Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Měření rychlosti

Od: ribiccek odpovědí: 9 změna:

Ahoj potřeboval bych vědět jak se dnes fungují měřiče rychlosti na lodi vím že v uzlech ale jak přístroje fungují,např když lod stojí tak má teké nějakou rychlost ale jak to ten přístroj pozná?

děkuji za opdověď

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

inerciální navigační systém - používá se na lodích, letadlech a kosmických lodích / raketoplánech. Je to zařízen, které měří i rychlost způsobenou otáčením země...

doplněno 22.02.12 14:08:

Je to zařízení které má velice citlivé senzory zrychlení ve třech osách, z údajů je pak schopno vypočítat polohu a rychlost. Jako podpůrné zařízení obsahuje ve třech osách gyroskopy, v dnešní době tkzv. laserové.

solenza*

U letadel se také ještě používají Pitotovy trubice. Ty mají za úkol zjistit rychlost proudění vzduchu okolo letadla, tato hodnota je velice důležitá a nesmí být menší, než minimální, jakou uvádí výrobce letadla. Jinak by mohlo dojít ke ztrátě vztlaku.

doplněno 22.02.12 14:26:

Docela hezky je to vysvětlené na slovenské wikipedii.
sk.wikipedia.org/...

ribiccek
hodnocení

Neznáš náhodou stránku s nějakým tímto výrobkem jako ukázku , můsím udělat o tomto přednášku , a jestli nevíš kde seženu obrázek na vysvětlenou kde je vše pospané?

 

hodnocení

2x

Pitotovy trubice, nebo u malých sportovních letadel venturyho trubice měří jen tu rychlost vzduchu a udaje jsou životně důležité pro pilotáž letadla. Vzhledem k hustotě vzduchu v různých výškách a směru větru se z nich údaj o rychlosti letadla musí o tyto parametry zkorigovat. Pro výpočet rychlost letadla vůči zemi se používjí v te nejkrajnější nouzi. Dnes se spíš využívá všude používá GPS pro přesné určení tkzv. tra´tové rychlosti.

doplněno 22.02.12 14:24:

vutbr.cz/...

doplněno 22.02.12 14:27:

Používá se také dopplerů radar, obdoba policejního radaru.

ribiccek
hodnocení

děkuji za odpověď ,ale potřeboval bych to ohledně lodí.Musím vysvětlit na hodinu fyziky jak se měří rychlost lodi tedy jak popřípadě to zařízení funguje ,jak zjistí zařízení rychlost lodi podle jakých výpočů,a jaké zařízení jsou tedy .Předem děkuji za tvou pomoc pří řešení mého úkolu.

hujer123*

fyzmatik.pise.cz/... tady más trochu historie, jak se to počítalo.

Dneska se používá GPS, ale v obou případech se vlastně počítá změna polohy lodi(podle souřadnic) za jednotku času.

Kolegové trošku odbočili, pitotku nelze skutečně na lodi použít.

Rychlost lodí se měřívala (nevím zda to platí i pro dnešní dobu) různými přístroji, zakládajícími se na různých principech. 1) Na zádi lodi spustí se do vody přístroj, opatřený horizontálním hřídelem, na němž je upevněno několik lopatek. Z tohoto hřídele se převádí pohyb šnekem na vertikální hřídel a odtud ozubenými soukolími na ručky, ukazující počet otáček, z nhož se pak odvozuje rychlost lodi. 2) Princip dalšího přístroje je založen na hydraulického vztlaku. Je to vertikální rourka, dole zahnutá v pravém úhlu, otvor je obrácen proti pohybu lodi. Pluje-li loď, odtéká voda dozadu a způsobuje tím hydraulický tlak, kterým stoupne voda v rource nad okolní hladinu. Čím větší rychlost, tím vyšší stav vody v rource a z něho možno odvodit okamžitou rychlost lodi.

V současné době se skutečně používá měření rychlosti pomocí GPS, stejně jako rychlost auta na panelu GPS navigace.

Bruno2:

měření hydraulického tlaku nemá k pitotce zase tak daleko *smich* . "Inerce" má jednu velikou výhodu proti GPS, není na ničem závislá a proto se toto zařízení používalo už za druhé světové války na ponorkách. Proti GPS není tak přesná, ale pořád se používá ( v ponorkách a raketách ani nic jiného použít nejde) :D

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Klasické měření rychlosti lodi v uzlech se provádělo pomocí logu (kláda, špalek. poleno), přesýpacích hodin a zauzlovaného provazu (odtud název "uzel"pro míli za hodinu); viz například fyzmatik.pise.cz/... . Tím se měřila v podstatě rychlost vůči hladině moře a dnes už se to nejspíš moc nedělá, ale za zmínku to stojí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]