Naschvály - je to šikana?

Od: Datum: 12.12.12 13:16 odpovědí: 15 změna: 12.12.12 23:03

Dobrý den poradí mi prosím někdo jak se mám zachovat?Mám 11letého syna ,který si stěžuje na jednoho spolužáka,který mu dělá naschvály snad už od třetí třídy,ale nedělo se nic tak závažného,že by se to muselo řešit.Syn je teď v paté třídě.V pondělí mu tento žák vzal svačinu a začal mu sní házet po třídě ,že už pak byla nepoživatelná a syn se samozřejmě rozbrečel.Udeřila jsem na něj jestli mu ještě něco dělá tak mi řekl,že ho všeliak pošťuchuje podráží mu nohy a dělá různé naschvály,ale není to prý každý den.Syn by rád jel do školy přírody,ale má obavy,že by s tímto žákem byl na pokoji.Syn mi řekl mami já se ho vůbec nevšímám nic mu nedělám a on mě nenechá na pokoji.Myslím,že toto už hraničí se šikanou a já nevím jestli to mám řešit s tř.učitelkou a nebo přímo s tím žákem prostě mu pohrozit.Syn má kamarády je i oblíbený jen s tímto klukem to nejde a já i na něm vidím,žese ho obává.Nechci,kdybych případně šla za učitelkou,že přeháním a že je to jen takové klučičí pošťuchování,ale když je to jen z jedné strany?Syn je dost citlivý a je na páťáka menší.Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.12 13:22

V jistém smyslu je to pošťuchování...ale k šikaně to má velmi blízko.

Zajděte za třídním učitelem...ať si to s tím expertem vyřídí.

Pravda je ovšem i ta, že pokud by Váš syn našel odvahu a jednu svému "kamarádovi" plácnul po čuni, šikana by velmi rychle

ustala..(ale chápu, každý k tomu nemá povahu a ani odvahu).

Na vojně to bylo podobné, kdo se nebránil, byl šikanován...Jakmile "šikanovatel" "narazil" na pěst své oběti (a často to nemuselo

být ani doslova), přestal..Stačilo se zpravidla jen nebát a problém byl vyřešen..

Ale u takto malého chlapce bych to řešil opravdu s učitelem, či ředitelem školy..

Ohodnoceno: 5x

Od: ladaadal*
Datum: 12.12.12 13:28

Tohle bych v první řadě řešil s třídním učitelem. Dle výsledku s rodiči a dle dalšího výsledku přímo se spolužákem, ale to bych nechal na krajní případ o samotě - a doporučil bych spíš manžela.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.12.12 13:28

Můj názor je, že se jedná o mírnou formu šikany. Často se stane, že citlivější jedinci se stávají "obětí" agresivnějších jedinců. V první řadě by se šikana i v mírné formě, dle mého názoru, měla řešit s třídním učitelem.Avšak část učitelů nemá moc zájem problémy mezi žáky řešit. Pokud nepomůže stížnost u učitele, je samozřejmě potřeba "přitvrdit",a stěžovat si u ředitele nebo i na "vyšších" místech, popř. např. kontaktovat rodiče problémového žáka. Ani to nemusí pomoci.Policie taky většinou nemá moc zájem problémy šikany řešit. Za určitých okolností by mohl pomoct sociální odbor příslušného obecního úřadu nebo městské části.Taky bych se zkusil dotaázat na možnosti řešení u některých sdružení, např. u bílého kruhu bezpečí, odkaz je www.bkb.cz, popř. napsat email. Také bych se podíval na odkaz www.protisikane.cz, kde je možné najít nějakou radu nebo pomoc. Jsou samozřejmě i nezákonné způsoby, např. "promluvit" si s problémovým žákem ručně, až půjde ze školy. To je ale až poslední možnost, když všechny ostatní možnosti selžou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.12.12 13:31

V tom jednom odkaze jsou další odkazy na www stránky, kde se řeší problematika šikany.Např. www.sikana.cz

