Ochrana před nadměrným hlukem?-

Od: odpovědí: 5 změna:

Čáute, chtěla bych se co nejvíce dozvědět jaké jsou všemožné ochrany před nadměrným hlukem. Prosíím prosíím, Děkuju moc ;)

5 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar mikihans

Myslíte osobní ochranu, nebo třeba ochranu celého pokoje v bytě? Na osobní jsou asi nejlepší špunty do uší, případně v kombinaci s klapkami (sluchátky) přes hlavu. Na odhlučnění bytu či pokoje najdete něco tady ;) noitami.cz/...

 


0x
avatar jabraka

Tato otázka je samozřejmě velice složitá.

Nejprve je nutno stanovit,co je nadměrný hluk.

converter.cz/...

Z tabulky je patrno,při jaké úrovni zvuku(vdB) je zvuk,nebo hluk obtížný.

Měření je prováděno hlukoměry.

Pak se použijí opatření kvůli pohlcení škodlivého zvuku.

V domech je v konstrukci použito tlumicích materiálů.Nejčastěji v rámci tepelné izolace používají stavebníci vláknité materiály a do okenních otvorů zasklená okna dvoj a trojskly.Podle normy může být úroveň škodlivých zvuků na 53 dB.

Na pracovištích se pracovníci chrání na příklad ušními vložkami nebo ušními kryty.Primární zdroje jsou vyráběny s minimální hlučností.Všechny elektrické domácí spotřebiše s motorem mají konstrukci upravenou tak,aby vytvářely minimální hluk.

Netlumenému hluku v exteriéru se říká zvukový smog.Okolo měst(dálnic)se staví bariéry,aby zatlumily hluk silniční dopravy.U železničních tratí totéž.

Toto vše je jen část opatření proti šíření obtížného zvuku.

JABRAKA

 


0x

Protihluková okna se zdvojeným sklem, stěny obložené skelnou vatou a sádrokartonem, koberce z vlny a vyhnout se plovoucím podlahám, tlumiče do uší, nejlépe voskové ve vatičce, vyrábejí Nemci /v lékárně ve žluté krabičce, bez igelitu/, zvyknout si na hluk jako součást koloritu.

 


0x

Hluk je vlnění jako každé jiné. Jsou dvě možnosti, jak jej omezit. První je vlastní eliminace vzniku hluku (odpružení motorů, tlumiče výfuků, zavěšení na pružinách, styčné plochy z měkkých materiálů... Druhá možnost je pohlcování již vznikého hluku - protihlukové bariéry u dálnic, terénní úpravy (valy), pásy zeleně... možností je mnoho...

 


0x
avatar kartaginec
41) Bílý hluk30.05.2006

Dotaz: "Bílý hluk"- pojem vztahující se k rušení hluku nepříjemného hlukem příjemným. Otázka zní: Existuje nějaká fyzikální možnost jak rušit hluk? Anebo alespoň jak bez nákladných stavebních úprav se vypořádat s touto problematikou, například i generátorem "bílého hluku". Kde mohu najít více informací? (Ing. Vlasta Čudanová)

Odpověď: Hluk lze eliminovat pasivně nebo aktivně. Mezi pasivní metody patří použití obkladových materiálů s velkou absobcí energie vibrací v akustickém pásmu, protihlukové zábrany, které vytvářejí akustický stín nebo hluk odrážejí.
Aktivní metody potlačování hluku využívají interference (skládání) zvukové vlny původní a umělé vytvořené, která má stejnou velikost ale opačnou fázi. Složením obou pak vznikne (v ideálním případě) ticho. Umělou složku vytváří elektronický systém na základě snímaného příchozího hluku. Aktivní metody jsou použitelné pro malé lokace (protihluková sluchátka, opěrky křesel) a jen obtížné použitelné v interiérech (např. auta).
Více informací lze nalézt pod Active noise control

(Ing. Vlastimil Pic)

Zdroj: fyzweb.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]