V září s prvňáčkem půlka rodiny?

Od: Datum: 09.08.12 08:20 odpovědí: 27 změna: 19.08.12 17:11
Krásné ráno přeji.Potkala jsem známou,její syn jde v září do první třídy.Byla docela rozhozená,páč nedokáže odmítnout rodinu aby první den šli se synem do školy.Jde o 1.babičku a její matku(prabábu),dědu,strýce,druhého strýce s tetou,ona jako matka a (manžel)otec dítěte.Jestli dobře počítám s klukem půjde 8 lidí.Připomíná mi to Hujery:-D Setkali jste se někdo s tím?Nejde o romskou rodinu.Pro ně je to pocta a jelikož známá je přivdána tak i pro ní je to šok.
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 09.08.12 08:25

Myslím, že je to přehnané -vysvětlila bych jim, že nelze... kdyby šlo s každým tolik lidí tak by škola praskala ve švech .

Mohou se sejít pak u nich doma a oslavit vstup kloučka do školy-ale takto ne.

Od: krkovicka*
Datum: 09.08.12 08:32

To máte pravdu,taky bych to nepřijala.Ono stačí skákání a strkani jen aby si děti mohly vyfotit.Takhle by to opravdu nešlo.Ona už teď je ve stresu.Prý každý kdo z jejich rodiny šel tak do školy šli všichni.Už si berou volna...no hrůza,vůbec jí to nezávidím.
doplněno 09.08.12 08:35: Kapko.Dám jí toto přečíst.Bude se muset vzepřít proti tradici.Taky jsem na ní koukala jak z Jara:-D
Datum: 09.08.12 08:32

Pěkný den i Vám, Krkovičko. Podle mne je to nesmysl. Naše vnučka jde po prázdninách též do první třídy a být u toho opravdu půlka rodiny nemusí. Myslím si, že je to záležitost pouze rodičů a dítěte. Docela mne to po ránu pobavilo, též jsem si vzpomněla na Hujery.:D...Doposud jsem se s tím nesetkala a já osbně to pokládám za dost nevhodné. Sama bych z toho byla nervozní, co teprve ten malý prvňáček. Je to jen můj názor a pohled na věc, že se to nehodí a nezávidím Vaší známé takové procesí mít sebou. Možná bych tolerovala ještě babičku, pokud by nedala jinak, ale prabačka a strýčkové...To už je vážně dost přehnané. Aby tímto přístupem nezesměšnili prvňáčka v očích druhých hned první den a nestal se terčem posměchu k vůli tomu celý školní rok. Nedovolila bych to jako matka dítěte.

doplněno 09.08.12 08:34:

Opr. - prababička.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.08.12 08:34

Porvé do školky a do školy - pro nás to byl slavnostní den, jsem šla já a manžel. Ostatním se to povyprávělo. Jsem tomu nesmírně ráda ...

Datum: 09.08.12 08:34

Rozhodně to není obvyklé. S námi byly před více než 15 lety poprvé ve škole jen maminky. Myslím si ale, že nemá cenu jim nic vysvětlovat a nadhazovat, je to jejich věc. *nevi*

Od: hopŽ
Datum: 09.08.12 08:45

Krkovičko, pdle mne je to trošku přehnané. Možná vyprovodit ke škole, ale dovnitř už jen s maminkou, nejvýš i s tatínkem, možná by bylo dobré se syna zeptat, jak by to chtěl on. Dalším příbuzným bych to maximálně nakameroval...

Datum: 09.08.12 08:59

Tradice jsou tradice, ale tuhle bych narušila. Pokud už to musí být, tak půlka rodiny před školu a pak do parku. Po asi hodině čekání, až prvňáček s maminkou a tatínkem přijdou, všichni společně do cukrárny.

doplněno 09.08.12 09:04:

Aktivní rodinu bych pak možná využila v dalších dnech, mohou se prostřídat při doprovázení prvňáčka ke škole a v čekání na něj po skončení vyučování. Málokterý prvňáček chodí zpočátku do školy a ze školy sám.

Ohodnoceno: 3x

Od: axusŽ
Datum: 09.08.12 09:02

Simek a Grossmann

Muj prvni ples

...V 19.30 přijelo mé příbuzenstvo. Tři autokary vysypaly posly venkova. V čele průvodu šel můj strýc Vavruch, tlačil pluh a volal: "Vesnice zdraví město!"...

*haha*

To je fakt prehnany. Ale kdyz je nedokaze odmitnout ona, at tu doslova NUTNOST hodi na manzela. Tomu nezbude, nez se pochlapit a takovouhle zhovadilost razne zatrhnout.

Od: bussŽ
Datum: 09.08.12 09:20

A jdou třeba v průvodu, je to přece jen a jen jejich problém. Podivil bych se v duchu, ale neřešil. Škodí tím někomu? Mají silné rodinné vztahy. Jiní budou záávidět, A když bude 300 lidí na svatbě?

Datum: 09.08.12 11:45

Škodí tím někomu?

