Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozklad síly na nakloněné rovině? Jen postup

Od: 123t321* odpovědí: 4 změna:

Těleso o hmotnosti 10 kg leží na nakloněné rovině se součinitelem tření 0,2 a úhlem alfa=30 stupňů. Určete v jakém pohybovém stavu se nachází... Předem děkuji za odpovědi.. :)

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar kartaginec

Postup? gravitační sílu F rozložíme do směru kolmého k nakloněné rovině (|F| cos 30°) a do směru rovnoběžnéhos nakloněnou rovinou (to |F| cos 30° je velikost, nezapomeňte na orientaci). Z kolmé síly pomocí součinitele tření spočteme odpor daný třením a porovnáme se složkou rovnoběžnou s rovinoum, která se "snaží těleso rozpohybovat". Je-li tření menší, yěleso se pohybujje, jinak stojí. (při rovnosti záleží na počátečním stavu tělesa.)

Je tu ovšem jeden háček: klidové tření bývá někdy větší než při pohybu (k!odtržení" je potřeba více síly, než na udržení v pohybu).

doplněno 11.12.12 09:10:

Jej, to je překlepů. Já to napíši ještě jednou:

gravitační sílu F rozložíme do směru kolmého k nakloněné rovině (|F| cos 30° ) a do směru rovnoběžného s nakloněnou rovinou (to
|F| cos 30° je velikost, nezapomeňte na orientaci). Z kolmé síly pomocí součinitele tření spočteme odpor, daný třením, a porovnáme se složkou rovnoběžnou s rovinou, která se "snaží těleso rozpohybovat". Je-li tření menší, těleso se pohybujje, jinak stojí. (Při rovnosti záleží na počátečním stavu tělesa.)
Je tu ovšem jeden háček: klidové tření bývá někdy větší než při pohybu (k "odtržení" je potřeba více síly, než na udržení v pohybu).

 

hodnocení

1x
avatar axus

...je tu ovšem jeden háček...

A to jeste navic Kartaginec zanedbava vysku teziste. Telese by mohlo byt vypoctove teoreticky v klidu (nevim, nepocital sem), ale pri dostatecne vysokem tezisti by se stejne0 tak mohlo dat do pohybu. Pouze ale ne posunu, ale koceni.

ladaadal*

Kartagincovi došlo, že jde o příklad do školy a je-li zadán takto, předpokládá se těžiště uprostřed. Jinak by tam byly hodnoty ohledně těžiště.*zed*

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Ladaadal má pravdu v tom, že příklad, soudě dle zadání, jest chápati zjednodušeně. Nicméně to se týká i rozdílu mezi klidovým a smykovým třením, (a to nemluvím o tření valivém, které taky asi nepřipadá v úvahu, ale úplně explicitně vyloučeno není), takže pravdu má i Axus.

Při čtení jeho doplňku jsem si vzpomněl na jednu Horníčkovu odpovědnu; sice souvislost je jen vzdálená, ale je to hezké. Jednou dostal Horníček dotaz: Kotí se nám kočka. Co máme dělat, aby se nepřekotila? Horníček odpověděl: Dávejte pozor, aby se nekotila překotně. :)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]