Poplatek za další studium na VŠ

Od: Datum: 11.12.12 09:42 odpovědí: 5 změna: 11.12.12 13:49

Dobrý den,

dnes jsem obdržel dopis, kde mě vyměřují poplatek za další studium na VŠ - oprávněně, jelikož jsem dokončil předchozí studium k 31.8.2012.

Ale k věci, školu nenavštěvuji z pracovních důvodů, nemám ani jednu účast na přednášce, na zápočtu, na zkoušce, nemám ani vyzvednutý index. Nemůžu se odvolat na poplatek? Proč bych platil za něco, co nevyužívám?

Dále ještě uvádím dodatek na dokumentu "rozhodnutí o poplatku" - Neuhrazení těchto poplatků v termínech splatnosti bude považováno za porušení povinnosti studenta a bude řešeno jako disciplinární přestupek ve smyslu zákona o vysokých školách. (Co mě eventuélně hrozí, když nezaplatím?) - Mj. co by dělali studenti, kteří nemají prokazatelný příjem a nemají z čeho zaplatit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.12 09:50

Dobrý den, to že nenavštěvujete přednášky, zkoušky atd. neznamená, že Vás škola neeviduje jako studenta.

Pokud jste se rozhodl školu skončit, musíte to udělat oficiálně dle studijního řádu té které školy. Pokud jste to neudělal, tak je škola v právu po Vás tyto poplatky požadovat.

Šanci máte v tom, že zajdete do školy a ukončíte studium (pokud už nechete pokračovat) a nebudou po Vás chtít poplatky za další semestr, ale jen za ten zimní.

Nicméně v rámci dopisu máte určitě informace o možnosti odvolání z důvodu např. snížení poplatku, splátek apod. Určitě školu navštivte a zeptejte se, jaké máte možnosti, ale počítejte s tím, že nějakou částku za zimní semestr budete muset zaplatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 10:15
avatar

Dobrý den. Viz. Zákon o vysokých školách č. 111/1998 sb. :

Povinnosti studenta

§63 (3) Student je dále povinen

a) hradit poplatky spojené se studiem a uvést skutečnosti rozhodné pro jejich výši,

§63 (4) Zaviněným nesplněním povinnosti uvedené v odstavci 3 vzniká studentovi povinnost nahradit vysoké škole náklady, které jí tím způsobil.

Disciplinární přestupek
§64

Disciplinárním přestupkem je zaviněné porušení povinností stanovených právními předpisy nebo vnitřními předpisy vysoké školy a jejích součástí.

§65

§65 (1) Za disciplinární přestupek lze uložit některou z následujících sankcí:

a) napomenutí,

b) podmíněné vyloučení ze studia se stanovením lhůty a podmínek k osvědčení,

c) vyloučení ze studia.

A další infof najdete zde:

http://zakony-online.cz/?s123&q123=all

doplněno 11.12.12 11:34:

Dlužné školné Vám neodpustí, s tím nepočítejte. Když nevyrovnáte dluh, který Vám vznikl, budou ho po Vás vymáhat soudní cestou. a prodraží se Vám to. Pozor na takové závěry...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balcikd
Datum: 11.12.12 11:26

Pokud tomu rozumím správně, tak pokud poplatek nezaplatím, přinejhorším mě vyloučí ze studia. Problém je v tom, že v lednu je "kontrolní" měsíc, kde se kontrolují kredity a popř. se vyřazuje ze studia - jelikož však do školy nechodím a ani jinak tomu nebude (z pracovních důvodů) a byl bych stejně vyloučen, proč bych měl tento poplatek platit? Můžou ho po mě vymáhat soudní cestou?

Datum: 11.12.12 11:30

Když poplatek nezaplatíte, bude ho po Vás škola pravděpodobně vymáhat přes exekutora. Dnes je to poměrně běžná praxe.

Prostudujte si studijní řád vaší školy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balcikd
Datum: 11.12.12 13:49

Dobře, díky za odpovědi.

Nemění na tom ani ten fakt, že předchozí studium jsem ukončil řádně za 3 roky, tudíž bych měl mít právo na ještě jeden "extra" rok ve stejném studijním programu. Lze toto aplikovat i na můj případ?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.