Přestup ze školy v zahraničí na českou školu

Od: Datum: 30.08.12 12:56 odpovědí: 2 změna: 30.08.12 22:16

Dobrý den, mám dotaz. Mám dceru 10 let, která právě nastoupila do 5. třídy frankofonní školy v Kanadě.

V Kanadě se i narodila, mluví plynně francouzsky, anglicky a česky. Plánujeme návrat do Čech a ráda bych věděla, jak to funguje ohledně přestupu dítěte a přihlášení na českou popř. jakoukoliv frankofonní školu v Praze. Co je potřeba podniknout, jaké jsou požadavky na žáka atd.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.08.12 21:00

Tak já mám takový mlhavý dojem, že pokud je dítě občan ČR, tak i v zahraničí spadá pod českou školu a musí konat zkoušky buď na své spádové (české) škole, nebo nějak oficiálně v zahraničí (na konzulárním úřadu?) a při návratu do ČR je pak do příslušného ročníku ve své spádové (nebo jiné rodiči vybrané) škole zařazený podle výsledků těch zkoušek. Pokud není českým občanem, tak se na něj povinnost školní docházky vztahuje až tehdy, pokud v ČR pobývá po dobu delší než tuším tři měsíce, pak se musí přihlásit do školy a předpokládám, že do ročníku bude zařazen podle zkoušek, případně bude mít v některých předmětech individuální vzdělávání, aby dohnal zameškané. Ale to asi nejlépe se domluvit přímo s ředitelem školy, do které budete dítě přihlašovat. Ten vám také řekne, co by dítě mělo umět, každá škola si tvoří vlastní vzdělávací program, takže se mohou lišit i požadované znalosti a dovednosti. V tomto je vaší výhodou, že na konci páté třídy by měly prakticky všechny děti umět to samé, čili i když se průběžně výuka lišila, před přechodem na druhý stupeň by teoreticky měly mít všechny děti stejné znalosti.

Kdysi jsem na strankách ministerstva školství viděla hezky rozepsané, jaké že znalosti by to měly být, teď je ale nemůžu najít. Našla jsem ale požadované standardy pro češtinu, matiku a angličtinu, tak můžete nahlédnout a udělat si představu:

http://www.msmt.cz/vzdelavani…rdy-pro-zakladni-vzdelavani-1

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.12 22:16
avatar

Pokud vím, je v Praze jenom jedna francouzská základní škola se školným asi 150.000 Kč ročně.

V Praze je ale několik státních základních škol s rozšířenou výukou jazyků. Přecházejí na ně děti z 2. tříd základních škol po složení zkoušek. U Vaší dcery by šlo o přestup do vyššího ročníku, takže by musela absolvovat rozdílové zkoušky (což by vzhledem ke znalostem angličtiny či francouzštiny určitě zvládla). Otázkou spíše bude, jestli v některé z těchto škol bude volné místo. Škol není moc a je o ně velký zájem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.