Středník - kam se píše

Od: Datum: 02.01.13 13:39 odpovědí: 3 změna: 02.01.13 13:51

Prosím poradte kam se píše středník? Nejlépe nějakou větu. Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 02.01.13 13:43

Středník

Středník (;) stojí svou platností mezi tečkou a čárkou. Neosamostatňuje úseky jazykového projevu do té míry jako tečka, ale nahrazuje hlubší, výraznější předěly než čárka. Proto se ho užívá tam, kde chceme naznačit různé stupně obsahové souvislosti mezi částmi výpovědního celku. Bývá to zvláště

1. mezi souřadně spojenými větami hlavními anebo mezi souřadně spojenými souvětími, zejména v souvětích složitějších:

Např.: Krasobruslení má stále své příznivce; svým důrazem na počet i obtížnost skoků však již výrazně změnilo svůj charakter. - Hnědé uhlí se těží lomovým způsobem v okolí města Sokolova; spaluje se v místních elektrárnách, lisují se z něho brikety, slouží k výrobě plynu a rozváží se do jiných částí republiky;

2. mezi souřadně spojenými výrazy, zejména při výčtu, je-li třeba členit ho na větší skupiny:

Např.: Do skupiny západoslovanských jazyků patří: čeština a slovenština; horní a dolní lužická srbština, polština; vymřelá polabština a pomořanština. (Viz také kap. Psaní velkých písmen, § 103.)

Ohodnoceno: 3x

Od: perry
Datum: 02.01.13 13:46

Děkuju moc.super.

Datum: 02.01.13 13:51

Miluji středník! Je to moje citová záležitost!

Dnes je krásně, teplo, prý jsou teplotní rekordy; já, lenoch, se ale zase nedonutila jít na procházku!

Syn zase flámoval, ještě nedorazil ze Silvestra domů; mě to ale vůbec nevadí protože jsem "na poradně", a je mi dobře...

Středník se používá někdy místo tečky, prostě mezi dvěma větami, které mají nějakou souvislost. Když nechci větu ukončit, ale chci ještě něco dodat, použiji středník.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.