O co se v této větě jedná?

Od: Datum: 13.06.12 09:57 odpovědí: 1 změna: 19.06.12 16:46

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, oč se jedná v tomto výrazu: "jest dobré se ptáti" (mám na mysli, jestli je to třeba přísudek jmenný se sponou apod.)?
A ještě o jaký prézens se jedná?

Pokud by mi někdo poradil, byla bych moc vděčná, děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pu®
Datum: 19.06.12 16:46

Když si vyměníte "jest" za "je", tak je to jasnější? Přísudek jmenný se sponou to samozřejmě je, to je totiž ta nejpravděpodobnější varianta u přísudku, kde se objevuje sloveso "být" v nikoliv plnovýznamovém tvaru (nejznámější příklad plnovýznamového slovesa být = Myslím, tedy jsem (=existuji) ).

Tedy: "je dobré" patří k sobě. Přísudek jmenný (dobré = přídavné jméno) se sponou (je). A dál se ptáte: Kdo/co je dobré? Se ptáti je dobré. Tedy "ptáti se" je podmět (slovesný, infinitivní). Není to nijak výjimečná konstrukce, v ČJ i jiných jazycích poměrně obvyklá.

Ohledně prézenta nevím, na co se ptáte - čeština zná prézentum jedno. Leda byste se ptala na aktivní/pasivní tvar, ale to by asi otázka zněla jinak, nebo snad na typ věty? Rozkaz/otázka...? Ale to určitě určíte sama, takže asi upřesněte, o co jde, abychom mohli odpovědět.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.