Rozhodně doporučuju něco dělat a snažit se zamezit jakýmkoliv pokusům o šikanu co nejdříve, protože hrozí riziko, že šikanující začne postupně šikanu stupńovat dle rčení: s jídlem roste chuť.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.12.12 13:44

Měl jsem podobný problém na 1. stupni ZŠ. Pár lidí do mě pořád rylo. A pak jsem jel na tábor a spal v chatce pro 5 lidí a střemi cikány - trojčaty. A pak ještě s jedním klukem, ale ten byl v pohodě. Všichni spali na palandách, ale já na konci pokoje na jednolůžku. První večer a noc na mě házeli pantofle a já je musel vždy sebrat, přinést jim je a tak to šlo dokola, dokud neusnuli. Druhou noc jsem jim řekl, že jim je nosit nebudu, tak si je nosili sami. A třetí noc jsem to otočil a začal házet taky. A né házet jen tak, mířil jsem na hlavu, stejně jako oni. Pochopili hned, že se jich tak snadno nezaleknu. Dnes je mi třicet a můžu říct, že kdybych je potkal, tak se tomu zasmějeme a v pohodě pokecáme. Jde totiž o to, nedávat najevo strach, ale ani dotyčného ignorovat. On prostě nepřestane jen tak. Takže když mneněkdo delší dobu dával čočky, nakonec jsem ho popad a mrsknul s ním na zem, nebo jsem se rozeběhnul když to nečekal a narval jsem ho na zeď nebo skříňku, nebo jsem ho praštil vší silou tak, že než ho to přestalo bolet aby mi to mohl oplatit, tak jsem mu to ještě vysvětlil .. že na mne ne, že já se jen tak nenehcám. Všechno to pomohlo, všichni mi dali pokoj a s většinou se do dnes kamarádím :) Tak řekněte synovi, ať se klidně domluví s kamarády a vrhnou se na něj všichni, ať mu dají deku. Né pěstí a kopance, ale povalit na zem, na lopatky, nejlíp před celou třídou. To funguje nejvíc. Dotyčnému spadne hřebínek a už to nezkusí. Pokud ale ano, pokud si na něj počká za školou, tak je to fkat grázlík a na takový už pak platí jen domluva rodičům, třídní důtka, napomenutí ředitele, pár facek od vás a nebo sociálka.

Přeju klučinovi hodně štěstí v téhle životní etapě, ke klukovinám to bohužel/bohudík patří.

doplněno 12.12.12 13:44:

A samozřejmě se o šikanu jedná., o tom není pochyb.

Datum: 12.12.12 13:46

Já bych doporučila si promluvits tím klukem za přítomnosti třídní učitelky.

Nedoporučuji kontaktovat rodiče, mohla byste se u nich setkat s horším přístupem, než u jejich syna. S rodiči by to měla řešit třídní učitelka, vedení školy a (nebude-li dosavadní postup úspěch) zřizovatel školy, případně OSPOD.

doplněno 12.12.12 13:47:

Ano, je to šikana.

Oprava: ... promluvit s

Od: ron*
Datum: 12.12.12 13:56

Na prvním stupni základní školy měl syn a jeho spolužák podobný problém. Kluk, o rok starší jim neustále vyhrožoval, bral věci, svačinu,školní pomůcky, stravenky. Na milého kluka jsem si počkala a vysvětlila mu, jak se ve škole bude chovat a jak ne. Řekla jsem mu, že jestli ještě něco podobného udělá, zařídím mu u jeho rodičů a ve škole takový problém, že si to ani neumí představit.

Samozřejmě jsem si pro efekt před ním zapsala do diáře jeho jméno a jméno třídní učitelky, ředitele školy. Tyto údaje jsem znala už před tím, ale myslel si, že to myslím vážně. A bylo po šikaně.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.12.12 16:15

Ron, já bych tohle udělala také. Nejprve bych si to s klukem vyříkala sama a tvářila se u toho jako Herodes. Troška zastrašování neuškodí. Když by u toho byo jiné dítě, bylo by to jen dobře. *jasne* Víte z jaké je kluk rodiny? V nejhorším bych to řešila s jeho rodinou a školu bych nechala až na samotný konec. Třídní se bude totiž cítit zodpovědnou, že děti neuhlídala, tak to celé může shodit.

