6x

Základní škola - proč tam musím - není na nic

Od: Datum: 02.08.11 21:07 odpovědí: 74 změna: 13.10.15 15:33

ahoj všem, napadla mě taková filozofická otázka: Proč vlastně všichni musí chodit do základní školy, když nikomu k ničemu není?

Třeba mě rodiče nutili abych měl celou základku dobré známky, vyznamenání atd., já sem je jak ten debil poslouchal, a až teď v dospělosti zjišťuju, že vlastně se základkou může člověk tak akorát zametat, stejně jako kdyby ji neměl. Tak proč sem tam vlastně chodil?

Proč se nedá udělat místo základky rovnou učiliště? (samozřejmě že číst psát a počítat by se mohl každý naučit doma).

To je všechno jen demence našich politiků kteří to tak vymysleli, aby si mladí lidi nemohli vydělávat, ale museli sedět ve školách vlastně až do dospělosti. Připadá vám to tak?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: krkovicka*
Datum: 02.08.11 21:21
Marie Terezie-Zavedla povinnou školní docházku.To je to co si pamatuji z dějepisu.Bezmála 20let.Negoogluji...Proč?Nedovedu si představit přípravu na zaměstnání,bez vědění kde leží Estonsko,nebo kdo objevil Ameriku.A že rodiče,či prarodiče budou mít čas a znalosti děti naučit číst,počítat...
Ohodnoceno: 0x

Od: milos*
Datum: 02.08.11 21:30

Jo to je fakt. Dodržujeme předpisy které vymylsleli habsburkové, čili vlastně je to jako kdybysme poslouchali císaře pána

No já si dovedu představit dost dobře plno zaměstnání, ke kterým by vůbec nebyla základka potřeba... Ať už třeba řidiči, dlaždiči, zedníci, uklizečky kuchaři atd. Takže nejmíň 25 % populace by ji mít nemuselo.

A navíc plno lidí (jako třeba já) vůbec do práce chodit nechce, a spokojí se se sociálkou, nebo si přivydělají rozením dětí atd.

A kčemu je ti vědět kdo oběvil ameriku? Nebo jak sme se učili v zeměpise co se kde těží a pěstuje a jaké je kde hlavní město? K čemu to je třeba zedníkovi nebo uklízečce? K ničemu.

Datum: 02.08.11 21:43
Já jsem uklízečku dělala na mateřský a hodilo se mi to vždy,třeba že 5 litrů vody je 5kilo aj. A hlavně proto Aby jsi nebyl za pitomce z jiného světa.Abys mohl normálně fungovat.Je jasný,že nenosím vše až doteď v hlavě,ale neznat Seifrta,nebo Newtony zákony je pod úroveň lidské rasy.Pak se jedině přidat k opicím,ty to maj na háku.

Datum: 02.08.11 21:51

No jo, ale za pitomce by byl člověk jedině proto, že všichni ty školy mají. Kdyby to stát zrušil, a polovička lidí by neměla ani základku, tak by si nemuseli připadat jako blbci, protože by nebyli sami. Chápeš to? Takhle se všichni celé dětství dřou a nikdy aspoň v dětství, z toho nic nemají.

Když už se to hodí někomu, tak dospělejm lidem kteří pracují. Ale to myslím za to zkažené dětství nestojí. Důležitější je mít se dobře v dětství než v dospělosti, nemyslíte? Aspoň by tak měl uvažovat ten, kdo má svoje děti rád.

Datum: 02.08.11 21:55
Proč by stát měl rušit základní vzdělání?Aby měl negramotný lidi?Trošku Kocourkov,nemyslíte?

Datum: 02.08.11 22:04

Třeba proto, aby se děti měly líp než dosud.

Gramotnost můžou každého naučit rodiče doma ne?

