Knížka Lolita vs maturita

Od: Datum: 05.06.12 20:00 odpovědí: 7 změna: 06.06.12 08:51
avatar

Ahojky,

právě jsem dočetla super knihu od Nabokova, a to Lolitu. Chystám se, že bych si ji dát do mého seznamu na maturitu, jenže se mi zdá trochu moc kontroverzní. Co říkáte? Jsou tam docela dost choulostivé pasáže, a když z nich bude zrovna úryvek z nějaké takové části knihy, jak o tom mám s učitelkou češtiny a přísedící/m mluvit. O tom se špatně mluví s kamarádkou, natož s učitelkou. Nebo myslíte, že se tomu ději budou chtít vyhnout a rozebírat jen nějaké prostředky. Co myslíte? Kniha jako taková mně neuvěřitelně zaujala, tak bych si ji tam ráda, ale ... Díky za odpovědi. Anzionka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.06.12 20:09
avatar

Já osobně se ji teprve chystám přečíst, ale kamarádka si ji chválila a chtěla vytáhnout. U maturity choulostivosti odbyla tím, že "došlo mezi nimi k milostnému vztahu" a pak mohla mluvit třeba i o tom, proč je to kontroverzní, jak to na ni působilo, jak to tehdy přijala společnost a podobně. Myslím, že do rozpaků vás nikdo nebude chtít dostat, na to ani není moc času. ;) Pokud budete mluvit o životopise, charakteristice a dalších autorech toho období, nemusíte se k tomu co nechcete, vůbec dostat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: stasek
Datum: 05.06.12 20:10

Maturoval jsem před 2 týdny a vytáhl jsem si právě Lolitu :D Měl jsem z ní obrovský strach, protože jsem nevěděl, jak bych měl popsat Lolitu a její sexuální touhy, ale nakonec to bylo naprosto v pohodě. Prostě jsem řekl, že to byla dvanáctiletá dívenka, která byla velice mazaná a její touha byli muží a sexuální zkušenosti. Kniha je taková pornografie. To k tomu stačilo, pak jsem jenom dosazoval ukázku do kontextu knihy. Dostal jsem 9 bodů z 9 :) Takže se toho neboj :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 05.06.12 20:11

Osobně si myslím, že tam pravděpodobně zas až tak choulostivé pasáže nedají. Nikdy to ale nevíš jistě. Pokud tě tedy naprosto děsí představa, že by se tam vyskytly, knize se v seznamu vyhni.

Jinak já bych sice o takových věcech s kamarádkou asi taky mluvila těžko, ale učitelka by se tě neptala na tvůj názor, neptala by se tě na tvou zkušenost, ale na knihu, na postavy. To lze brát velmi neosobně a ani mě by to problém nedělalo. Je to hlavně o tobě.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.06.12 20:14
avatar

Ahoj, můj názor je - proč ne? jestli se ti knížka líbila, tak jí přece dokážeš obhájit, ne? jsem starší než ty a tak asi na té knížce vidím jiné kvality než ty, ale už proto by mě docela zajímalo srovnat, co se na ní líbí tobě, mladé dívce, v porovnání se mnou, dámou středního věku *smich* ale nejsem učitelka a nejsem úzkoprsá... takže netuším, jestli nenarazíš ;) ... ale já bych do toho šla *placni*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.06.12 20:22
avatar

Díky za reakce, asi si tam Lolitu opravdu dám. Je to sice velmi tlustá kniha, snad 380 stran, ale já ji přečetla jedním dechem za necelé dva dny, a to už je co říct. Navíc děj má pěkný spád a dá se o něm mluvit docela dlouho, jen asi rychle přejdu ony inkriminované pasáže. ;)

Od: pu®
Datum: 06.06.12 00:02

Maturita je sice dááávno dááávno tomu za mnou, ale jen chci říct - rozhodně si Lolitu do seznamu dejte. Za prvé je to vynikající dílo, za druhé je poměrně zásadní pro americkou literaturu, za třetí ukážete, že umíte číst (je umět číst a umět číst). Můžete promluvit i o kontroverzi při vydání - v 50. letech minulého století toto nebyl zrovna běžný typ literatury. Taky je zajímavé, že je to tuším první kniha takového významu, kterou nenapsal rodilý Američan (a mimochodem Nabokov si ji později taky sám přeložil do ruštiny). Taky z literárního hlediska - téma nespolehlivého vypravěče je docela vděčné, není to klasický bezosobní objektivní vypravěč. Neváhejte, tohhle dílo rozhodně na seznam patří! (A ještě douška - rozhodně si na ni vzpomenete líp, než na knihy nekontroverzní, takže tím spíš úspěch zaručen ;) ).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.06.12 08:51
avatar

Taky bych do toho šel, noapak, u maturity by měli ocenit výběr. Tahle kniha není docela snadná na čtení a na pochopení, takže bych jako zkoušející ocenil i výběr studenta.

A o choulostivých pasážích... Určitě profesorka češtiny tu knihu zná a nebude vás koupat v nějakých pikantnostech. A pak, třeba v životě budete muset probírat mnohem choulostivější věci, než texty z literatury.

Určitě ji použijte a určitě zdárně odmaturujete, držím palce!*placni*

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.