Od: andrea1*
Datum: 12.12.12 18:13

Toto šikana je a je to pro vašeho syna stresující. Když agresivnější jedinci v kolektivu vycítí někoho slabšího, tak si na něj začnou dovolovat, hojí si na něm svoje ego a považují to za zábavu. Jakmile se jim ale dá najevo, že narazili dají pokoj. Váš syn je si zřejmě vědom, že by spolužáka nepřepral a že by to mohlo být pak ještě horší.. Proto si ho, což je asi jeho jedinná možnost, nevšímá. Takže je třeba udělat sígrovi přítrž z vaší strany jako rodičů. A to i z toho důvodu, že může strhnout i další, kteří v tom budou vidět zábavu. Páťák to už je dost velkej kluk. Záleží na vás, jestli půjdete rovnou za třídním učitelem anebo se pokusíte napřed sami. Ona ta šikana je už i v mateřské školce. Mám 4 letého vnuka, který začal chodit do školky a řekl nám, že ho tam jeden kluk bouchá a kope. A že to prý nedělá nikomu jenom jemu. Dcera mu poradila, ať začne plakat a řekne to učitelce. Ta prý řekne klukovi "nekopej ho". Také se vnuk neumí prát. Asi by bylo také dobré, aby si dcera na kluka počkala a pohrozila mu. Čtyřleté dítě y se mělo srovnat snáze.

Datum: 12.12.12 19:01

Dobrý večer, než si dcera na kluka počká, svěřím se Vám s velmi čerstvým zážitkem z naší MŠ. Máme tam agresivního chlapečka, co děti často bouchá, ubližuje jim, prostě sígr. Jenže holčička, jejíž maminka si v rozvodovém řízení našla nového přítele, doma začala říkat, že ji chlapeček ve školce škrtí, že tam chodit nebude, a že ji škrtí i další kluk - který ovšem do školy od září nechodí, protože maminka je bez práce a má ho doma. Babička holčičky na chlapečka vlítla, udělala ve školce neskutečný bengál, zjebala jeho, nás a práskla dveřmi. Ještě ten den se mi holčička přiznala, že si to všechno vymyslela, aby mohla zůstat doma.

Zážitek č. 2. Chlapeček doma pořád povídá, že ve školce nemá žádné kamarády, že si s ním nikdo nehraje. Přišla to řešit maminka, o týden později babička, za 14 dní tatínek s velmi nepříjemným tónem, co s tím jako hodlám dělat. Problém je v tom, že chlapeček si hraje s ostatními zcela normálně a kamarádů má spoustu. Ráno dělá scény, protože do školky jít nechce (předškolák), a pak si doma takto vymýšlí.

Děti mají prostě někdy úžasnou představivost a zkouší, co jim projde - netvrdím, že je to Váš případ, ale ne všechno, co děti doma vykládají rodičům, je pravda, bohužel.

Každopádně než budete vyhrožovat cizímu dítěti, řešte to nejdříve s učitelkou. A vnuk, pokud ho někdo bije, ať to určitě učitelce řekne, ale začít naschvál plakat není dobré. Pak se to naučí a bude toho využívat.

doplněno 12.12.12 19:04:

A zapomněla jsem na celkem zásadní věc - neučte vnuka prát se. Ono to vypadá jako nesmysl, ale rodiče často dětem říkají "když tě někdo bouchne, tak mu to vrať". To je pro malinké děti velmi špatné řešení, učit se řešit problémy násilím.