Každý říká jak svoje děti má nejradši na světě, ale proto aby se měly opravdu dobře by stačilo udělat jednu věc: Právě zrušit základní školy. Sice pak by se možná měli hůř někteří dospělí lidi, ale děti by pro ně měli být důležitější (pokud ovšem platí to co všichni tvrdí jak je mají rádi a jak sou ochotní udělat pro ně cokoliv. Mě to rodiče taky tvrdili, ale nedali mi jako kapesné ani desetinu z toho, co sami vydělali.

Datum: 02.08.11 22:08
Chlapče,není ti pomoci,ale neboj z toho vyrosteš a jednou rodičům ještě poděkuješ.Mimochodem,rodiče nejsou tvá dojná kráva.Když něco potřebuješ-jdi a řekni jim to...Život je boj,tak se připrav,že né všechno je zadarmo.

Datum: 02.08.11 22:16

Jo a zaco asi bych jim měl děkovat? Za to že mám vzdělání, se kterým mě nikde stejně nezaměstnají? Zato že mám psychické problémy díky stresu z toho že sem musel mít dobré známky? A těch už se asi nezbavím. A ještě k tomu mi psychiatr řekl že ty problémy nejsou na invalidní důchod dost závažné.

Já neříkám že sou má dojná kráva, ale kdyby mě měli doopravdy rádi, tak by mi ochotně dali třeba všechno co vydělali ne? Aspoň když jsem u nich bydlel. Tak proč mi lhali že mě mají rádi?

Datum: 02.08.11 22:20

Vážně? Takže oni mají pracovat a ty utrácet? Napadlo tě, kolik jim zbyde a že taky dávají něco do rezervy? Vážně tě nikdy nevzali na dovolenou? I toto je, že ti dali peníze...

"Proč mi lhali, že mě měli rádi..." Takže když někdo dítě bije, ale dá mu své peníze, tak ho má rád?

A když jsi tak důvtipný, proč ses do té školy nechal natlačit? Píšeš že v sedmi letech si dítě umí zvolit povolání. Proč sis nevydupal místo gymplu třeba učňák?

Ze začátku to vypadalo na opravdu rozumnou "filozofickou" diskusi, ale tohle už vypadá jako vtip.

Datum: 02.08.11 22:24
Tlapka-ano.Zas vtipálek.Tohle snad nemůže být ani pravda.

Datum: 14.09.11 13:53

Vy jste to snad bral do teď vážně?*sok*

Datum: 19.08.11 06:01

Tak za tohle mě asi bloknou, ale už vážně nemám slov, Ty nejsi člověk, ty jsi VŮL. A to je ten důvod, proč Ti základní vzdělání nechybí.

doplněno 19.08.11 06:04:

A invalidní důchod? Nech si zajít chuť. Znám v okolí lidi s operovanou, páteří, po autohavárii, s umělými kyčlemi - a nemají NIC. Proč ho chseš Ty? Jen proto, že jsi přitroublý? Na to není invalidní důchod, ale skotské střiky!

Datum: 14.09.11 13:52

No možná by mohl dostat důchod na hlavu:)

Od: nutria*
Datum: 01.09.11 08:06

asi tohoodborného lkaře psychiatra opravdu potřebuješ... Kdo má své děti rád... je musí naučit že v životě nikdy nic není zadarmo...

Datum: 14.08.11 12:30

Jezkovy voci, dlouho tady nebyl takhle pitomy dotaz... povazuji Vas za nejake dite, ktere prave dela zakladni skolu a moc ho to nebavi. Polozit dotaz, proc se deti musi umet ucit psat, cist, pocitat a znat zakladni fakta o nasem celem svete, je fakt drsny. Jasne - nebudeme se nic ucit, protoze to k nicemu neni...hmmm, mozna Vam, milosi. Temer vsem ostatnim je to velice k uzitku. Diky skole se treba ten zednik muze bavit s inzenyrem a bude mit navrch, protoze vi plno veci - a nebude vypadat jako nejaky lempl, co nevi, kdy byla objevena Amerika a kdo byl prvni prezident USA.

