Nejste přihlášen/a.
Pokud je to ještě aktuální, tak doplním předcházející odpovědi, protože obě pracují chybně s termínem práce, nemluvě o tom, že nelze vůbec vztahovat produktivitu práce jen k práci, za kterou je zaplaceno.
1. Práce je definována v ekonomii jako cílevědomá činnost člověka, při které vznikají statky a služby sloužící k uspokojení potřeb člověka. Z toho plyne, že zjišťujeme-li produktivitu práce, představuje práce tzv. vstupy - tedy vynaloženou činnost, nikoliv výsledek této činnosti. Tyto "vstupy" - množství vynaložené práce můžeme vyjadřovat v naturálních jednotkách (např. počet pracovníků, odpracovaný čas - např. tzv. normohodiny) nebo v peněžních jednotkách (např. mzdové náklady - tedy výše vyplacených mezd).
2. Produktivita práce je poměrový ukazatel, kdy poměřujeme výsledek práce k množství vynaložené práce: PP=Výstup/Vstup
3. Výsledek práce, tzv. "výstup" lze vyjádřit v naturálních jednotkách (např. počet vyrobených výrobků, počet poskytnutých přenocování v hotelu, objem vytěženého dřeva...) nebo v peněžních jednotkách (např. tržby z prodeje výrobků a služeb).
4. Při hodnocení produktivity práce nás zajímá nejen zjištěná hodnota (např. tržby obchodu na 1 zaměstnance), ale porovnání v čase (žádoucí je růst produktivity práce: zvyšování realizovaných tržeb na 1 zaměstnance) a se srovnatelnou firmou (výše tržeb na 1 pracovníka v obdobném podniku). Z hlediska celé společnosti je možné také porovnávat produktivitu práce v různých odvětvích.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.