Nejste přihlášen/a.
Ahoj,
prosím neporadili bysme mi,jak vypočítát tenhle příklad? Vůbec si s ním nevím rady ![]()
Optická mřížka, osvětlená monochromatickým světlem o vlnové délce 450 nm, vytvoří na stínítku ve vzdálenosti 2 m ohybový obrazec. Vzdálenost ohybového maxima 1.řádu od maxima 0. řádu je 9 cm. Perioda mřížky (mřížková konstanta) je 0,01 mm. Vzdálenost maxima 1. řádu od maxima 0. řádu, je-li mřížka osvětlena světlem o vlnové délce 600 nm je 12 cm. Jaká je šířka spektra 1. řádu v případě osvětlení mřížky bílým světlem? Vlnová délka červeného světla je 800 nm, fialového světla 400 nm?
Předem děkuju.. ![]()
1x
sin α = (800.10-9)/(0,01.10-3) → α = 4°35´18,84´´ ) → x = 2.tg α = 0,16 m = 16 cm.
Naprosto stejným způsobem vypočteme vzdálenost pro barvu fialovou. Ta vychází 8 cm. A jaká je šířka spektra je snad jasné.
doplněno 05.11.11 18:35:
Ty vzdálenosti by také šly počítat obyčejnou trojčlenkou (přímou úměrností).
Pro červené světlo:
x cm . . . . . . . . . 800 nm
12 cm . . . . . . . . 600 nm
x = 12⋅ 800/600 cm = 16 cm
Je zadáno více, než je zapotřebí.
děkuju
ale viš,to co píšeš-tam jsem se ještě dostala...právě,že nevím, co teď s tím udělat dál...
nevím jak z těch dvou čísel - 16cm a 8cm, určit šířku spektra...protože to udává vzdálenost od maxima nultého řádu do maxima 1. řádu a ten je u každého světla jiný...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.