
 
avatar
Pokud je to jen trochu možné (nepracujete třeba v Jaderné elektrárně a podobně) tak to zaměstnavatel musí OBSTARAT POVINNĚ ovšem nevím jak by to bylo s tím ze školky to už je vaše věc ne věc zaměstnavatele jinak řečeno do práce můžete přijít později pokud to práce umožňuje a je to jen trošičku možné.
doplněno 10.09.12 15:08: Ze školky by mohl odvézt dítě dědeček , babička , tetička a podobně? Případně hodně školek nabízí hlídání třeba do 6,7 i 8 hodin večerních takže není zas takový problém.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.09.12 15:13
 
avatar

I z toho co napsal "ron" je celkem jasné, že zaměstnavatel nic "obstarat povinně" nemusí..., je pouze povinen upravit pracovní dobu, nebo ji zkrátit..což samozřejmě není "volno" jak se tazatel ptá.

S tím zcela jistě bude souviset logické snížení mzdy v případě, že se pracovní doba zaměstnance bude krátit na jeho žádost.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.