Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, nevíte prosím někdo postup u tohoto příkladu:
Ke zdroji stejnosměrného napětí je připojen kondenzátor. Jestliže ke kondenzátoru připojíme paralelně rezistor o odporu 15 ohm, náboj kondenzátoru se zmenší o 20 % původní hodnoty. Jaký je vnitřní odpor zdroje napětí? (výsledek: 3,8 ohm)
Kondenzátor se v stejnosměrném obvodu chová jako nekonečný odpor.Paralelní odpor tedy určuje parametry zdroje.
JABRAKA
Ahoj vyšlo mě 3,75ohm.
Postup je zde:
1/ Situace 1: Namaluji si obrázek zdroj napětí, jeho vnitřní odpor (označím např. Rx), potom kondenzátor C
2/ Situace 2: Namaluji si obrázek zdroj napětí, jeho vnitřní odpor (označím např. Rx), potom kondenzátor C, a navíc odpor (R=15).
3/ Trik: Protože jde o ustálený stav. C nám obvod neovlivní. Tj. Koncenzátor C je tam jen na zmatení čtenáře, jestli v obvodu je nebo není nemá vliv na výsledek.
4/ Situace 1: napětí zdroje označím např. U. Po zatížení klesne o 20 procent, takže při situace 2: výstupní napětí na R bude 0,8U!
5/ Sestavím rovnici pro odporový dělič. U (R/(Rx+R)) = 0,8 U
6/ Úpravou rovnice dostanu Rx = R((1/0.8)-1)
Tento příklad se mi zdá docela složitý, pokud jde o příjmačky na Vš, a dotyčný student např. nikdy v životě neviděl odporový dělič.
Hodně štěstí.
děkuji, teď je již zase všechno jasné. Fyziku se učím na rozdílové zkoušky pro třetí ročník gymnázia, ale máme poněkud náročného profesora...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.