Zatmění Slunce vs kosmonaut na Měsíci

Od: Datum: 02.01.13 19:03 odpovědí: 7 změna: 03.01.13 14:48

Dobrý den,

mám otázku. Byl tu vznesen dotaz, když je kosmonaut na Měsíci, co vidí na Zemi při zatmění Měsíce.

Mám podobnou otázku, co vidí na Zemi při zatmění Slunce?

Děkuji za pomoc, čeká nás test z fyziky. Hanka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 02.01.13 19:06

http://www.asu.cas.cz/obrazky/zatmeni1.jpg - z tohoto obrázku snad vyčtete, co potřebujete, jen si představte, že stojíte na požadovaném místě

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hanulina*
Datum: 02.01.13 19:14

Děkuji za odpověď.

Od: hm®
Datum: 02.01.13 19:52
avatar

No, při zatmění Měsíce (to je událost pozorovaná ze Země) mu stojí v cestě (ke Slunci) Země. Je-li kosmonaut zrovna v osvětlené části Měsíce (při částečném zatmění), pak nic zvláštního, prostě na něj svítí Slunce. Je-li kosmonaut v zatemněné části, bude to asi podobné jako tady na Zemi (Slunce bude částečně nebo zcela zakryto Zemí, možná kolem Země při úplném zakrytí Slunce uvidí tenký světlý kroužek).

Při zatmění Slunce (u náz na Zemi) stojí Měsíc mezi Sluncem a Zemí. Pozorovatel z Měsíce by možná viděl tmavé kolečko pohybující se po Zemi, měsíční stín.

Taková je moje představa, snad jsem to nezmotal.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hanulina*
Datum: 02.01.13 20:08

Děkuji Vám.

Datum: 02.01.13 20:56
avatar

To zní zajímavě:

Mně z Vaší představy vychází, že pokud by kosmonaut stál v zatemněné části Měsíce, prohodila by si Země místo s Měsícem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 03.01.13 14:48
avatar

Vždyť ony si ty jevy jsou velmi podobné, Země a Měsíc se motají kolem sebe a občas jedna (věc) druhou zastíní. A pak záleží jen na tom, odkud kam se koukáme. Když bude Měsíc uprostřed (mezi Sluncem a Zemí), bude ze Země pozorováno zatmění Slunce, z Měsíce bude pozorováno zatmění Země (budou-li pozorovatelé na vhodných místech). Bude-li uprostřed Země, bude ze Země pozorováno zatmění Měsíce a z Měsíce bude pozorováno zatmění Slunce.

Určitý rozdíl v pozorování bude dán rozdílnou velikostí Země a Měsíce, protože Země je větší a dokáže Měsíc zastínit celý, zatímco Měsíc dokáže zastínit jen část Země.

doplněno 03.01.13 14:51:
Aha, Vy jste možná narážela na větu ze zatmění Měsíce "Je-li kosmonaut v zatemněné části, bude to asi podobné jako tady na Zemi". Bylo myšleno "jako tady na Zemi při zatmění Slunce".
No, doufám, že si to každý dovede představit, stačí si uvědomit, kde který objekt při kterém jevu je.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.13 08:58
avatar

No tak jestli je na Zemi zrovna zatmění slunce a nějaký kosmonaut zrovna stojí na Měsíci, pak vidí Zem v úplňku a na ní malý tmavý bod, to je místo s úplným zatměním. Kolem tohoto bodu je kruhový stín s částečným zatměním.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.