Přídavky při dálkovém studiu

Od: Datum: 08.07.12 20:10 odpovědí: 3 změna: 10.07.12 20:23

Mám dotaz, zda je rodič povinen zasílat přídavky na své dítě, které studuje na VŠ dálkově/kombinovaně

Děkuji za odp.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.07.12 20:54
avatar

Přídavky na své dítě? Nemyslíte tím výživné, tedy alimenty? Tam by rodič povinen nebyl, protože ditě nestuduje každodenně a nepřetržitě se nepřipravuje na své budoucí povolání. Tedy by na výživné nárok nemělo. Jestli jsem pochopila Váš dotaz správně, tak vyživovací povinnost rodič nemá již k dítěti které studuje VŠ dálkově/ kombinovaně.

doplněno 09.07.12 18:29:

Pokud zletilé dítě studuje pouze dálkově a jinak nic nebrání tomu, aby se samo živilo, vyživovací povinnost rodičů tím zanikla a není tedy třeba dále platit výživné. Pouze v případě, že by bylo prokázáno, že dítě si vzhledem k rozsahu studia nemůže vydělat tolik, aby se samo uživilo, vyživovací povinnost i nadále trvá, ale v omezené výši, což případně rozhodne a posoudí soud. Dálkové studium ale v naprosté většině případů umožňuje běžný výkon práce v zaměstnaneckém poměru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.12 23:53
avatar

Výjimečně s Vámi, @kapkanadeje : Ano, pokud jinak dítěti nic nebrání v tom, aby se živilo samo.

"Klasické" dálkové studium již neexistuje, místo něj lze studovat v distanční nebo kombinované formě studia. Za dítě, připravující se soustavně na budoucí povolání se považuje dítě, které má status studenta. To se může škola od školy lišit, ale většina škol studentům v kombinovaném studiu status studenta přiznává.

Otázkou je také, proč dítě studuje v kombinované formě studia. Jiná situace bude v případě, že to je kvůli zaměstnání, jiná situace bude v případě, že byl obor otevřen jenom v kombinovaném studiu.

- Poznámka z praxe: Řada zaměstnavatelů dnes nechce studentům poskytovat studijní volno a neuzavírá s nimi dohody o zvyšování kvalifikace. V takovém případě musí studenti "vystačit" s dovolenou nebo s neplaceným volnem (ovšem ani to jim není zaměstnavatel povinen poskytnout).

Někteří studenti si sjednávají snížený úvazek nebo pracují na některou z dohod (ty lze v případě potřeby snáze ukončit); jiní pouze studují a občas si někde přivydělají.

- Studium v kombinované formě studia tedy automaticky neznamená ukončení vyživovací povinnosti rodičů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: b
Datum: 10.07.12 20:23

"Poznámka z praxe:
Řada zaměstnavatelů dnes nechce studentům poskytovat studijní volno a neuzavírá s nimi dohody o zvyšování kvalifikace."

A nejsou výjimkou zaměstnavatelé, kteří po zaměstnanci požadují zvýšení kvalifikace dalším studiem a přitom nejsou ochotni poskytnout nejen neplacené volno, ale ani řádnou dovolenou v době, kdy ji student potřebuje ze studijních důvodů. Osobně jsem měla velké problémy i s uvolněním na dopoledne k vykonání státní zkoušky a obhajobě záverečné práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.