Zanechte silenych teorii a radeji se venujte cestine - uvidite, ze to za cas prece jen bude mit nejaky vysledek.

Od: petapeta*
Datum: 01.09.11 09:52

On se totiž negramotný lid lépe ovládá. Proto se také poslední vlády postaraly o to, aby gramotnost lidí poklesla. A docela se jim to daří.

Datum: 19.08.11 05:57

Hochu, hochu, je mi z Tebe a Tvých názorů špatně od žaludku. Už teď to v našem státě chodí prapodivně, natož až dorostou Tobě podobní. Ty se tady veřejně nestydíš na plnou hubu přiznat, že nechceš chodit do práce, spokojíš se se sociálkou, nebo si PŘIVYDĚLÁŠ ROZENÍM DĚTÍ. Tobě ta základka je vážně k ničemu. Nejseš z jiného etnika? Tam takovéto názory převládají. Ty si budeš vydělávat rozením dětí - ty chudinky budou mít IQ po Tobě, bude jich plno a jak je uživíš, ošatíš, pořídíš jim nábytek, hračky apod? Když nechceš pracovat? Potom z nich bude jen divoká hladová horda - postrach celého okolí.

Pokud nějaké dítě má názory jako Ty, číst a psát se naučí doma a základku odmítá, uzákonila bych, aby se tedy mezi 6 - 10 rokem vyučilo, třebas tím zedníkem a pak hned začalo makat. Žádné dětství - na co? A dělat a dělat. Jak bys mohl mít tu drzost a chtít sociálku, když jsi zatím nic do společné kasy neodvedl? Za co by Ti ji měli vyplácet?

A myslíš si, že takový zedník, kuchař, či řidič nepotřebují vzdělání? Jela jsem do Itálie s bezvadnými třemi řidiči, uměli jazyky, měli dobrý slovní projev do mikrofonu, počítali, jako vzteklí /kilometry, hodiny, odpočinky.../ Kde bys to získal bez základní školy? To bys mohl jezdit tak maximálně s károu a ještě jen po polních a lesních cestách.

Ale fuj, z Tvých názorů mám husí kůži jako pralinky. Škola tě přece nenaučí jen číst a psát, naučí Tě i určitému chování a jednání, určitým mravním zásadám, což jak vidím, potřebuješ jako sůl. Ve většině případů to dokáže i rodina, ale ve Tvém případě asi žádná výchova nebyla. a právě proto je potřeba škola. Viz citát J. A. Komenského: CHCEŠ-LI MÍTI SYNKA VOLA, HLEĎ AŤ JEMU SMRDÍ ŠKOLA.

To jsem se zase po ránu rozčílila. *zed* Jaga.

Ohodnoceno: 4x

Od: amlim*
Datum: 01.09.11 09:58

Naprostý souhlas a nejen potřeba základka, ale vojna.Moc to dnešním hochům chybí...

Datum: 14.09.11 14:00

Proč hned špatně od žaludku? Proč se rozčilovat? Mě jeho názory docela pobavily*smich*. A (pokud to myslí vážně, o čemž pochybuju;)) chtěl bych být u toho, až padne do reality rozbije si ústa (chtěl jsem napsat "hubu", ale mohli by mi to smazat:D).

