2.pád slova les?

Od: Datum: 27.06.12 18:17 odpovědí: 13 změna: 30.06.12 14:34

Dobrý den,mám takový problém.Hádám se s kamarádem,jak se skloňuje slovo "les".Já tvrdím,že je to les bez lesU a on že les bez lesA.Prý existuje nějaký pomocný vzor,který se jmenuje "les.Vím,že je to hloupost,ale zajímá mne to.Kdo z nás má pravdu?Děkuji.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 27.06.12 18:20

Pravdu má kamarád - les je skutečně pomocný vzor neživotný mužský... Podobně je vzorem i stroj...

Ohodnoceno: 1x

Od: ron*
Datum: 27.06.12 18:21

Vzor" les" neznám,ale skloňuje se to bez lesA.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.06.12 18:21

Podle pravidel má pravdu Váš kamarád, les bez lesa.

http://www.pravidla.cz/hledej.php?qr=les

Datum: 27.06.12 18:23

Zazpívej si "Já do LES? NEPOJEDU". Do čeho? No přece DO LESA. A je to jasné. Jaga.

Ohodnoceno: 6x

Od: anyk
Datum: 30.06.12 01:24

No vidíš, to mě nenapadlo a přitom je to tak jasné. Selský rozum to vyřeší a příruček a ústavu ČJ není třeba

Jago, palec nahoru!

Autorovi otázky:

Ta varianta, kterou jsi navrhoval ty je prostě takový ten tvar, který se na první pohled tváří spisovně (a snaží se nás jimi krmit v televizi, když "jako" mluví spisovně), ale ve skutečnosti není... V tomto případě stačí, když si to řekneš ve větě - místo pádové otázky bez koho, čeho si řekneš do koho, čeho a je to jasné - "Jdeme do lesu na houby." je prostě blbost, blbě to i zní, to přeci musíš uznat... Správně je "Jdeme do lesa na houby." Viz příspěvek babyjagy, ten mluví za vše ;)

Tentokrát měl kamarád bohužel pravdu *bzum*

Datum: 30.06.12 14:34

Datum: 27.06.12 19:37

Jak psáno výše, jednoznačně LESA. Krom odkazu na Pracvidla.cz bych uvedl odkaz na jazykovou příručku ÚSTAVU PRO JAZYK ČESKÝ, která má oficiální charakter a obecně je serioznější : Navíc, když tam rozkliknete dvojku (Skloňování mužských jmen vzoru hrad – 2. p. j. č. ), dozvíte se toto:

2.2 Koncovka -a
Koncovky -a se užívá u menšího počtu slov (převážně jde o podstatná jména, jež lze seskupit do určitých významových skupin), např.:
- u jmen měsíců (ledna, února, března, dubna, května, června, srpna, října);
- u jmen dní zakončených na -ek (do dneška, do zítřka, do včerejška, do pondělka, do úterka, do čtvrtka, ale do pátku!);
- u vlastních jmen místních zakončených na -ov a -ín (např. Benešova, Lvova, Kojetína, Londýna; viz Zeměpisná jména mužská zakončená ve výslovnosti na souhlásku ), dále i u některých jiných jmen s významem místa (např. domova, chléva, kláštera, kostela, mlýna, ostrova, světa, venkova);
- u původem starých frekventovaných jmen (např. chleba, jazyka, lesa, oběda, rybníka, večera, zákona, života).
Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.06.12 19:41

A k šestému pádu jste už došli? ;) Co na něj říká les, co na něj říká hrad?! :)

Ohodnoceno: 1x

Od: samadoma*
Datum: 27.06.12 20:23

nejsem si jistá ,převedte do množného čísla -o hradích?:? spíš o hradech ne?

Datum: 27.06.12 20:30

dzordz ,beru zpět ,myslím že máte naprosto pravdu , o lesech -hradech ,s lesy,s hrady ,bez lesů ,bez hradů ...je to hrad*hej**palec*

Datum: 27.06.12 21:45

Ale ne, myslel sem to úplně jinak. Les je pomocný vzor ke vzoru hrad, krom druhého pádu je ještě rozdíl v pádě šestém - o hradu, o lese. Že by jako zanedlouho opět mohli řešit, co je správně ;)

doplněno 27.06.12 21:47:

"v pádě", ha! *smich**smich*

Datum: 27.06.12 20:20

jdu do lesA na hřiby ,pravdu má váš kamarád ,jinak pomocný vzor "les" u mužského rodu neznám ,troufám si říci že není ,dumám nad vzorem pán - stroj ,když to převedu do mn.čísla ,o lesích - o strojích ,ale i bez lesů -bez hradů...fakt ten vzor tady asi neurčím*hi* jsem už ze základy 18let ,ale na konci A

doplněno 27.06.12 20:22:

*smich*kecám -oprava :dumám na d vzorem hrad -stroj

Datum: 28.06.12 20:36

Pamatuji si ještě ze základky, bude to už nějakých 40 let... tvrdé vzory pán (živ.) hrad (neživ.). měkké muž (živ.) stroj (neživ.) a pomocný vzor les. Pak ještě předseda a soudce.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.