Studium pro lidi starší 26 let

Od: Datum: 30.08.12 23:20 odpovědí: 7 změna: 31.08.12 22:05

Dobrý den, mám menší problém. Našla jsem si přítele, který kvůli sporu se svým mistrem nedodělal ,,učňák" , takže nedostal výuční list. Teď je mu 24 let a přemluvila jsem ho, aby si školu dodělal. Jenomže nevíme jak to udělat. Jak máme požádat školu o dodělání výučního listu? A bude muset dělat znovu 3 roky? Nevím totiž jak je to po 26. roku, do kterého má každý student právo na vzdělání a jestli by ho tudíž vzali. Učil se obor automechanik a se základním vzděláním nemůže sehnat práci. Poradí nám někdo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.08.12 23:39

Existují školy, které nabízí zkrácené 1-leté učební obory.

V této problematice nejsem fundovaný, ale předpokládám, že studium je možné i po dosažení 26. roku. Avšak s tím, že si studující studium hradí sám.

A nebo jinak. Pokud má pracující kamarády vyučené v tomto oboru, ať je požádá o pomoc. Mnoho úkonů se naučí pouhým shlédnutím, a nebo minimální praxí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: aman
Datum: 30.08.12 23:41

ať jde na večerní SŠ a udělá si maturitu, takové večerní školy myslim existujou, bude to ale drahé a asi těžké. Ale lepší než kdyby už celej život dělal na stavbě :)) . Co dělal do dnes? Asi bude jak v Marečku podejte mi pero :)) .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meewe
Datum: 31.08.12 22:00

Ono je to takové složitější..když nedodělal školu, povedlo se mu najít práci v cihelně a tak hodil dodělání školy za hlavu, protože si myslel, že mu ta práce zůstane..bohužel ho asi po roce a půl propustili, ale i potom se mu na necelý rok podařilo sehnat práci ve sklárně, ale firma začala krachovat a tak propouštěla lidi. A od té doby se snaží už asi cca dva roky sehnat práci, ale bohužel se základním vzděláním se shání špatně. Navíc nemůže dělat ani profesionálního řidiče protože na jedno oko kvůli nepodařené operaci skoro nevidí. S tou maturitou by to asi vážně bylo těžké a navíc tady poblíž nás žádná večerní škola není. Každopádně Vám děkuju, ve svých 16ti letech se ještě moc kolem práce a podobných věcí neorientuju takže jsem vděčná za každou radu :)

Datum: 31.08.12 00:52
avatar

Právo na vzdělání není omezeno věkem. Věk 26 je hranicí, do kdy lze získat či mít status studenta (stát za něj hradí zdravotní pojištění, slevy na daních, na jízdném, vstupném, ...).

Ovšem i po dovršení 26 let je možné se (byť už za jiných podmínek) dále vzdělávat.

K délce učení: Záleží na tom, v jakém oboru se přítel bude chtít vyučit. Nechce-li měnit obor, mohl by se pro začátek obrátit na učiliště, jež nedokončil, a pokusit se dohodnout tam. Možná, že by mu část uznali (záleží na podmínkách té které školy).

Obor automechanik je ale poměrně žádaný, jestli v oboru nepracoval, bude pravděpodobně muset začít znovu od začátku.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: meewe
Datum: 31.08.12 21:48

Mnohokrát děkuju :)

Od: tomasgulas
Datum: 31.08.12 21:54

Čau Meewe, může si na některých školách dodělat rovnou maturu. Studoval by tři roky. Pozor, nejedná se o nástavbu, ale o regulérní 4-letý obor zhuštěný do tří let. Je to kombinovanou formou. Nevím, kolik je takových škol v republice, ale tahle to stoprocentně umožňuje.

www.stredni.cz

Pokud by chtěl jenom učňák, nemohu sloužit, nevím. Každopádně za dotaz na učilišti nic nedáš. Peníze potřebují jako sůl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meewe
Datum: 31.08.12 22:05

Děkuju moc, o téhle formě studia jsem ani nevěděla, pročtu si ty stránky a snad nám to k něčemu bude :) ikdyž to vidím spíš na ten učňák..

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.