Datum: 01.09.11 08:03

Jenomže milej zlatej na tu tvoji sociálku, když ty budeš sedět doma na zadku a nic nedělat, ti MUSÍ NĚKDO VYDĚLAT ... nebo kde si myslíš že se peníze na sociálku či různé podpory berou... Tak jestli to nevíš každej kdo maká... a musel pro to udělat to minimum že vychodil základku...odvádí každý měsíc určité procento ZE SVÉ MZDY z toho co si vydělal ,pravě na takové lidi jako jsi ty... ketrým ta sociálka stačí...také na důchody pro důchodce a také na všechno co je státní... nebo kde si myslíš že se ty peníze berou , kde je ten stát bere?...Víš jak mě tvoje otázka nazdvihla ze židle? Základka je na to aby ses naučil základní věci... to je psát počítat a měl alespon malinkatej všeobecnej přehled. Jinak bys byl úplnej tutan... a jestli se ti to nelíbí tak se odstěhuj někam do afriky . Tam povinnou základku nemají... Naopak jsou štastní když jim tam školu někdo vybuduje a můžou se něco naučit.Tam do školy chodít opravdu nemusíš.Akorát by mě zajímalo jak dlouho by se ti líbilo jíst celje den jen kukuřičnou placku z vody,a sem tam něco malinkato navíc..Si to vůbec nedovedeš představit.Sedíš na netu, máma ti vypere vyžehlí navaří, v zimě máš doma teplo a jídlo a nic ti nechybí, maximálně kredit do mobilu...A protože je to poradna tak RADA:Občas se podívej v televizi na nějaký dokument jak žijí děti v zemích kam vymoženost základní škola ještě nedorazila.A jistě sám nebydlíš, protože to by jsi na ten byt asi neměl... ani na ten net a na nic jinýho...kdo vydělává na to abys měl doma třeba toaletní papír nebo na vodu kterou piješ,na elektriku do který máš píchle notas, na nájem, na teplo v zimě...HAAAAAAA KDO?...asi někdo jo protože ze sociálky bys to sám rozhodně nedával..a ten někdo musí chodit do práce a musel vychodit alespon základku aby si uměl spočítat výplatu, aby si iměl spočitat peníze v obchodě, aby si uměl poradit když jde na úřad, aby si uměl přečíst dopis z elektrárny když přijde vyúčtování...totiž a také vydělat peníze a tudíž nemá čas na to aby s tebou seděl doma a učil tě psát a počítat...Notabene i dnes je možnost až do páté třídy pokud o to rodiče požádají o tzv. domácí výuku povinné základní školy. A rodiče (ti co jsou na tom tak dobře že jeden z nich může zůstat doma a věnovat se dětem)se s dětmi doma učí a jednou za čas jdou jen do školy na přezkoušení...

Datum: 13.10.15 15:33

Kdy vládli Habsburkové třeba v Anglii?

Datum: 13.08.11 09:23

Jen na okraj, s tou Marií Terezií je to všeobecně rozšířený omyl. Marie Terezie všeobecnou vzdělávací povinnost; povinou školní docházku ustanovil až Josef II.

Největší reforma školství v našich dějinách je nerozlučně spojena se jménem císařovny Marie Terezie,. Otázka školní povinnosti však nebyla důsledně vyřešena, neboť se netrvalo na pravidelné celoroční docházce. Venkovské děti navštěvovaly školu jen v zimě.
Proto 11. srpna 1805 vydal císař Josef II. nový školský řád, jímž byla zavedena povinná školní docházka pro děti od 6 do 12 let.

Viz též http://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Terezie

Ale na tom zas tak moc nezáleží, důležitý je obsah odpovědi, se kterým souhlasím (až na to, že já bezostyšně googloji).

doplněno 13.08.11 11:08:

Ono ovšem tohle také není úplně přesné, protože za prvé všeobecná vyučovací povinnost prakticky znamenala povinnou školní docházku (jen bohatší, třeba šlechtici, si mohli pořídit preceptora), edna v roce 1805 byla sice opětovně vyhlášena povinnost, ale Josef II byl v té době už mrkev (pardon mrtev),

"Není to zcela přesné, protože Marie Terezie zavedla vzdělávací povinnost. To znamená buď návštěva školy, nebo, pokud na to někdo měl peníze, soukromé domácí vyučování. To se ovšem týkalo jen nejvyšších vrstev. Pro široké vrstvy obyvatelstva to tak prakticky znamenalo povinnou školní docházku."

Všechno je jinak.

(Pro úplnost, 12.5.1869 byly tyto předpisy medernizovánt, mimo jiné školní docházka prodloužena na 8 let. V tom už ovšem Marie Terezie ani Josef II opravdu neměli prsty.