Pokud to učitelka odmítá řešit, jděte za ředitelkou.

doplněno 12.12.12 20:52:

S tou základní školou souhlasím, tam už na to učitelé mnohdy kašlou a dělají, že nic nevidí. Dítě by se o sebe mělo umět aspoň trošku "postarat".*placni*

Od: andrea1*
Datum: 12.12.12 20:21

Dobrý večer, děkuji za Váš názor. Také si myslím, že s tím pláčem to není dobré. S tím vracením "bouchanců" se to dá řešit ve školce, ale na základní škole by bylo dobré, aby se uměl o sebe vzít a vrátit to. Ale to, jak znám vnuka neumí a umět asi nebude.

Od: gitta
Datum: 12.12.12 19:18

Definice šikany ( je jich několik, ale mě se tahle líbí asi nejvíce)

"Vše co někdo dělá proti vůli druhého, proti jasnému projevu nesouhlasu a jasnému odmítání - je šikana"

Takže pokud si syn se svačinou nehází dobrovolně...je to šikana. Moje matka je učitelka a tohle se řeší denně u mnohem menších dětí. Učitelka to řešit musí trvejte na zápisu, aby pokud se stane nedejbože něco horšího jste měla důkaz, že vy jste situaci řešila včas. (bohužel se už stalo, že podobné "pošťuchování" nejednou skončilo tragicky). Ještě je malá šance, že na tyrana bude působit autorita, jakmile nastoupí puberta už s ním nikdo nehne.

Datum: 12.12.12 21:11

u předškoláku je to nejspíš hodně problematičtější řešit šikanu.. jsou to ještě malé děti a někdy když takovému dítěti domluvíte tak naschval to začne tím tuplem dělat... u školáku už je to jiné.. v první řadě by jste si měla se synem o tom promluvit.. ne vždy za něj budou řešit jeho problémy druzí.. neměl by toto ignorovat.. pokud mu někdo děla naschvaly, nesmí si to nechat líbit.. pokud někomu dělá fackovacího panáka , tak by s tím měl přestat.. určitě nějak dokaže ukazat že se mu to nelibi, kromě rozbrečení teda... muže udělat to samé.. nebo mu rovnou fláknout a pořádně a před všema.. to už je ověřené .. a myslím si že určitě daleko lepší řešení než aby to za něj řešila jeho maminka... to by pak byl uplně za chudinku.. musi se prostě dokazat prosadit i po této strance.. kdyby jste se do toho vložila.. mohla by jste mu jen uškodit... vidim to jako krizové řešení... a přeju at si to syn ve škole úspěšně vyřeší... není to nic příjemného hlavně když to je legrace jen pro jednoho ...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.12.12 23:03

V jistém smyslu máte pravdu já si dnes se synem promluvila syn je chytrý a určitě si nenechá vše líbit určitě není žádný maminčin mazánek jen si tady u toho kluka nevěří.Řekla jsem mu jak se má zachovat co mu říct případně jít za učitelkou,když to nepomůže tak pak už se do toho vložím já.Přesně co tu píšete jsem mu právě řekla syn mi řekl,že už se nedá a že se mu postaví nevím sice jak to dopadne hlavně jsem mu řekla ať před ním nebrečí.,ale určitě řeknu učitelce,aby ho nedali společně do jednoho pokoje,že k tomu máme své důvody.Syn je samostatný od první třídy se vypravoval sám do školy, všude zhasnul zamkl.Opravdu ho nerozmazluji a vždy jsem ho vedla k tomu,aby se bránil a nenechal si nic líbit a tak to taky dělal.Proto věřím ,že to zvládne a ukáže ,že ho nebojí .Řekla jsem mu ,aby se nebál,že ho v tom nenechám a když to bude pokračovat ihned zakročím.Jinak všem děkuji za úžasné odpovědi.

Od: elisme45
Datum: 12.12.12 21:11

Běžte za třídní lépe to podchytit teď, než aby měl syn pak nejaké psychycké problémy. Přinejmenším jí poproste, aby ho nedala do jednoho pokoje s tím raubířem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.