AJ přítomný čas prostý - Tvoření otázky

Od: Datum: 22.07.12 13:44 odpovědí: 3 změna: 22.07.12 23:52

Zdravím, vím že u tohoto nejzákladnějšího času se dvoří otázka pomocí Do/Does - zájmeno - sloveso atd. Jenže jsem se párkrát setkal s tvořením tak, že se vynechá Do/Does a přehodí se sloveso a zájmeno takže například místo "Do you can do that?" použiji "Can you do that?". A mě zajímá, jestli se to dá použít opravdu vždy, nebo někdy nesmím Do/ Does vynechat. Poradí někdo, jak to je?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hankauk*
Datum: 22.07.12 13:54

Podívej se do wikipedie na modální slovesa v angličtině. Je to tam jednoduše popsáno.

Do you can do that? je pak typickou otázkou, jak ji tvořit nelze. Správně je Can you do that? (Ještě lépe Could you do that? - je to zdvořilejší). V češtině se také pouze ptáš: "Můžeš to udělat (Mohl bys to udělat)?"

Do you can do that? je prakticky nepřeložitelné. Krkolomně možná jako "uděláš, abys to to mohl udělat?" Nezní to moc logicky, že?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.07.12 13:56
avatar

S angličtinou jsem začátečník, ale vím, že pokud se jedná o sloveso Have, Can, Should (je jich možná víc, já znám zatím tyhle), tak se Do/Does vynechává a sloveso se v otázce posune na první místo a hned za ním zájmeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karjala*
Datum: 22.07.12 23:52

Přesně tak, u modálních sloves (may, can, shall, will a must) se tvoří otázka bez pomocného do/does, začne se rovnou modálním slovesem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.