Datum: 02.08.11 21:22

No, tak na základní škole se člověku dostane základního vzdělání, aby měl na učilišti či střední škole na co navázat ;) Jinak existují i základní školy, kde je výuka zaměřená míň na učení a víc na uplatnění v životě... podle výukového programu z takové školy se na (běžné) základce učí holky spolužačka. Děti třeba šrotí angličtinu, holka se individuálně učí v kuchyňce vařit. Nebo chodit nakupovat. Akorát teď nevím, jak se správně taková základka jmenu - jestli základní škola praktická nebo základní škola speciální.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.08.11 21:34

Dopr... a proč mi to tenkrát naši neřekli? Jestli je to pravda tak je asi zabiju.

Já sem se učil jak debil takové blbosti, které pro život k ničemu nejsou, na gymnáziu to samý, a pak až sem zjistil, že nemůžu pracovat ani jako truhlář nebo zámečník kuchař ani nic jiného, protože to neumím.

Datum: 02.08.11 21:54
no jestli jste byl tak úžasný student, tak by neměl být problém, abyste si doplnil pár drobností a udělal si dílčí kvalifikaci třeba na toho kuchaře nebo truhláře.
no a nebo z voleje můžete jít na ministerstvo dělat poradce, dokonce by mohli i ocenit, že jste přišel s radikálním řešení problémů s financováním školství - nebyli by potřeba učitelé a ti stojí největší balík, takže vůbec nevahejte
Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.08.11 22:01

To je sice teoreticky pravda, jenže to chození tolik roků do školy mě tak vyčerpalo, že teď už sem rád že sem na sociálce, nohy mi už taktak slouží - za 9 let chození denně na základní školu plus 4 roky na gymnázium sem si je totálně odrovnal, a zrovna tak sem z toho natolik vyčerpaný psychicky, že kdybych měl ještě jednou ráno vstávat a muset někam jít, tak bych to už asi nepřežil. Každý člověk má určité množství energie, a když ho vyčerpá chozením do školy, tak už nic nezbyde na práci. Nebo aspoň u mně to tak funguje nevím jestli u ostatních je to jiné?

Datum: 02.08.11 22:05

Pokud vás tak odrovnala školní docházka, nedokážu si vás představit, jak od těch třinácti do důchodu děláte a studujete třeba toho zámečníka. Vážně hodláte jen sedět doma (když jste tak vyčerpaný) a brát dávky? Po zbytek života?

Datum: 02.08.11 22:12

Dělat zámečníka tam by mě nekritizovala učitelka za to že nemám napsaný úlohy a nekoukalo by na mě 30 cizích spolužáků co sem udělal blbě a kdy se mi mají začít posmívat. Takže to by se dalo zvládnout mnohem líp, protože u toho by nebyl stres. A navíc kdyby to bylo tak jak to bývalo vždycky, tak by měl člověk dům, dole by měl dílnu a nahoře by bydlel, a nemusel by každý den někam chodit jak debil třeba přes půl města v zimě v dešti atd.

Datum: 19.08.11 06:10

Chudáčku pacholíčku, Ty tedy musíš být vyčerpaný. Neměli by Tě nosit na zádech? Spíš jsi líný jako to čuně. A k tomu vykoukaný. Co lidí chodilo 9 let do školy, pak 4 roky na střední, pak třeba ještě na vysokou či jinou další školu. Teď pracují a bude je to čekat třeba i 45 - 50 let. A neskuhrají tady. Ty jsi takový fracek, že být můj, přerazím o Tebe všechny tyčky od plotu! Jaga.

