Koleje nebo privát

Od: Datum: 14.07.12 08:29 odpovědí: 9 změna: 14.07.12 20:55

Prosím o radu. Nevím, zda jít na koleje, nebo vzít privát. Jsme 3 kluci a sehnali jsme si privát ve větším rodinném domku. Bydlí tam jen starší paní, která špatně chodí. Pokoj bychom měli v podkroví. Má i velkou zahradu i bazén a hodně ovocných stromů:-P.To mě moc láká. A i cena je víc, než solidní. Každý 2500 kč , což nás dost i zarazilo. Ale řekla nám, že víc od nás nechce, jen kdybychom ji nakoupili, když bude potřebovat. Já bych do toho hned šel. Ale kluci říkají, že dnes jen nakoupit, zítra posekat trávu, příště něco jiného. Abychom pak nedělali všechno co si řekne. Já bych do toho stejně šel. Práce se nebojím. Ale když tam kluci nepůjdou, tak bych tam byl třeba sám. To se mi nechce. Ale jinak bych to hned bral. Tak nevím, co dělat. Musíme se do středy rozhodnout. Kluci říkají, že bychom paní měli říci, aby do smlouvy napsala to, co nám řekla. Co od nás požaduje, aby pak nechtěla něco jiného. Ale to se mi moc zase nechce. Tak nevím. *nevi* Vzít to, nebo jít na koleje. Nechtěl bych tam být sám, ale koleje moc nechcu. A zatím tam nikoho neznám, abych se domluvil s někým jiným. Ani ty dva kluci moc neznám, jen z přijímaček. Poradíte mi? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.07.12 08:45
avatar

Do privátu v RD, kde bydlí majítel, bych taky nešel. I z jiných důvodů: Koho to sem taháte? Kdy jste včera šli spát? Co si to tam furt pouštíte? ... No a když už teď chce nějakou práci, tak to už vůbec :)

doplněno 14.07.12 11:30:

Nejsem proti privátu, jen proti bydlení v RD spolu s majitelem :) Kdyby byl pronajatej celej barák (třeba třem skupinám studentů) a žádní "domácí" tam nebyli, tak klidně. 2+kk ve třech, 3+kk v pěti lidech a podobně taky klidně. No a koleje taky nejsou tak špatný, pokud nemáte budovu na spadnutí nebo za spolubydlící dementy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jumba
Datum: 14.07.12 09:06

Nevím, jak kluci, ale já si tam nechci nikoho vodit. Chci mít klid na učení a na kolejích moc klidu není. A ta paní vypadá, že je hodná. A nakoupit by snad nebyl také problém. Jen nevím, jak to bude potom. Internet bychom si platili dohromady. Paní nemá ani počítač, ale internet nechala připojit. Kdybych aspon věděl, kdo tam předtím bydlel, tak bych se zeptal, jak to chodilo.

Ale děkuji za odpověd.

Od: b
Datum: 14.07.12 10:42

Z doslechu vím, že si vysokoškoláci shánějí bydlení na privátě a spolubydlící přes internetová fóra. Bohužel neporadím nic konkrétnějšího. Zkuste něco na netu pohledat, nebo snad poradí někdo informovanější.

Jinak z bydlení v domě, kde žije i majitelka, bych měla trochu obavy - znáte to, často se lidé neshodnou ani v rodině. Na druhou stranu, pokud by se vám tam nelíbilo, můžete si najít ubytování jiné, nic vás nedrží bydlet zde po celou dobu studia.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 14.07.12 11:23

b - děkuji. Máte pravdu, že tam nemusím celé studium bydlet. Chtěl jsem, aby tam semnou jel tatka, nebo mamča, ale prý ted už musím si řídit život a rozhodovat o všem sám. Brácha radí koleje ( víc legrace, kamarádů), rodiče privát, víc klidu na učení, a víc soukromí. Do hospody nechodím, nekouřím. Jen hodně sportuji a na trénink budu chodit i tam. Tak snad bych s paní mohl vycházet. A pořídit paní nákup, by taky nebyl snad problém. Má ještě pejska a kdyby chtěla psa venčit, tak bych snad taky mohl. Ale to nám neříkala, tak nevím, kdo psa venčí, paní se špatně pohybuje. Ale zase jak říkali kluci, abychom pak nemuseli dělat všechno. Nevím, kdo ji dělá ostatní. Víc bych chtěl privát, než koleje. Ale když vezmu privát, tak přijdu o koleje. A když nevezmu privát, tak pak už těžko něco seženu. Ale děkuji.

