Produktivita práce?

Od: Datum: 19.05.12 21:12 odpovědí: 4 změna: 21.05.12 23:42

Vysvětlí mi někdo prosím, co je to produktivita práce? Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 19.05.12 21:15

Množství vykonané práce (dané např. počtem výrobků) vztažené k času...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.05.12 20:43
avatar

Já bych doplnil praktickou poznámku. Produktivita práce není množství vykonané práce (dané např. počtem výrobků) vztažené k času, ale hlavně množství užitečné a zaplacené práce vztažené k času.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: b
Datum: 21.05.12 21:06

Pokud je to ještě aktuální, tak doplním předcházející odpovědi, protože obě pracují chybně s termínem práce, nemluvě o tom, že nelze vůbec vztahovat produktivitu práce jen k práci, za kterou je zaplaceno.

1. Práce je definována v ekonomii jako cílevědomá činnost člověka, při které vznikají statky a služby sloužící k uspokojení potřeb člověka. Z toho plyne, že zjišťujeme-li produktivitu práce, představuje práce tzv. vstupy - tedy vynaloženou činnost, nikoliv výsledek této činnosti. Tyto "vstupy" - množství vynaložené práce můžeme vyjadřovat v naturálních jednotkách (např. počet pracovníků, odpracovaný čas - např. tzv. normohodiny) nebo v peněžních jednotkách (např. mzdové náklady - tedy výše vyplacených mezd).

2. Produktivita práce je poměrový ukazatel, kdy poměřujeme výsledek práce k množství vynaložené práce: PP=Výstup/Vstup

3. Výsledek práce, tzv. "výstup" lze vyjádřit v naturálních jednotkách (např. počet vyrobených výrobků, počet poskytnutých přenocování v hotelu, objem vytěženého dřeva...) nebo v peněžních jednotkách (např. tržby z prodeje výrobků a služeb).

4. Při hodnocení produktivity práce nás zajímá nejen zjištěná hodnota (např. tržby obchodu na 1 zaměstnance), ale porovnání v čase (žádoucí je růst produktivity práce: zvyšování realizovaných tržeb na 1 zaměstnance) a se srovnatelnou firmou (výše tržeb na 1 pracovníka v obdobném podniku). Z hlediska celé společnosti je možné také porovnávat produktivitu práce v různých odvětvích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cheryl*
Datum: 21.05.12 23:42

Děkuju moc za objasnění a vysvětlení :) ted to dokonale chápu :) doufám, že si to vytáhnu ve středu u maturity ;)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.