Od: skokycz*
Datum: 12.08.11 22:48

Miloši , radši se zabi... ušetříš si svůj čas i náš čas. Pro tvé vtípky mám jisté pochopení, houpat ... za jistých okolností ano, ale to co děláš ty... radši si napiš do Bravíčka... Raději poradím někomu jinému, někomu kdo má zájem se opravdu něco dozvědět. Provokace zde neberu... zdar a sílu!

doplněno 12.08.11 22:54:

Jen pro tvou informaci... jsem zámečník... ty na to raději zapomeň. Musím denně v práci počítat úhlopříčky, používat goniometrické funkce (protože výkresy ,byť německé nejsou dokonalé a v konstrukci sedí technici jen do půl čtvrtý, pak si musíme na dílně poradit sami) . Musím zapojovat znalosti z různých okruhů... fyzika... jak se to bude kroutit, jak to mám tedy sestavit? Jaký je technologický postup? Nebo ty si myslíš, že zámečník je ten, co jen něco uřízne, svaří , zbrousí a hotovo? Raději si zopákni ,co ti říkají rodiče...

Ohodnoceno: 4x

Od: jakubdeda*
Datum: 03.08.11 08:34

Základní škola speciální je uplně něco jiného.Jsou tam děti, které jsou zdravotně postižené,které jsou třeba po dětské obrně,mají Dauwnův syndrom a jiné onemocnění.Učí tam děti základním věcem,třeba namazat chleba,hygienu,učí je i podepisovat se,počítat jen ty nejzákladnější počty.Chodějí i do obchodu,aby si dokázaly nakoupit a jiné.Hodně dětí je tam i na vozíčku.6ádná angličtina se tam neučí.Protože tam děti mají problém i s češtinou.Teta tam pracuje,byl jsem se tam i často podívat.

Datum: 02.08.11 21:26

Nesjpíš to bude o tom, že děti se ve škole neučí jen "znalosti", ale i denní režim - ráno vstávat, plnit si své povinnosti, zapadnout do kolektivu...

Dovedete si představit, že byste se do patnácti let naučili doma v klídku číst a pak byste vtrhli na učňák nebo gympl? A jak by se bez základky poznalo, jestli je dítě studijní typ, nebo si má radši zvolit něco méně náročného? A u menších dětí - kdo by je dopoledne hlídal, když rodiče pracují?

Ohodnoceno: 3x

Datum: 02.08.11 21:39

No právě. A ten denní režim i to zapadnutí do kolektivu je to co někomu dělá problémy, třeba já z toho mám psychické problémy dodneška.

Na střední školu třeba ne, ale když by si někdo už v 7 letech vybral že chce být třeba kuchař, tak by podle mě mohl od 10 do 13 let chodit na učňák a pak už by si mohl vydělávat. A ušetřil by spoustu času.

Rodiče by se snad o svoje děti měly starat, když si pořídí dítě tak má chodit do práce jen jeden a druhý se o něj starat. Mě taky odkládali třeba k prarodičům a to je něco z čeho má člověk zkažené celé dětství.

Datum: 02.08.11 21:50
Promiň,ale má dcera půjde za měsíc do 1.třídy a když se jí zeptám,co chce být tak mi řekne pokaždý něco jiného.Jednou chce být i šmoulinkou.

Datum: 02.08.11 21:55

tak jí máš něco vybrat, jestli ti záleží natom aby měla šťastné dětství, tak jí vyber třeba (to se pro holku hodí) že bude kuchařka (nebo třeba švadlena). . A od teďka ji budeš učit jenom to, co je potřeba k tomu aby byla dobrá kuchařka. A ušetříš jí tím spoustu stresu ve škole s učením zbytečností. Mě to tak rodiče neudělali, a dodneška sem na ně proto naštvanej.

Datum: 14.08.11 12:38

Bohuzel jsem v teteo trapne diskuzi dosla az sem... clovece, vazne se dejte zavrit do nejakeho ustavu:D usetrite nam a jiste u rodicum pkno prace. Skolu si povetsinou vybira dite podle toho, na jake povolani se citi a co ho bavi. Nejvetsi chyba rodicu je humanitne zamarene dite strcit treba na ekonomku nebo na kuchare. Samozrejme, kdyz dite nevi, kam by slo, muze rodic projevit iniciativu, pripadne zatrhnout nejake blazniviny.