Od: b
Datum: 14.07.12 13:18

Nebojte se toho.

Nevím, o které město se jedná, ale synové studují v Brně a bydlí na privátě (měnili je jej po 1 až 2 letech), a údajně je možné i během roku najít slušné bydlení. Nějaký pohyb je i na kolejích - někteří studenti z nich odejdou, jiní nezvládnou úspěšně absolvovat semestr... Až budete v místě, snáze se zorientujete, teď to chce jen, nějak se pro začátek rozhodnout. Na rodiče se nevažte - zvládnete to sám, popřípadě poproste kamaráda, ať se tam s vámi vypraví. Držím vám palce, ať se vám studium a studenstký život líbí. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 14.07.12 14:41

Je to v Praze a připadám si jako buran. Stačílo mi, když jsem byl na přijímačkách. Všude strašný blázinec a hlavu jsem si pomalu ukroutil, než jsem vlezl do silnice. Ale paní právě bydlí trochu bokem a je tam relativně klid. Jinak se těším, hlavně na fakultu a pořádný stadion. Asi privát vezmu. Uvidím co mi zítra napíší kluci. Ještě jsem se přes intas spojil s dalším klukem, který nemá nárok na koleje, ale chtěl by tam bydlet, aby nemusel každý den dojíždět. Tak bych tam nebyl sám. Moc děkuji za odpověd.

Od: pu®
Datum: 14.07.12 15:58

Kde v Praze je ten privát, resp. rodinný domek? (Jsem z Prahy a nedaleko je vilková čtvrť, možná bych mohla poradit i stran místa, abyste nelitoval). Jinak já bych do toho asi šla. Bydlela jsem na VŠ koleji, na stáži jednou v domě bez majitele (s jinými studenty) a ještě předtím v domku v pokoji vedle pokoje majitelky (byla mladinká, mně bylo tehdy 20, jí 26). Váš případ známe také - v NL jsme rok a kusek bydleli v podkrovíčku u starší paní. Nechtěla po nás nic, to je fakt, ale jak jsme se báli, tak nakonec nic nebyl problém. Občasné neshody (párkrát nastaly, to víte - nezdálo se jí, že vysáváme dostatečně často apod. :D ) jsme řešili hned, ve vší slušnosti a jasně - Vždy jsme řekli, že pokud na konci shledá nějaké nedostatky, uhradíme a zařídíme opravu (jelikož jsme samozřejmě věděli, že opouštíme podkrovíčko ve stejném, a vlastně lepším stavu - trochu jsme dopřilepili tapety, dotěsnili okno... -neměli jsme se čeho bát, plateb už vůbec ne). Nakonec jí bylo hrozně líto, že odcházíme, a nám taky.

Pokud jde o kolej - já taky byla ten typ, co raději klid na učení, naštěstí jsem bydlela přímo v pokoji s medičkou a potom se spolužačkou ze stejného oboru, tak jsem měla klidu dost. Když bylo neštěstí na chodbě, museli jsme to přetrpět *nevi* Bavit jsem se chodila taky, ale snažila se vždy nikoho nerušit - nemám to ráda. Takže za srandou do hospody, na pokoji klid. Mimochodem, kam jste dostal kolej? (Taky Vám k ním možná něco řeknu).

A v neposlední řadě cena - za 2500 sehnat privát, to je opravdu výhra. Víte co, jestli paní chce nakoupit, možná bude chtít i vyvenčit psa a posekat zahradu. Možná. Ale možná ne. A možná Vám bude podstrojovat buchtami za to, že jí tu trávu posekáte. Možná ne. Ale jednomu věřte - jakmile se trochu rozkoukáte, zjistíte, že když se Vám nebude v domě líbit, vypovíte smlouvu a najdete jiný privát. Nebojte se toho, poptávka zdaleka nepřevyšuje nabídku, ta doba je pryč. Každý je rád, když najde solidního nájemce, a těch je dnes pomálu.

