Umělecký styl, se kterým se ztotožňuji

Od: Datum: 12.11.12 20:58 odpovědí: 12 změna: 13.11.12 23:22

Dobrý den,
mým prvním příspěvkem sem bude dotaz. Spíš prosba o radu.
Měl bych napsat dvoustránkovou úvahu na téma ,Umělecký styl, se kterým se ztotožňuji.
Nemám představu, co tam zahrnout, co na těch stránkách popsat a jaký si vybrat.
Mohli byste mi, prosím, poradit, jak postupovat, nejlépe s nějakým stručně popsaným konkrétním případem?
Díky.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 12.11.12 21:53

Úvaha je o rozvádění vlastních myšlenek, můžeš v ní i váhat, polemizovat, ptát se sám sebe... abys toto přesvědčivě zvládl, musíš si sám vybrat umělecký styl, který je ti blízký a o kterém něco víš.

To za tebe bohužel nikdo neudělá, obzvl᚝ ne nikdo cizí, kdo neví, co je ti blízké...Začni tím, že se zamyslíš, jaké umění se ti líbí, a už starší, nebo moderní.

V úvaze můžeš polemizovat, proč tě oslovil zrovna on, zda je to tím, že např. některý z jeho tvůrců měl to a to podobné s tebou, či zda bla bla bla. Obávám se, že ti nikdo neporadí.

Zkus si vybrat styl a pak ti můžeme pomoct třeba s nápady na vedení toho textu...

Ohodnoceno: 2x

Od: thqp*
Datum: 12.11.12 22:17

Díky za odpověď.
Prvním problémem u mě je pochopit ,terminus technicus uměleckého stylu.
Jestli se jedná o umělecký směr (romantismus, klasicismus, kubismus...),
nebo útvary uměleckého stylu (vypravování, charakteristika, úvaha...).
Kdyby se jednalo o to druhé, tak opravdu nevím, v čem hledat podobnosti, se kterými bych se ztotožnil.
Věřím, že úvaha je dost subjektivní. Proto jsem prosil o nějaký vᚠsubjektivní názor, od kterého bych se mohl inspirovat.

Od: mowla*
Datum: 12.11.12 23:07

Neznám kontext - měl-li bych se ale doslovně ´odpíchnout´ od zadání "Umělecký styl, se kterým se ztotožňuji", napsal bych něco o funkcionalismu a jeho zakladní myšlence o prioritě funkce (funkčnosti) před formou jejího vyjádření...

Ale nevím, jestli bych ´nenarazil´ s tím, že funkcionalismus je spíše architektonickým, než uměleckým stylem/slohem...

;) *smich*

Datum: 13.11.12 17:16

Jedná se samozřejmě o to první. (Také by mne zajímalo, pro jakou je to školu.)

Datum: 13.11.12 07:52

Vnějaké internetové obrazárně ( http://pintura.aut.org/ ) si najdi nějaké sympatické slohové období. Proklikej se obrazama, a takové čtyři - pět, které se ti líbí, si stáhni.Rozmísti si je na plochu, dej si sklenku vína, a dvacet minut se jenom v pohodě kochej. No a pak piš, co tě napadne.

Můžu se prosím zepotat, co je to za školu / obor?

Datum: 13.11.12 17:41

Také mi není zadání úplně jasné. A nevadí mi tam jen slovo styl, vadí mi tam i slovo "ztotožňuji". Nejsem žádný diletant, ale neztotožňuji se s ničím. Mnoho druhů umění obdivuji, o různé slohy se zajímám, ale ztotožňování by třeba v případě umělecké školy mohlo vést až k plagiátorství.

Ale k úkolu. Vždycky jsem razila zásadu, že v úkolech na osobní téma se může i lhát a vymýšlet, hlavně aby úkol dával smysl a nebyl plný chyb. Doporučila bych barokní figurální umění. To se líbí všem, jména Rembrant, Rubens, Vermeer... se dají najít v knihách, v Googlu... Vedle charakteristiky období a vyjmenování pár jmen a jejich děl bych doplnila, že je mimořádně zajímavé sledovat dobové oblečení a předměty, zachycení některých řemesel...

