Nejste přihlášen/a.
1) Kámen o hmotnosti 2 kg spadne volným pádem z výšky 30 m do písku. O jakou hodnotu vzroste vnitřní energie kamene a písku? (při některých dějích se mění mechanická energie tělesa v jeho vnitřní energii)
2)Sněhová koule o hmotnosti 0,2 kg dopadne rychlostí 30 m/s na stěnu domu, kde se zastaví. O jakou hodnotu vzroste vnitřní energie sněhové koule a stěny?
Děkuju moc za odpovědi..
Vyjdee ze zákona o zachování energie. V prvním případě má kámen jistou kinetickou energii, danou jeho hmotností a výškou (úrověň země je pro nás hladina nulové enrgie), ta se změní v energii kinetickou (danou rychlostí, kterou kámen dosáhne tím volným pádem, ale počítat tu rychlost nemusíme) no a když se zastaví, kinetická energie se anuluje a musí ze v něco změnit.
Ve druhém případě máme dánu rovnou tu kinetickou energii, respektive rychlost kamene.
Jiná věc ovšem je, že část té ztracené energie zahřee nejen těleso, ale i zem nebo zeď, a to bemluvím o tření při volném pádu.
doplněno 20.10.11 22:08:Ta první poznámka o tom, že se zahřeje i písek a stěna, je nadbytečná, s tím zadání počítá. Jiná věc je odpor vzduchu při volném pádu, který opravdu trochu energie odebere cestou, ale to lze zanedbat (při pádu kamene v podmínkách úlohy; při pádu meteoridu naopak odpor vzduchu odebere někdy i veškerou potenciální energii padajíího tělesa).
doplněno 21.10.11 14:39:Ten návod by měl být postačující, ale pro jistotu ještě připomenu, že potenciální energie telesa v gravitačním polli je mgh, kde m je hmotnost tělesa, g gravitační konstanta a h výška nad ladinou nulové energie (zde nejlépe nad zemí), a kinetická energie tělesa s rychlostí v je ½ mv²
doplněno 22.10.11 13:50:Pardon, na začátku má kámen potenciální energii, která se změní v tu kinetickou..
No výpočet jsem nechal na vás, všechny údaje máte. Jen se omlouvám, v mé první odpovědi jsem se přepsal, druhá věta měla být
V prvním případě má kámen jistou potenciální energii, danou jeho hmotností a výškou ...
Ještě připomenu zákon zachování energie. Vzoreček pro potenciální i pro kinetickou energii kamene jsem uvedl, do něj dosadíme, Podrobněji: v prvním příkladě výsledek je roven potenciální energii kamene na začátku pádu, ale dle zákona o zachování také kinetické energii při dopadu, no a tam se kámen zastaví, bude mít nulovou rychlost a tedy nulovou energii, též nulovou výšku a tedy nulovou potenciální eergii, no a tedy váš výsledek je roven i tomu hledanému přírůstku vnitřní energie. Podrobněji to už říci neumím, dosazovat do vzorečku už opravdu nechám na vás.
Druhý příklad - tam použijeme rovnou vzoreček pro kinetickou energii (známe hmotnost a rychlost), dále jako v prvním příkladu. Prostě dosadit a je to.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.