Evoluce - jak vysvětlit

Od: Datum: 14.12.12 08:05 odpovědí: 8 změna: 15.12.12 21:49

Dobrý den, můžete mi někdo prosím napsat, jak mohu vysvětlit 12ti letému bratrovi pojem Evoluční teorie (myšleno tu Darwinovu)? Všude nacházím pouze sáhodlouhý popis se složitými slovy, kterým by moc nerozuměl. Já vím, co znamená, ale nějak mu to neumím vysvětlit svými slovy tak, aby pochopil. Tak ve dvou, třech větách...

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.12.12 09:02
avatar

Darwin si ověřil svou teorii evoluce, spočívající v přírodním výběru při svém 5týdenním pobytu na Galapágách, kde studoval různost druhů, želv, pěnkav, leguánů a j. Zprvu byly želvy na všech galapážských ostrovech podobné, lišily se pouze v detailech. Na ostrově, kde byl v důsledku malého množství vláhy nedostatek přízemní vegetece, musely želvy zvedat hlavu k potravě. Pak tedy byly zvýhodněny ty, které po vylíhnutí měly přední okraj krunýře zvednutý jako sedlo a od narození měly delší krk. Ty pak byly lépe vyživované, silnější, zdravější, snášela více vajec. V důsledku genetického přenosu vlastností měli někteří potomci také takový krunýř, a delší krk, stejně jako rodiče. A v dalších generacích už takových želv byla většina, protože se lépe přizpůsobily podmínkám. Na jiném ostrově, kde byl dostatek přízemní vegetace, žily většinou želvy s krunýřem jen mírně zahnutým a s krkem kratším. Postupem času se tyto dvě skupiny želv vydělily jako dva samostatné druhy. Podobně rozrůznění jsou i leguáni. Na ostrovech žily dva druhy leguánů, ale Darwin se domníval, že musely mít stejného předka, a teprve pak se oba druhy oddělily - zřejmě opět proto, aby lépe využily dostupnou potravu. Suchozemští leguáni se živí výhonky a semeny kaktusů. Mořští leguáni naproti tomu mají mohutný svalnatý ocas - díky jemu mohou plavat daleko na moře a potápět se až do hloubky 11 metrů, kde v poměrně chladných vodách žerou řasy rostoucí na skaliscích.
Na každém ostrově byla populace, u níž se vyvinuly znaky nejlépe zajišťující přežití. Tyto výhodné znaky pak živočichové předali další generaci a jedinec, který se nepřizpůsobil, vyhynul. Darwin právě na tomto soustroví odhalil záhadu evoluce, spočívající v přírodním výběru neboli v přežití nejschopnějšího.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 14.12.12 09:34
avatar

Tomu se rika jednoduse dvouma trema vetama.*hej*

-

Ptak ma kratky zobak a nedosahne do dutiny stromu, aby se najedl. Umre.

Jiny ptak ho ma krapet delsi, dosahne, naji se, prezije, ma ptacata u nichz je moznost, ze budou mit take delsi zobaky po predcich.

Ty s nejdelsima prezijou nejsnadneji (dosahnou nejhloubs na nejlepsi cerviky) az to dojde tak daleko, ze se z nich po generacich vyvine uplne novy druh dlouhozobakovych ptaku.

doplněno 14.12.12 09:36:

Pak se to da jeste rozsirit o to, ze ten prvni ptak neumre, ale najde si jiny druh obzivy a nakonec se z nej stane uplne odlisny druh ptaka.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 14.12.12 09:50
avatar

Vzpomněl jsem si při tom na pohádku o lišce a čápovi, jak se navzájem hostili. To sice není vysvětlení evoluce, ale třeba by to mohlo posloužit jako oživení výkladu.

Jinak, pan Hájek z Hradu ví, že žádná evoluce není; on totiž z opice nepochází. (Po pravdě, původní Darwinowská teorie dnes taky není přijímána všemi odborníky bez výhrad, dá se říci, že v současné době neexistuje (jedna) teorie evoluce, ale že existují teorie evoluce v různých modifikacích.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: skye*
Datum: 14.12.12 11:30

Děkuji, něco podobného jsem potřebovala

doplněno 14.12.12 11:31:

Toto je na "axuse"

Od: pt®
Datum: 14.12.12 10:42
avatar

Ono, vymyšlené věci, které nejsou na 100% doložené se jen velmi těžko vysvětlují a obhajují, notabene jen ve třech větách. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 14.12.12 11:30

Proto je to evoluční TEORIE - a i teorie se dá vysvětlit.

Od: gitta*
Datum: 15.12.12 21:48

Asi to nebude úplně vědecké, ale zkuste "Homerovu evoluci" ze Simpsonů. Je to vlastně vtip, ale myslím, že 12letý kluk to pochopí ;)


. ...je to jen takový nápad :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gitta*
Datum: 15.12.12 21:49
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny škola
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.