Ztotožnit je možné se s pravdivostí obrazu, žádné předstírání, žádné vedlejší významy, ryzí realita.

PS Nechtěla bych studovat Vaši školu.

Datum: 13.11.12 20:43

Především Vám všem chci poděkovat za to, že jste mému dotazu věnovali nějaký svůj čas a popřemýšleli nad tím.
Sic reaguji jen na poslední odpověď, ale více z Vás se ptá, jakou školu studuju. Jsem v sextě (=druhák) osmiletého gymnázia.
Tohle téma na úvahu mi však nebylo zadáno zde na škole, ale je to součást přihlášky na střední školu do zahraničí s IB.

Snad to téma bylo myšleno obecněji, a ne jako útvary funkčního stylu ve stylistice.

Mám na to ještě 2-3 měsíce, tak snad něco vymyslím :)

Datum: 13.11.12 20:51

Pokud na to mᚠtolikl času a zároveň se jedná o tak důležitou věc, doporučuji ti co nejvíce prohlížet knihy o různých směrech, nebo ještě lépe výstavy, myslím, že se ti ta úvaha zrodí v hlavě sama, jen zaznamenᚠmyšlenky, která ti vyvstanou při tom, když budeš přemýšlet o tom, co jsi viděl a co a proč to v tobě zanechalo. Určitě není, pokud to nedělᚠběžně, od věci navštívit nějakou velkou galerii, kde jsou zastoupeny (skoro) všechny slohy, abys měla porovnání, případně se se stejným záměrem projít třeba Prahou a koukat po domech, sochách i menším užitém umění.

Jinak myslím, že půjde o to obecnější pojetí.

Datum: 13.11.12 21:13

Snad jsem někde nepsal v ženském rodě, ale to není tak podstatné :)
Času moc nemám, máme celkem podrobnou výuku (ale co čekat od gymplu).
K tomu dělám různé log-mat-fyz soutěže a olympiády, výzkum na UP...
Do Prahy se taky moc často nedostanu, možná teď na konci listopadu "jen" do míčovny Pražského hradu.

Do galerií také nechodím pravidelně, většinou jako exkurze se třídou jednou za 2 měsíce.
Určitě je to pro mě priorita tohoto roku. Povahově jsem realista, kreslím reálné věci such as portréty, krajiny... A preferuju moderní dobu.

Datum: 13.11.12 21:21

Psala jsem v mužském rodě na začátku, jen pak mi to tam jednou jelo, ani nevím proč, omlouvám se ;)

Samozřejmě nevím, odkud jsi, jistě bude něco vhodného i v bližším okolí. Pokud preferuješ moderní dobu, možná by nebylo, pokud by tedy ta Praha vyšla, od věci navštívit v ní třeba Nár. galerii ve Veletržním paláci. Ale při nejhorším i na webu se toho dá hodně okoukat, jen ten dojem na živo je podle mě u umění to hlavní.

Jinak myslím, že reálné věcí zobrazuje většina malířů, jen někdo způsobem, který pro ostatní není čitelný (např. Picassova Guernica také znázorňuje zcela reálnou věc, jen to není zcela patrné všem na první pohled. Pokud však mᚠrád umění věrně zachycující viděné, proč nepsat o realismu?

Datum: 13.11.12 22:16

K realismu jsem měl od začátku asi nejblíž. Avšak jsem nevěděl význam fráze "umělecký styl", abych náhodou nepsal o ničem jiném a nesplnil zadání.
Znovu díky za odpovědi :)*palec*

Datum: 13.11.12 23:22

Proč jsem se ptal na tu školu: mám technické vzdělání a naše úkoly byly ryze praktické. Mᚠtakový nosník, takové zatížení, a buď ti ten most spadne nebo nespadne. Všechno měřitelné, spočítatelné. Úkol co jsi dostal ty, to je z mého hlediska dřistání o ničem, mlácení prázdné slámy - proto mě zajímala ta škola, jestli to nemá něco společného s politikou nebo tak něco :) Takový úkol je fakt o ničem, tam můžeš skutečně napsat cokoliv o čemkoliv, a snadno to obhájit že je to právě to, s čím se stotožňuješ...

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.