Jak se učí v Německu o druhé světové válce?

Od: Datum: 08.02.13 22:30 odpovědí: 8 změna: 09.02.13 13:24

Dobrý den, chci se zeptat, jak se učí v Německu o druhé světové válce? To si tam normálně říkají, že válku jsme zavinili my (Němci)? a učí se jak oni postupovali, nebo už je to jiné.. nebo jak? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.02.13 22:35

Velmi zajímavý dotaz, mohla by být fundovaná odpověď,...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: astar*
Datum: 08.02.13 22:55

Nevím, jak se to učí ve školách, ale Němci na to vesměs pohlíží tak, že válku zavinili "národní socialisté" (Nationalsozialisten, NS). Době nacistické vlády pak říkají NS-Zeit, doba národního socialismu. Takže ten pohled je podobný jako u nás na 50. léta, prostě to tenkrát dělali "oni", nějaká úzká skupina obyvatel, nikoliv celý národ.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: luke237
Datum: 09.02.13 00:23

Neco podobneho jsem chtel napsat. Stejne jako napriklad soucasny American nedokaze dost dobre pochopit, ze ne kazdy imigrant z Cech je komunista, tak ani Cesi zjevne nedokazi pochopit, ze ne kazdy Nemec je/byl nacista.

O dobach narodniho socialismu se tam uci stejne jako u nas o dobach komunismu. Silne vedeni jedne (politicke) strany, ktera zcela ovladla deni a zivot v dane zemi a vsichni ostatni ji vice ci mene (ne)dobrovolne nasledovali, protoze se nedokazali vzeprit ze strachu o svuj zivot nebo o budoucnost svoji nebo svoji rodiny a pratel.

Take je treba rici, ze kazda spolkova zeme ma svoje ucebni osnovy, takze nejde rict, ze existuje nejaka celonemecka koncepce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 08.02.13 23:21
avatar

Dobrý den, jak přesně probíhá výuka ve školách nevím. Ale, protože tam mám kontakty, tak vím, že je to pro Němce trauma, které si ponesou trvale. O nacismu se tam hovoří stále a zásadně v negativním smyslu - tedy jako o něčem, co se nemělo stát, cítí silný pocit zavinění a studu. Pokud někdo vysloví nějaký pozitivní (oslavný) názor, tak je okamžitě umravněn a srovnán. Němci mají velmi vyvinutý protirasistický smysl, právě onou tragickou zkušeností, za kterou budou trvale ocejchováni. Je nemyslitelné, že by někdo oficiálně s nacismem souhlasil a je k tomu vedena i mladá generace. Extrémismus tam sice je, ale je všemožně potlačován. Většinou je to problém mládeže s nižším IQ a ze sociálně slabších skupin obyvatelstva.

Většinový názor to rozhodně není. Letos je to 80 let od nástupu Hitlera k moci a Německo si to bude celý rok připomínat - řada výstav a akcí, které na to budou upozorňovat. Protože se tam o tom mluvit může (a musí), je třeba to připomínat, jako memento a neustále před tím zlem varovat a jasně ho odsoudit, jako nepravost.

Proto vždy nerad slyším, když někdo u nás má názor, že Německa je třeba se bát. Ano, starší generace má tragickou zkušenost, ale dnešní mladí lidé na obou stranách hranic (i v EU), pokud budou poučeni, tak mají velkou šanci na zcela korektní vztahy našich zemí. Mimochodem - problém Sudet a dekretů se "řeší" hlavně u nás, ale v Německu to může zajímat jen hrstku lidí v Bavorsku, ale ne v Berlíně. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luke237
Datum: 09.02.13 00:18
Souhlas s tim postojem Nemecka jako celku a pak Bavorska k Sudetam. Na federalni urovni to nikoho nezajima, ale je podstatne pripomenout, ze Bavorsko ma v ramci Nemecka strasne silny hlas, protoze se jedna o jeden z nejlidnatejsich a ekonomicky nejsilnejsich ("nejbohatsich") statu Nemecka.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.13 07:36
avatar

Doporučuji neplést si extremismus, tak jak jej nám líčí média, s německým národním socialismem třicátých let. Pokud pomineme základní gró těchto filosofií, tak je pravdou, že dnešní holé palice, hrající si na nácíčky, jsou vpravdě vylízané mozky. Naproti tomu národní socialismus v německu podporovali kromě jiných takové entity, jakými byli Henry Ford-ten byl Hitlerovým hlavním donátorem, z jehož peněz vůdce realizoval svou nákladnou volební kampaň, nebo Hugo Boss, v jehož uniformách pochodovaly jednotky SS, SA, Hitlerjugend a Wehrmachtu. Známý příběh Porsche a volkswagenu snad nemusím zmiňovat.

Takže dnešní politicky korektně zvaný pravicový extremismus s nalitými individui nemá zhola nic společného s národním socialismem tak, jak jej budoval Hitler.

PS: Toto není propagace nacismu nýbrž historicky doložená fakta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 09.02.13 09:39
Stejne jako se pod komunismus vejde vsechno od del mladeho idealisty Marxe az do Stalinovi cistky a nasilne presuny celych etnickych skupin.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ggd
Datum: 09.02.13 13:24

Děkuji moc za Vaše názory :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.