Co je lepší? Nástavba nebo čtyřletý obor?

Od: Datum: 30.05.12 10:17 odpovědí: 8 změna: 30.05.12 14:06

Ahoj,

chci se zeptat na váš názor ohledně nástavbového studia po učňáku. Kdyby jste byli například personalista, vybírající si mezi uchazeči o zaměstnání a měli byste před sebou 2 životopisy... Jeden životopis by patřil člověku, který vychodil maturitní "čtyřletku" v oboru elektronik a druhý by byl od člověka, který udělal nejprve učňák v oboru "mechanik elektronických zařízení" a následně dodělal nástavu v oboru "Elektrotechnika" ukončenou také maturitní zkouškou. Komu z uchazečů byste vy dali přednost?

Diskuzi budu sledovat, takže se klidně mohu zapojit do konverzace.

Díky za reakce.

:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.05.12 10:51
avatar

A proč bych jako personalista, měl dávat přednost jednomu či druhému jen podle nějakého papíru? Těch leží všude tuny...

Zajímalo by mne JEN a POUZE co umí...a jak pro firmu bude užitečný...

Školy jsou dnes z poloviny o penězích rodičů...a z druhé poloviny o trpělivosti studenta školu dokončit...a když má trpělivost..jednou ji prostě udělá..

Ohodnoceno: 1x
 
Od: decadics*
Datum: 30.05.12 11:06

Takže z tvého pohledu je maturita jako maturita... Chápu to správně? Navíc rád bych upozornil na to, že personalisti nejsou normálně myslící lidi, ale snaží se ve všem šťourat a vše neustále porovnávat. Proto si myslím, že by podle nich bylo jedno z možností lepší...

Datum: 30.05.12 11:09
avatar

Chápejte to tak, že z mého pohledu, tedy kdybych do firmy někoho přijímal já, pak nejen v tomto případě co popisujete.., ale zcela obecně je mi jedno co má kdo za školu...zajíma mne pouze co umí...(plus nějaké charakterové vlastnosti samozřejmě).

To však neznamená, že to personalista ve firmě XY bude brát stejně jako já...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 30.05.12 11:34

Personalista bude koukat hlavně na tu maturitu, i když výuční list je jakous takous zárukou, že jsi i manuálně zručný, ale budou-li takto podobné životopisy se stejnou praxí, dá hlavně na osobní pohovor. Koukej na to z jiného pohledu, a to svého- když uděláš učňák a nebudeš mít na tu nástavbu, budeš mít alespoň výuční list, když nedoděláš školu, budeš mít jen základní vzdělání. Na druhou stranu, máš-li na maturitu - školu uděláš de fakto o rok dříve, takže budeš mít o rok dřív nějakou praxi, takže... těžké rozhodování. Záleží na tom, co bys v budoucnu rád dělal. Chceš-li se živit rukama pomůže zezačátku ten výuční list, ale po pár letech se ten rozdíl v podstatě ztratí. Je-li to v jedné škole, bývaly možnosti, že lze přestoupit v průběhu prvního ročníku ze školy na učňák, nevím, jestli i obráceně a jestli to funguje doteď, už je to nějaký pátek, co jsem takový ústav navštěvoval.

Tak jsem ti asi stejně moc neporadil. Oboje má své plusy a mínusy jako všechno. Zkus sednout a sepisovat si to vedle sebe na papír, třeba ti to vyjde. Hodně štěstí.

doplněno 30.05.12 11:37:

martinčák: to je sice dobrá úvaha, ale jak zjistíš ze životopisu, co umí? I při osobním pohovoru je to hodně obtížné a musí si k tomu personalista vzít někoho z oboru (většinou budoucího nadřízeného). To, že někde něco dělal ještě neznamená, že to tam dělal dobře (to není narážka, jen všeobecně). Jak to umí poznáš až ve zkušební době.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.05.12 11:59
avatar

Znovu píšu že nejsem personalista, ale to asi víte.

Když ke mne přijde někdo z oboru, tak opravdu nemám problém poznat jestli něco umí, nebo ne...Na to mi stačí 20 minut..nebo i méně.

Ano, podle kusu papíru to nepoznám, ale to tvrdím od začátku.

Pokud ten člověk předtím někde dělal, tak se mohu otázat tam...případně (v mém oboru) není problém přinést ukázat výsledky své práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 30.05.12 12:17

Tak to je zase něco jiného. Já jsem od strojařiny, kde asi těžko přinese uchazeč vystruženou hřídel nebo ofrézovanou skříň. Myslím, že v elektrooboru toho taky moc nepřinese. Reference od minulého zaměstnavatele občas někdo využívá, ale držme se podmínek tazatele: oba mají školu, nemají praxi a jediný rozdíl je v tom vyučení. Personalista si je pozve, k tomu přizve jejich nadřízeného (potencionálního), a ten pak určí, kdo mu přijde šikovnější, chytřejší nebo co potřebuje pro danou pozici. Personalista vybere oba (je-li to člověk na svém místě).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.12 11:56

Já sem si dělal nástavbu asi před šesti lety,jinak sem vyučený.Nevím jak je to dnes s náročností maturit,ale tehdá mi to přišlo jako nejjednodušší řešení jak získat maturitu.já to nazval maturitou zadarmo,oproti čtyřletým oborům.co se týče získání zaměstnání.v dnešní době má personalista před sebou několik stovek životopisů,tak mám takový dojem,že si vybírá podle zkušeností,ale to bude u každé pozice jiné.máš rozdíl jestli jdeš do výběrového řízení někam na radnici,nebo jako obsluha stroje do fabriky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fran
Datum: 30.05.12 14:06

Kvalifikace je stejná: Elektronik, ukončeno maturitou. Jeden uchazeč je o 2 roky starší, žádný z nich nemá praxi. Tak potom pokud já personalista vím něco konkrétního o pověsti kolující o těch školách či učňáku, zkusím se tím řídit.: Třeba že s tím učňákem už tady 2 zaměstnanci byli/jsou, osvědčili/neosvědčili se...O zmiňovanou nástavbu je velký/malý zájem...

Je to dost stejné. Pokud jsou obě maturity s vyznamenáním...tak už závisí jenom na pohovoru, v tom jsou personalsti vycvičení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.