Maturitní slohovka - koncept ano či ne?

Od: Datum: 31.03.12 09:31 odpovědí: 5 změna: 05.06.12 22:44
avatar

Zdravím vás,

za rok maturuji - samozřejmě nově. Mám takovou otázku, která mi vrtá již dlouho v hlavě. Týká se to maturitní písemné práce z českého jazyka. Vím, že pro základní úroveň bude 10 témat, na výběr budeme mít 25 minut.

Poté je tam sdělení: Napiště alespoň 200 slov (orientačně 20-25 řádků rukou psaného textu).

Co to znamená alespoň, je tam nějak určena horní hranice?

Dále mám nejasnost v tomto:

V rámci 25 minuit na výběr zadání si můžete psát do testového sešitu osnovu, koncept i poznámky, nebudou však předmětem hodnocení.

Naše učitelka češtiny nám sdělila, že žádný koncept ani osnovu si nebudeme moci psát. Já jsem z toho jelen! Budeme si moci napsat koncept nebo ne? Je totiž hrozně těžké psát jen tak z hlavy, já ráda něco pozměňuji a opravuji a pochybuji, že se tam bude moci škrtat. Když budeme moci psát koncept, kam případně?

A ještě něco - naše učitelka s námi chce psát školní slohovku ve stylu nové maturity. Donese nám do hodiny deset témat a prý to bude jako u maturity. Což tedy velmi pochybuji. Na výběr tématu máme 25 minut. A pak budeme jak dlouho psát? Vyučovací hodina má 45 minut.

Díky moc všem.

PS: Informace jsem čerpala odkud: < http://www.novamaturita.cz/sa…a-a-jaro-2011-1404035223.html>


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.03.12 09:40
avatar

Ahoj, já maturuji letos, takže jak to píšeme cvičně my:

- v cizích jazycích horní hranice stanovená je, ale v češtině ne. Takže nemusíme stresovat, jestli se trefíme do vymezeného počtu sov a ještě pořád přepočítávat. Prostě 200 a pak už je to jedno. :)

- ono taky záleží, co považuješ za koncept. Já píšu z hlavy, někdo si píše pouze pár hesel, které nechce vynechat a určí si jejich pořadí - a někteří si napíšou celou slohovku nanečisto a pak to přepisují. Na to pravděpodobně nebudeš mít místo, ale ani čas. I ti nejrychlejší písaři od nás to prostě dvakrát napsat nestíhají. :) Teď se nestresuj, kdo ví, jak to za rok bude. Ale učitelé musejí mít školení a atestaci, aby ty testy mohli opravovat, takže se v prvé řadě zeptej, jestli ho vaše češtinářka má. Naše ho třeba nemá, ale je docela v obraze. Ono stejně se ty testy posílají jinam, takže vaše učitelka tvoji práci s velkou pravděpodobností opravovat nebude. Každopádně za rok může být všecko úplně jinak... ale zkus své poznámky omezovat a minimalizovat (ne hned zrušit), to se bude hodit vždycky. ;)

- U nás se to řeší tak, že se třeba hodina ze čtvrtka prohodí s nějakou páteční tak, abychom měli dvouhodinovku. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.03.12 09:50
avatar

Díky za odpověď, tak to je dobré, že horní hranice není omezena.

Já bych nejraději napsala koncept stylem celé slohovky, prostě mi to tak vyhovuje. Začnu si psát koncept, ze začátku hodně škrtám, pak se do toho dostanu, už vím, jak to bude celé vypadat. Většinou to dopadá tak, když píšu slohovku s konceptem, že si napíšu první část slohovky, jako koncept. Pak si řeknu, že abych to stihla, tak už bych měla začít přepisovat. Tak se do toho dám. No přepíšu to, co jsem si připravila a eventuálně z hlavy nebo si to někdy napišu, tam dám konec či závěr.

Já jsem z toho měla zmatek, když nám češtinářka řekla, že koncept mít nebudeme a na stránkách nové maturity se píše, že koncept mít můžete. Já nevím. Již minulý rok jsme si cvičili novou maturitu - slohovku. Dala nám takové lejstra a museli jsme psát bez konceptu. Kam bych si ten koncept eventuálně mohla napsat? Slohovku minulý rok jsme zvládla pouze díky tomu, že jsme použila tu, kterou jsem si připravila doma - měla jsem ji v hlavě.

Od: sulfan*
Datum: 31.03.12 10:18

Samozřejmě je možné si psát poznámky do toho prvního testového sešitu se zadáním, ten se sice odevzdává, ale neposílá se cermatu, nikdo se na něj nedívá. Nebývá tam tolik místa, aby se tam vešel celý sloh - tak půl až třičtvrtě volné A4. Asi nejlepší je před psaním slohu si udělat takový "brainstorming", psát co všechno by se tam mohlo objevit (myšlenky, hesla, popř. fakta) a nakonec si je očíslovat a poskládat do odstavců například, ty co nebudou tak zdařilé vyškrtat. A pak už ty myšlenky stačí nějak zformulovat do vět už v tom slohu naostro v druhém sešitu.

Takže v té první fázi výběru tématu a přípravy doporučuji nepsat celé věty, případně jen třeba prvních pár úvodních, začít sloh bývá nejtěžší. Pak ještě jeden tip, většinou se těch 200 slov napíše hodně rychle (2-3 odstavce), pro srovnání první odstavec tohoto mého příspěvku má 100 slov, tudíž se neunavovat a nevymýšlet zbytečně mnoho témat, co do slohu napsat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.03.12 11:25
avatar

Díky za reakci. ;)

Od: lucka*
Datum: 05.06.12 22:44

Ahoj možná reaguji trochu pozdě, ale letos jsem maturovala... během těch 25 minut které máš na výběr tématu si můžeš dělat jakékoliv poznámky do sešitu se zadáním, kde je na to poměrně dost místa (je tam volná celá zadní strana a taky docela dost místa kolem jednotlivých zadání - mně se tam vlezly poznámky i verze nanečisto)... a času bylo podle většiny lidí docela dost i na to aby sis slohovku napsala nanečisto a pak ji přepsala během následujích 60 minut... nebo klidně můžeš začít psát rovnou do archu který se bude poté vyhodnocovat... nikdo totiž nekontroluje zda si píšeš do zadání nebo do archu... hlavní je si zadání dobře přečíst ať pak nejsi ve stresu jako někteří, kteří nevěděli zda psali to co měli :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.