Nejste přihlášen/a.
Čau chtěl bych se zeptat když udělám elektrolýzu solanky(voda+chlorid sodný) vzniká chlor vodík a hydroxid sodný. Kolika procentní je ten hydroxid sodný?
Pokud bys chtěl elektrolyzovat roztok NaCl, a chtěl bys vyrobit NaOH,setkal by ses především s neúspěchem,protože vznikající chlor ti okamžitě reaguje s vyloučeným sodíkem.Posunout takto kontraproduktivní reakci směrem k pozitivnímu výsledku se v průmyslovém postupu děje jednak použitím rtuťové katody,v níž se vyloučený sodík ihned rozpustí a vytvoří amalgám.Ten se přečerpává do destilované vody a reaguje za tvorby NaOH.Koncentrace solanky se udržuje na co nejvyšší hodnotě,aby se sodík neslučoval s vodou už v reakční nádobě.
Druhý postup odděluje obě elektrody polopropustnou membránou,ionty sodíku se shromažďují u katody a reagují s vodou,
na anodě se shromažďují ionty Cl.
JABRAKA
S tim nemohu tak zcela souhlasit. Pokud nejsou elektrody nalepene tesne u sebe zadny chlor se sodikem (ten mimochodem ve vodnem roztoku ani vznikat nebude) nezreaguje. Opravdu se bude vyvijet hydroxid sodny, coz lze hezky pozorovat po prikapnuti fenolftaleinu. Koncentrace hydroxidu bude záviset na velikosti procházejícího proudu a době po kterou bude probíhat elektrolýza.
Tu máš , čerte,kropáč!
O elektrolýze trochu vím.A jedno je jisté.Proč myslíš,že se průmyslově louh vyrábí tak složitě?-Právě proto,že reakce neprobíhá podle rovnice jednoznačně.Že na katodě vzniká sodík,je zcela jisté.Tou technologií se posunuje ekonomika provozu ve prospěch NaOH.
JABRAkA
Reakce je jednoznačná, leč obousměrná a ustálí se v rovnovážném stavu, nebo se to proudem odpaří . Při experimentu to bude diskontinuální výroba, těžko bude doplňovat koncentraci a pod. Tak jsem se to aspoň učil já.
Kejki,jako zkušební vzorek,na základě nějž vyrobíš určité množství hydroxidu sodného a stanovíš titrací výtěžnost reakce,s tím souhlasím.Ale jako výroba?to určitě ne.Když je reakce jednoznačná,nemůže být obousměrná.
JABRAKA
Prumyslova vyroba probiha amalgamovym zpusobem predevsim kvuli kontinuite procesu a skutecne se tak zabrani reakci chloru. Ale ne se sodikem, ale s hydroxidem sodnym. Nicmene na katode ve vodnem roztoku sodik opravdu nevznika.
Zjednodusene by slo vypocitat koncentraci ziskaneho hydorxidu sodneho pomoci vzorce n = It/zF kde n je latkove mnozstvi, I je elektricky proud, t je cas, z je mocenstvi vybijeneho iontu (v pripade sodiku je to 1) a F je Faradayova konstanta (96 478). Pokud nasledne podelis n celkovym objemem elektrolyticke lazne, ziskas pribliznou molarni koncentraci roztoku ziskaneho hydroxidu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.