Učitelka výtvarné výchovy

Od: Datum: 18.06.12 21:42 odpovědí: 11 změna: 19.06.12 17:21

Ahoj, jednou by mě velice bavilo učit výtvarnou výchovu na základní škole, výtvarný kroužek v mateřské škole nebo na ZUŠ. Mám vystudovanou střední uměleckou školu.
Chtěla bych se zeptat - myslíte, že je nutné na tuto práci být Mgr.? Nebo stačí pedagogické minimum? Tento rok jsem se hlásila na vysokou školu na pedagogiku, ale bohužel mě nevzali. Dala jsem si tedy přihlášku alespoň na VOŠ obor sociální pedagogika a příští rok bych to na VŠ zkusila znovu. Nevíte, jak to tedy je?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.12 22:04
avatar

Záleží, jak na které škole. Tam, kde si mohou vybírat, požadují VŠ vzdělání a vybírají ty nejlepší, ačkoli mnohokrát je to tlačenka, takže normální člověk nemá šanci.

Tam, kde je zájem nižší, většinou na vesnicích, berou i bez VŠ, ale zase musíte prokázat, že skutečně máte talent a umíte pracovat s dětmi. Uřednostňují však zájemce se střední pedagogickou, ale jak píši, záleží na konkrétní škole. Každá to bere jinak.

doplněno 18.06.12 22:10:

Co se kroužku týče, mělo by stačit minimum a zápal pro věc:) Ovšem za předpokladu, že s dětmi umíte pracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jajkaa*
Datum: 18.06.12 22:14

A má v tomhle případě ta VOŠ nějaký smysl? Příští rok to budu na vysokou zkoušet znovu, mám zkoušet i nějaký výtvarný obor, nebo bude stačit ta pedagogika?

Datum: 18.06.12 22:09

Tak nikdy jsem se o toto nezajímala, ale děti mi navštěvují ZUŠ. Na VV tam jsou tři vyučující, jedna dr. a dva bez titulu, takže předpokládám, že Mgr. není podmínkou. Ve školce, pokud vám jde opravdu jenom o kroužek, by vzdělání mělo být úplně jedno - alespoň moje děti ve školce keramiku učila jejich kuchařka (a děti ji milovaly). Oproti tomu vyučovat VV ve škole, to nejspíš VŠ potřebovat budete (pokud myslíte normální hodiny, ne kroužek), kdysi jsem se bavila s jednou z učitelek, podle které si musí titul dodělat všichni, pokud chtějí ve škole zůstat.

Jak pedagogické minimum, to nevím, slyšela jsem, že to bývá potřeba i u kroužků... ale nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jajkaa*
Datum: 18.06.12 22:19

Děkuji za odpověď. A kdybych potřebovala VŠ, tak musím mít až magisterské vzdělání? Bc. nestačí? A je nějaká výhoda, že jsem studovala střední uměleckou školu?

Datum: 18.06.12 22:31
avatar

Pro výuku na státních základních školách musíte mít aprobaci nejméně dvou oborů (VV + další předmět nebo VV + učitelství na prvním stupni ZŠ), musíte mít ukončené vysokoškolské vzdělání (Bc. nestačí).

Pedagogické minimum stačí vysokoškolsky vzdělaným odborníkům (např. IT, Ing. strojař, ...), jde o doplnění pedagogické kvalifikace k úplné odborné kvalifikaci.

Takže byste teoreticky mohla vystudovat výtvarný obor na VŠ (magisterské studium) a k němu si pak doplnit pedagogické minimum.

Tolik oficiálně.

- V praxi to však může být i jinak.

Pokud by Vás některá škola nutně potřebovala (nemohla by na výuku VV sehnat aprobovaného učitele), může Vás zaměstnat s tím, že si požadované vzdělání budete muset doplnit.

- Zkuste si zatím najít nějaký kroužek, abyste získala alespoň nějakou praxi, s ní by to po několika letech mohlo být snazší i na ZŠ. Ovšem doplnit vzdělání byste si musela stejně. (Do konce roku 2010 byli všichni neaprobovaní učitelé povinni začít studovat.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jajkaa*
Datum: 18.06.12 22:37

Rozumím. A na ZUŠ to platí stejně tak jako na ZŠ nebo tam je potřeba něco jiného?

Datum: 19.06.12 00:03
avatar

ZUŠ neznám, učila jsem jenom na ZŠ, OŠ (učilištích), SŠ a JŠ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 19.06.12 01:04

Současná tendence tlačí školství k tomu, aby bralo čím dál tím lidí pouze s vysokou školou. Nicméně stále není dostatek vysokoškolsky kvalifikovaných lidí, tedy s pedagogickým minimem by neměl být problém práci sehnat.

Navíc, pedagogické minimum obvykle stačí ve volnočasových cenrech, domech dětí a mládeže a jiných zařízeních, které pořadají kroužky pro děti. Výtvarných kroužků je hodně, obzvlášť pokud ovládáš i jiné techniky, než jen kresbu a malbu, takže by sis práci mohla najít i tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.12 01:33
avatar

Nezaměňujete rodičovská centra, dětské kluby či oddíly se státními zařízeními?

Tazatelka začala dotaz výukou na ZŠ a kroužkem v MŠ (většinou jde o státní zařízení - podobně, jako u DDM bývají zřizovatelem obce). Tam, kde je zřizovatelem obec, se, pokud vím, dává přednost VŠ.

Pedagogické minimum je doplnění pedagogického vzdělání pro odborníky z praxe (většinou jsou myšleni inženýři, ekonomové, apod. nebo např. mistři odborného výcviku - těm stačí vyučení v oboru, doplnění maturity plus zmíněné minimum).

Jinak tomu samozřejmě může být ve volnočasových aktivitách, organizovaných soukromými organizacemi.

doplněno 19.06.12 01:34:

A samozřejmě bude záležet i na lokalitě. Tam, kde je dostatek zájemců s VŠ, by tazatelka asi hledala obtíženě. Ale mohou být lokality, kde tomu může být jinak.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: askmenow*
Datum: 19.06.12 01:35

DDM která znám mají většinu zaměstnanců DiS, ale možná je to jen náhoda.

doplněno 19.06.12 01:38:

A samozřejmě vím, dko je zřizuje. Navrhovala jsem to jen jako možnou alternativu, jak také vyučovat výtvarnu a pracovat s dětmi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.12 17:21
avatar

Možná, že by stálo za to, zastavit se a poptat se u zřizovatele škol. Kdysi to byl krajský nár.výbor, teď ani nevím. Tam vám řeknou přesně. *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.