Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
potřebovala bych poradit s pár větami:
1) Ano, slyšíte dobře, psa. (patří za dobře čárka?)
2) Díky tomu se stane Novákovo květinářství slavným ... (slavným či slavné?)
Díky moc za pomoc.
2.) to je fuk, záleží na tom, co se ti líbí víc, oba pády jsou správně.
1.) čárka tam není. Laicky řečeno čárka odděluje něco, co může stát i samo o sobě. "Psa" neříká nic, samo o sobě stát nemůže.
Takže je to "Ano, slyšíte dobře psa."
doplněno 25.11.11 08:33:Tedy ještě upřesnění - "Psa" může být samostatná odpověď např. na otázku "Co slyšíš?" "Psa." Ale pokud to má být v odpovědi, kterou uvádíš ty, tak tam je samostatné "psa" k ničemu, tam to musí na něco navazovat.
1).Čárka tam rozhodně a vždy musí být,tzn."ano,slyšíte dobře,psa...2.)"Novákovo květinářství se stane slavné"-rod střední
Ono je potřeba vědět, jak je věta v kontextu s dalším textem. Čárka ve větě může změnit úplně smysl. Např.:
1/ Slibuji ti dnes, půjdu s tebou do kina. - /půjdu někdy v budoucnu/
2/ Slibuji ti, dnes půjdu s tebou do kina. - /půjdu právě dnes/
2) Sloveso být se v tomto případě může pojit s 1. pádem (být vzdělaný) nebo se 7. pádem (být zpěvákem). Přitom 1. pád vyjadřuje spíše trvalý stav, zatímco 7.pád častěji stav přechodný. V uvedeném případě bych se přikláněl k tvaru slavným.
1) Tento problém nelze vyřešit bez znalosti kontextu, ve kterém se věta nachází. Dovedu si představit textovou souvislost, ve které bude za slovem "dobře" čárka, ale i text, po němž na tomto místě čárka nebude.
doplněno 25.11.11 10:42:Dzordz: jo, jasně - přehlédl jsem sloveso. Sloveso "stát se" lze pojit jen se 7. pádem.
1. Ano, máte to správně, s čárkou. :D
2. Kdyby sloveso bylo odlišné, třeba "být", asi by se dalo použít obojí. U "stát se" bych napsal jedině "slavným", druhou možnost nikdy.
Květinářství se stane,tzn.,podmět a přísudek ve větě,a od toho se odvíjí sklon,tzn.květinářství,rod střední,to už se opakuji.Ovšem,kdyby bylo:Novák se stane...tam je slavným,ten Novák,rod mužský.
Uhhh.. ne. Ani nevím, jestli tohle myslíte vážně. Novák se stane slavným, Nováková se stane slavnou a jejich květinářství se stane slavným. (7. pád)
Po vašem by bylo Novák se stane slavný, Nováková se stane slavná a jejich květinářství se stane slavné, (1. pád)
nebo Novák se stane slavného, Nováková se stane slavnou a jejich květinářství se stane slavné. (4. pád)
Jak už zde bylo řečeno, u první věty čárka rozhodně bude - co tu ještě nepadlo, je, že jde vlastně o vsuvku. "Ano psa, slyšíte dobře." aneb "Ano, slyšíte dobře, psa." V prvním případě po ano čárka být může, nemusí, já bych ji tam dala, zde pro jasnost vynechávám.
Ale píši hlavně kvůli druhému případu. Zde je skutečně nutný sedmý pád - ta věta "květinářství se stane slavné" nezní nijak děsně, ale vezměte si jiný příklad, resp. jiný slovní druh (převzatý z UJC): "Kniha se stane bestsellerem." Zde už první pád nelze. Stal se zámečníkem. Tedy analogicky stane se slavným.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.