Musím citovat?

Od: Datum: 07.12.12 20:19 odpovědí: 12 změna: 10.12.12 23:30

Dobrý den, píši seminární práci a nevím zda musím citovat text, který napíši vlastními slovy, ale použiji informace z nějaké knihy. Dále bych potřeboval vědět, jestli musím nějak a případně jak citovat obrázky.

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.12 20:28
avatar

Dobrý den, dle mého názoru text citovat nemusíte, když ho popíšete vlastními slovy, jen byste měl uvést zdroj. Nerozumím termínu "citovat obrázky". Rozumím tomu dobře, že v seminárce budou obrázky zobrazeny?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ondy21
Datum: 07.12.12 20:30

Ano, v seminárce mohou být obrázky, ale nevím, jestli stačí uvést zdroj nebo nějak speciálni citovat.

Datum: 07.12.12 20:30
avatar

Stačí uvést zdroj

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.12.12 20:56

tady máš automat, který ti udělá citaci. http://citace.dumy.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ondy21
Datum: 07.12.12 21:01

Raději používám www.citace.com

Datum: 07.12.12 21:22
avatar

Citace je doslovné opakování textu, který napsal, nebo vyřkl někdo jiný... Takže "citovat" text vlastními slovy je nemožné. Pokud použijete texty z knih a jedná se o citaci, musí to být opsáno doslovně. To je zákon citace. Pokud chcete pouze reprodukovat vlastními slovy nějaký text z knihy a nebo někoho jiného a budete do textu zasahovat a měnit ho, není to citace, ale volná reprodukce... Obrázky můžete komentovat vlastními dojmy a někdo může Váš názor citovat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.12 00:22

Chyba!

Citace je to i tehdy, když se jedná o vlastní interpretaci myšlenek či díla jiného autora.

Doslovná citace se dává do uvozovek a uvádí se k ní autor. Citace (vlastními slovy) se píše jako běžný text, ale na počátku se uvádí např. poznámka pod čarou, ve které se uvede citovaný zdroj - může být ve zkrácené formě, nebo v plné citaci dle normy. V seznamu použité literatury se pak používá plná citace dle normy, kterou lze sestavit např. na www.citace.com (jak tazatel správně uvádí).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.12.12 22:28
avatar

Interpretace a citace. Dohadovat se nebudu. Ale pokud někoho interpretuji, mohu použít volný výklad na základě...není to na závadu. Pokud jde o citaci, je to doslovné opakování, nebo by tomu tak mělo být, aby nedocházelo ke zkreslování výroku autora. Zákon o relativitě také musíte citovat a ne interpretovat po vašem, i když byste to pochopil správně a jenom by se Vám zachtělo experimentovat se slovíčky. A samozřejmě, že mohu citovat i samu sebe. Ale pokud pozměním slovní obsah, impretuji samu sebe. Podstata může být stejná, ale není to CITACE.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.12 23:30

Milá Suzymon... věřte mi, že je to tak jak jsem to napsal. Za prvé na to existuje státní norma (ISO 690), za druhé mi ji tři roky vtloukali do hlavy na škole, kde snad polovina pedagogického sboru má přímou i nepřímou zásluhu na této normě, a za třetí jsem se s ní blíže seznámil díky tomu, že jsem ve své bakalářské práci citoval jen přímé citace (uváděné v uvozovkách) a nepřímé jsem uvedl jen v seznamu literatury... dopadlo to tak, že mne vyrazili od obhajoby a musel jsem celou práci předělávat.

Doporučuji si o citační normě něco přečíst... http://sites.google.com/site/novaiso690/jak-citovat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 07.12.12 21:34

Pokud volně převyprávíš informace, zpravidla z více zdrojů, stačí tyto zdroje sepsat na konci jako použitou literaturu.

Pokud použiješ nějakou větu doslova, často stačí i její část, je potřeba správně citovat a např. pod čarou uvést z jaké knihy bylo citováno, včetně patřičného překladu, vydání, strany, atd.

Pokud vložíš naskenované obrázky, či obrázky z internetu, je nutné uvést přesný zdroj.

doplněno 07.12.12 21:37:

Pozor na to, že za plagiítorství je čatso považováno i převzetí cizích myšlenek a vydávání je za své, tedy jen vlastními slovy říct něco, co je v jiné knize/práci, a nijak to neobohatit atd. je také špatné.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 10.12.12 22:34

No a ta informace z nějaké knihy není vlastní výtvor, že ano, tak jak tak je to pak vykradení. Uvést odkud, jinak foto ale i j. platí autorský zákon. Neznám-li autora foto, tak aspoň zdroj, odkud to je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.12 22:56
avatar

Já jsem otázku pochopila tak, že tazatel nezná rozdíl ve významu slov citace a interpretace. Na to jsem se snažila reagovat. Ale asi jsem ho špatně pochopila. Protože je přece jasné, že si nemohu přivlastňovat myšlenky jiných autorů a vydávat je za vlastní, ať už se jedná o cokoliv. Musím uvést zdroj. Ani ve snu by mne nenapdalo, že by se na tohle někdo mohl ptát. Tak se omlouvám.

doplněno 10.12.12 23:02:

Ale ona je i ta otázka divná. "Musím citovat". Nikdo přece nikoho citovat NEMUSÍ. Takže se tady asi všichni bavíme a každý z nás, o něčem jiném. A jak tak koukám, tazatel se ke své otázce ani nevrátil. Jemu je to fuk a my se tady dohadujeme...*smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.