Ano, škodí to tomu prvňáčkovi. Ostatní se mu posmívat minimálně ten první rok.

Datum: 09.08.12 09:31

Jednak je to hloupost a jednak to bude hloupě vypadat. Do školy s dítětem mají jít rodiče a hotovo... chápu, že prarodiče a leckdy i jiní příbuzní musí být u všeho, ale to si odbydou třeba na maturitním plese apod.

Mít s sebou takový dav, tak bych se styděla...

Datum: 09.08.12 10:32

Chudák paní a chudák malej. Tohle není normální, budou se u něj takhle slítat jak supi nad mršinou, až přivede svou první holku/kluka nebo až bude rodičák? Příbuzní fakt nemusí být u všeho. Tohle není zdravá zvědavost, ale vlezlost.

Ohodnoceno: 1x

Od: lucimera*
Datum: 09.08.12 11:12

Přijde mi to naprosto přehnané. Na můj první den ve škole se mnou byli jen mamka a taka, spousta dětí, mých spolužáků, co si tedy pamatuji, tam měli maximálně rodiče + babičku či dědu, ale rozhodně nešla taková výprava. Jistěže je poctou a pýchou vidět své dítě jak už "dospělo", že se začne učit všechno, co bude v životě potřebovat, tedy psát, číst, počítat, to zahřeje u srdíčka každého rodiče, ale myslím, že není nutné, aby se do školy vydalo celé příbuzenstvo. Že jde babička a děda, to bych pochopila, stejně jako rodiče - to je úplně jasné. Ale co tam dělá strýc a teta? Samozřejmě, je to jejich synovec, ale musí toho kloučka tedy hodně zbožňovat, když se jdou podívat na jeho první školní den.

Datum: 09.08.12 12:07

Já si myslím, že jsou Vaše reakce přehnané. Sice to je neobvyklé, ale stává se to. Já když jsem šel do první, tak jsem tam měl jen 3 lidi a osobně mi bylo líto, že jsem tam nemohl mít i babičku a dědu.

Navíc se většinou do třídy nevejdou všichni lidé, tak učitelka požádá, zda by mohli ve třídě zůstat pouze ti nejbližší (rodiče, popř. prarodiče), ostatní čekají na chodbě před třídou. Stejně pak paní učitelka vyhodi za dveře i rodiče a děti tam jsou s učitelkou samotní.

Nedělal bych z toho takovou vědu...

Od: ron*
Datum: 09.08.12 12:16

Dobrý den.

Je to opravdu přehnané, Prvňáčka to vystresuje a děti se mu můžou smát. Zkusila bych to rodině vysvětlit a slíbila bych jim fotografii prvňáčka z prvního školního dne. Opravdu stačí rodiče a dítě.

Od: nollka
Datum: 09.08.12 14:45

Se mnou před 20ti lety šli rodiče jen předškolu kde na mě počkali. V každé třídě je ca 30 dětí, kdyby si každý vzal 8 příbuzných, bylo by ve třídě skoro 300 lidí. To je trochu nereálné. Tak bych to také podala. A tedy rodina jde a počkají před školou a pak jdou třeba do cukrárny kde dcerka povypráví. Já bych se studem propadla, na 9 let by byla zapsána jako Hujer

Datum: 09.08.12 15:45

Poslední věta mě rozesmála.
Datum: 09.08.12 15:54

Dobrý den,

já bych to neřešila, učitelka si je porovná, už to tu někdo psal, argument že s náma tolik lidí nechodilo není argument, dnes je všechno jinak. A pochybuju že se mu někdo bude smát, viděli jste někdy 1. září prvňáčka? Ten má všeho plné brýle, to poslední co bude řešit je počet dospělých ve třídě a ke komu vlastně patří. Jestli to maminku tak strašně irituje, a vykáže ty strýčka, babičkám bych radost nekazila.

m

PS: smutné by bylo kdyby šel sám

Ohodnoceno: 7x

Datum: 09.08.12 16:00

Děkuji i Vám za odpověď.Máte pravdu.Ještě doplním že jde o židovskou rodinu.Tam mají silné rodinné vazby.Mamince-mé známé se to nelíbí,tu babičku by ještě brala,ale zbytek už ne.Oni bohužel na tom trvají.
Datum: 09.08.12 21:23

A co by chtěl ten prvňáček? Je to přece jeho den, ne?

Od: askmenow*
Datum: 10.08.12 01:00

Nastavila bych to tak, že můžou všichni společně prvňáčka do školy ráno dovést, případně ho z ní vyzvednout. Některé školy, ne všechny, umožňují rodičům první den vstup i do třídy na uvítací hodinu s dětmi (samozřejmě je pak třídní schůzka, ale to nemyslím, myslím první setkání učitelky s prvňáčky). Tam bych rodinu nebrala, jen rodiče. Širší rodina může doprovodit, udělat si s prvňčkem fotky před školou, ale dovnitř bych jim vysvětlila, že není dobré jít.