Tak zkuste ještě doplnit info, ale já bych na Vašem místě do privátu šla. Protože z Vašeho psaní mezi řádky je jasné jedno - Vy tam strašně chcete. A když tam nepůjdete, celou dobu Vám bude zvonit v hlavě, jaké by to bylo ;)

doplněno 14.07.12 16:02:

Ještě doplním - přítel už po škole chvilku bydlel v privátě v RD shodou okolností kousek od místa, kde bydlíme teď. Paní byla milá, neprotestovala, když si tam vodil mě :D - jen bylo nepsaným pravidlem, že tam prostě nebudu "bydlet" (což se taky szř nedělo). Prostě podepsal smlouvu a pak vzájemně respektovali jakási nepsaná pravidla slušnosti. Vycházeli jsme všichni v pohodě, jen pesan někdy blbě pozdě štěkal, když jsme se třeba vrátili z kina *bzum* - to jsme pak vždycky trnuli, že přítele nazítří paní seřve, ale nikdy nic neřekla. Prostě měla pejska a musela s tím počítat, nějakou večerku nám diktovat nemohla. *placni*

doplněno 14.07.12 20:12:

Volba mezi Nebušicemi a Hvězdou je docela snadná... Hvězda je sice blízko Břevnovského kláštera, ale to je tak asi jediné plus. Je to klasická obrovská socialistická kolej, taková ta depka... Nebušice neznám a jsou sice, pravda, docela z ruky (proto asi tak nízký nájem), ale jestli Vám ani toto nevadí, tak jste dobře udělal. Najít třetího do party v případě nouze určitě nebude problém, i kdybyste měli jeden dva měsíce platit o něco více ve dvou - dejte si inzerát (normální papírek, věřte, ještě to funguje ;) )do školy a on se někdo brzy ozve; na začátku roku ještě dost lidí hledá pronájem - např. ti, kteří na rozdíl od Vás vše řeší na poslední chvíli, nebo čekali na odvolání z kolejí a oni jim je stejně nepřidělili... Nebojte se toho. Držím pěst - a jestli si pak na nás vzpomenete, tak dejte vědět, jak se vám tam líbí. Hodně zdaru *slunce*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jumba
Datum: 14.07.12 19:43

Dostal jsem kolej Hvězda. Ale už jsem se rozhodl. Beru privát. Ještě počkám do zítřka, mají se ozvat kluci. Jinak tam půjdu s klukem, co nedostal koleje. Ale i klidně sám. Potřebuji to mít vyřešené do středy, tak tam v uterý pojedeme a domluvíme se. Jedu totíž na dva měsíce pryč a chci mít všechno zajištěno. Nerad něco řeším pak na poslední chvíli. Privát je na Praze 6 - Nebušice. Není to zas tak daleko. Jezdím na kole, dokud nenapadne sníh, tak doprava nevadí. Navíc ten kluk co by šel bydlet semnou, má auto a prý bychom se složili na benzín. Už jsem se rozhodl a celkem se mi ulevilo. Moc Vám děkuji za rady a názory. Jumba

Od: jumba
Datum: 14.07.12 20:55

Máte pravdu, že ta kolej je na depku. Když jsem se tam byl podívat, tak se mi uplně sevřel žaludek. Jsem rád v přírodě a privát mi připomínal tak trochu domov. Paní se zdá být hodná a ten pejsek je takové malé koště. Má tam všude čisto. Pokoje jsou skoro zařízené. Jen lednička je dole na chodbě. Taky nám říkala, že když si budeme chtít vyprat prádlo, tak nám zapne její pračku, abychom nemuseli pokaždé všechno tahat domů. Prostě jsem tam cítil pohodu. Snad to bude dobré. A třetího určitě seženeme. A určitě zase písnu, jak se mi tam líbí. Děkuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.