Četba u maturity

Od: Datum: 19.07.12 15:49 odpovědí: 15 změna: 26.07.12 13:43

Zdravím,

za 3 roky maturuji a mám pár otázek co se týče četby. Teď na každý rok dostáváme seznam knížek s tím, že 5 si máme vybrat a přečíst. Moje otázky jsou: jak moc je povinná četba u maturity důležitá, co k jednotlivým dílům potřebuji vědět, musím číst všechny knížky nebo si vystačím s několika, co a jak si mám k četbě zapisovat? Teď jdu do sexty na gymnáziu a vúbec nevím co čekat co se týče posledního ročníku a maturity.

Děkuji předem na odpovědi na otázky a případné rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ivik®
Datum: 19.07.12 15:54
avatar

Četba je velmi důležitá. nejhorší je obsah knížky opsat, nic o ní nevědět a pak při otázce z češtiny jen koukat , co to po mně chtějí...Poraď se s někým z vyššího ročníku nebo s někým , kdo to má za sebou...Za mých mladých let jsme museli přečíst cca 20 knížek, umět rozebrat obsah a myšlenku atd.Dneska se mi zdá, že maturity jsou zadara...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikd00
Datum: 19.07.12 16:21

No asi budu muset no.
Teď jsem objevil email od spolužačky, kde je napsaný co máme o těch dílech psát a tak koukám že to je snad na celou slohovku :( prozatím asi zpracuju 5 knížek za tento rok a zbytek nechám na jindy...

Ještě bych měl teda jednu otázečku, jak konkrétně využiji četbu u maturity - jaké s tím máte vy zkušenosti.

Od: kjanik112*
Datum: 19.07.12 16:06

V dnešní uspěchané době platí:V rychlosti a ve spěchu-tajemství je úspěchu! V USA po válce slavilo velký úspěch jedno nakladatelství, které vydávalo klasiky v tak zhuštěné formě, že celý román se vešel na několik stránek. Celý Dostojevskij v jedné útlé brožuře a ta podobně další. Člověk, který uměl mluvit, mohl pak společnost ohromovat svou sečtělostí. I za I. republiky vycházely podobné knihy, jen se po nich poptat. Kdo by se namáhal čtením tlustých knih, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikd00
Datum: 19.07.12 16:25

Jo, tak to by se mi celkem hodilo :) na čtení nemám vúbec čas, když jsem zkoušel na jaře Božskou komedii zvládnul jsem přelouskat Peklo a ani z toho jsem spíš odhadoval o co tam jde. Četbu zpracovávám hlavně z fimů a namluvených knížek...

Vzhledem k tomu, že mým polem působnosti je matematika a fyzika, tak četbu potřebuji pouze k maturitě.

Datum: 25.07.12 21:52
avatar

V USA asi takovych titulu slavilo uspech vetsina. Jinak si tak dementni narod nedokazu predstavit.

A uz vubec si nedokazu predstavit Dostojevskeho v brozure tak, abych dilo pochopil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 19.07.12 23:14

Jestli jsi matematik, tak Tě zcela chápu, analytický mozek, to je hlaně stručnost, zkratka.-Digitální svět-čísla místo vět!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.12 16:08
avatar

Já žasnu nad obsahem těch knih. Někde se zabíjí, jinde se...no...něco , jinde oboje... To je teda dobrý příklad

Třeba Ostře sledované vlaky (vražda, atentát na vlak, "činnost pro 18+"), Máj (vražda), Král Lávra (totéž), Farma zvířat (těžko popsat, nutno přečíst), dále (nečetl jsem celé, najděte si podrobnosti) Romeo a Julie (sebevražda), Romeo, Julie a tma (další vraždy)...

doplněno 25.07.12 16:09:

Já ani nechápu, co na oboru Mechanik elektrotechnik literatura vůbec dělá!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.12 16:54
avatar

Taky jsem teď na mechanikovi elektronikovi maturoval. Na češtinu jsem se skoro vykašlal, vybral si 20 jednoduchých knížek, gramatika mi problémy nedělá a slohovky taky ne. Náhodou jsem si vylosoval Harry Potter a Kámen mudrců. Před několika lety jsem viděl film, to je vše. A zjistil jsem si něco málo o Rowlingové. Pak už šlo jen o rozbor textu, což by měl snad zvládnout každý. Suma sumárum, maturita z češtiny za 1 téměř bez učení a přípravy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.07.12 21:29
avatar

Zdravím Mikihansi,

vy jste měli ve vašem seznamu Harry Pottera? Tak oněm bych si mohla nechat pouze zdát, my na gymnáziu ho tam nemáme. Anzionka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.12 23:30
avatar

:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.12 22:11

Já jen podotknu, že dřív byla povinná četba opravdu povinná.

Za střední školu musel člověk přelouskat mnoho knih, z nichž ho většina pochopitelně nebavila, ale mělo to ten krásný důsledek, že měl člověk pak celý život všeobecný rozhled v literatuře, cit pro slovo, téma k hovoru ve společnosti a jen málokdo měl problémy s gramatikou a pravopisem.

Čímž se nenavážim do tazatele, ale říkám to spíš tak obecně...

Dnes je to jiné. Člověk si postahuje na netu nějaké čtenářské deníky, poslechne si pár mluvených knih, zajde na film a může v klídku maturovat, protože i kdyby si nebyl jistý v kramflecích, tak mu to z 99% stejně dají:)

A úroveň je jasně patrná...a bude hůř!

Prostě četba je dobrá, když už nic jiného, získáte další součást všeobecného přehledu.

BTW: Onehdy jsem zaslechl rozhovor dvou asi 17 letitých kluků u piva, kteří dospěli k názoru, že Edmond Datés (nevím, v jaké souvislosti ke jménu přišli) bude asi ten "frajer z mušketýrů".

*zed*

doplněno 26.07.12 12:15:

* Dantés

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ducati996*
Datum: 26.07.12 11:29

Maturovala jsem loni.Z 20ti knížek jsem četla jednu a to Farmu zvířat. Ostatní jsem měla našprtané z obsahů po internetu. Měla jsem velké štěstí, že jsem si vytáhla přesně tu jedinou knihu kterou jsem četla. Ale z vlastní zkušenosti můžu říct,že kdo alespoň většinu knížek četl,tak si byl stoprocentně jistější.Já litovala že jsem je v průběhu střední nečetla a měla strach že nebudu umět odpovědět. Takže pokud máš tolik času do maturity,tak doporučuji přečíst co nejvíc knížek, ve finále si je člověk jistější a nenervuje se tolik.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.12 11:37
avatar

Ale kdyždočteš tu poslední, kolik si toho asi potom pamatuješ z té první?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ducati996*
Datum: 26.07.12 12:10

Je jasné že si člověk nebude pamatovat všechny detaily,ale hlavní myšlenka by mu v paměti měla zůstat a při opakování před maturou se to v hlavně lépe oživí než se něco drtit z internetu - můj názor a zkušenost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.12 13:43
avatar

A když dočtete poslední obsah, kolik si toho pamatujete z toho prvního? Co skutečnosti nebo událostí zmíněné jen jedním slovem nebo jednou větou, oproti tomu, kdy je to popsáno úplně a podrobně a navíc zasazeno do souvislého děje?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.