Datum: 10.08.12 07:58

Však se už na to velice těším, až půjdeme s malým poprvé do školy! :) Neuvědomila jsem si, že na to může být takhle nahlíženo. Udělám to tak, že se "školáka" zeptám, jestli mě tam chce. Když ano, bude nás prostě více. Když se jeho maminka, moje dcera, bude kroutit, upeču něco dobrého a odpoledne si to příjdu poslechnout, jaký to byl zážitek. *srdce*

Od: eccehomo*
Datum: 19.08.12 16:56

To je od Vás moc milé a určitě tímto postojem uděláte radost nejen dceři (určitě to ocení), ale především vnoučkovi, který bude rád, že se může sám rozhodnout... *palec**houpy*

Datum: 10.08.12 09:45

No já nevím, nějak to nechápu, čemu to škodí, když první den školy dítě vyprovodí víc lidí *nevi* Jako jo, je to trochu víc, ale zas na druhou stranu - já taky prarodičům nabízela, jestli se chtějí jít podívat, stejně jako je zvu i na ostatní školní (školkové) slavnosti. Nevím tedy, jak je pro prvňáčky první školní den organizovaný v jiných školách, u nás to taková malá slavnost je: začínají o čtvrt hodiny později, než zbytek školy, aby se jim nikdo nemotal pod nohami a na školním hřišti (nebo ve školním divadelním sále, při nepřízni počasí) se rozdělují k učitelkám, slavnostně si podepisují/označují svoje třídní archy, vítá je ředitel školy, devááci jim dávají kytky a odvádí je do třídy... a odchodem dětí s devááky končí společná část. Ve třídě jsou děti normálně jenom s učitelkou, která normálně vede vyučování (samozřejmě, první hodiny jsou seznamovací) a rodiče si pro změnu rozebere ředitel školy na celoškolní schůzi, jdou vyřídit dětem čipy, zaplatit obědy... a pak zas děti jdou ze tředy do družiny a rodiče jdou na první třídní schůzky. Samozřejmě, v téhle druhé - organizační části už příbuzní nebývají, co už by tam taky dělali.

Nějak si neumím představit, čemu by mělo vadit, když s dítětem bude nejenom maminka, ale i babička a tetička z druhého kolene... a argument, že "děti se mu budou smát" neberu, děti bývají vyjukané a zabavené tak, že kolikrát nestíhají vnímat ani vlastní rodiče, natož cizí *smich* Samozřejmě, předpokládám, že se dospělí budou chovat normálně a že dítě nebudou hromadně oblizovat a hlasitě nad ním ronit slzy :D

Ale jinak tedy je to slavnostní den dítěte, takže já v podobných věcech dávám na něj - zeptám se ho, zda si přeje, abych pozvala babičku/děděčka/kohokoli a zařídím se podle toho.

Od: puŽ
Datum: 13.08.12 21:02

Tak jsem tohle téma pročetla a odpověď Lesi se mi líbí úplně nejvíc *hej* Osobně bych řekla, že se děcku nikdo smát nebude, žádné si podle mě z prvního dne nebude pamatovat nic jiného než samo sebe, a to ještě s mezerami. Je fakt, že v židovských rodinách jsou vazby velmi silné a tohle je tak závažná chvíle, že u toho prostě příbuzní chtějí být. Pokud je to takto od narození děcka, asi je tam i samo bude chtít. Problém bych viděla spíš v tom, že to vystresuje maminu, která pak bude o to nervóznější - dítě to vycítí a zkazí to den všem. Takže já bych byla pro, aby si mamina v klidu sedla s příbuznými i děckem, nadnesla názor, vyslechla dítě, všichni se dohodli a prvního září si pak náležitě a ku spokojenosti všech užili *placni*

Datum: 13.08.12 21:40

Uklidnete ji,ze se to v davu ztrati,nebude nikdo zkoumat,jestli tech 8 lidi je z rodiny.pokud nebudou chodit v takovem poctu na rodicak,nechala bych je vyblbnout.vseho moc skodi,ale lepe,nez aby rodina nemela vubec zajem,to mi verte.

Od: eccehomo*
Datum: 19.08.12 17:11

No, já mám příbuzné v Německu a tam, pokud si dobře vzpomínám, vyprovázeli prvňáka: jeho rodiče, dva mladší sourozenci, rodiče jeho matky, strýc, a ještě asi dva příbuzní (nevím, v jakém vztahu). A nebyli jediní... *frajer* Ale taky to byla obrovská škola v Berlíně, nevím, jak to dělají jinde... Ale, pokud se s tím kdokoliv z rodiny špatně vyrovnává (v tomto případě matka), určitě by bylo dobré o "problému" mluvit, nedusit to v sobě... A prvňáček by snad taky mohl říci svůj názor, i kdyby nakonec rodina rozhodla jinak, mě by teda určitě zajímal názor mého dítěte. No a pokud chlapec nebude chtít, mít kolem sebe tolik příbuzných, tak když ho mají tak rádi, tak budou snad jeho názor respektovat, ne? *placni*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.