Neobvinujte sve rodice z vlastni neschopnosti! Stale si jen stezujete, ale jeste jste nedal zadny argument, co pro svuj spokojenejsi zivot delate. Same stiznosti, ale zadna iniciativa. A bezte na soustruznika, ted jsem Vam zrovna od boku vybrala celozivotni povolani:)

doplněno 14.08.11 12:41:

Ve 13 letech by mohl vydelavat:D:D Dejte mi Vasi adresu, takoveho ... proste musim videt!:D

A zase -. rodice neudelali, rodice mi nedali, jsem na rodice nastavnej, rodice zavinili... kdepak rodice, milej zlatej. Vy, Vy a zase Vy vyirate povolani a zarizujete zivot. Nechcete za to vsak prijmout odpovednost a radeji zbabele svalujete vinu na jine.

Od: buss®
Datum: 02.08.11 21:32

No, mně zase připadá dosti dementní ten dotaz. Až budete mít vlastní dítě, tak si ho doma naučte, co má umět žák ZŠ. Učit někoho až v učňáku, jak by to kvantum znalostí do nich dostali? I tak vychází ze škjol ... Ale nejlépe se ovládá nevzdělaná masa ...

Datum: 02.08.11 21:43

A proč se učit takové kvantum informací? Kdyby třeba otec byl zámečník tak bych za dětství mohl umět od něho v dílně to co on a nemusel bych nikam do školy chodit. A něco bych uměl. Kdežto teď mám základní a střední školu s vyznamenáním a neumím dělat v praxi nic, skoro ani zajít na úřad a něco tam vyřídit.

Od: georges*
Datum: 13.08.11 11:44

Nedej bože, aby todle mělo děti! Jeden takovejhle je ažaž.

Od: m
Datum: 02.08.11 21:33

Smyslem ZS je naucit se cist, psat a pocitat. Je to to minimum, ktery clovek potrebuje aby byl schopen se o sebe postarat. Co se tyka uplatneni v zivote, tak minum je vysokoskolske vzdelani a znalost anglictiny, a nebo nejakej nadani.

Datum: 02.08.11 21:45

Ale proč to je minimum? Protože je moc škol, a moc lidí má školy. Kdyby stát ty školy pozavíral, a nechal od každé jen tolik co je nutné, tak by tolik lidí nemuselo studovat a našli by zaměstnání i bez škol, protože by si zaměstnavatelé nemohli vybírat.

To je všechno jen chyba státu že nezredukoval školy.

Datum: 02.08.11 22:08

Mě na základní škole nejvíc vadilo, že v tom věku, 6 nebo 7 let, kdy tam člověk začne chodit, není absolutně připravený na to zvládat ten stres. Třeba dneska už bych to zvládnul, ale vím že skoro celou základku, když mi třeba vynadala učitelka že něco neumím, nebo sem něco zapoměl, tak sem se vždycky rozbrečel a přál sem si abych byl mrtvej a pak sem i často omdlel. Všichni se tomu divili a byl sem za divnýho. Kdybych tam chodil až už jsem dospělej, tak myslím že bych to zvládnul bez problémů. Ale v 7 letech je podle mě brzo na to chodit mezi cizí lidi.

Datum: 02.08.11 22:18

Co blázníte? Zrušit základku? Vždyť to jsou ta nejlepší léta života - jsme poprvé delší dobu sami bez rodičů, seznámíme se s novými lidmi, naučíme se nové hry a fígle (jak se vymluvit, když přijdeme pozdě, jak zamaskovat špatnou známku, jak udělat co nejnápadnější tahák do matematiky, protože jsem místo učení na test až do noci četl pod peřinou se žárovkou Vinnetoua atd.), první lásky a ideály, první skutečný kontakt s cizími dospělými lidmi, první zkouška síly našeho žaludku (obědy :D) a i první bolístky a trápení.

Základní škola je jedinenčný a dlouhý "mejdan" plný zvratů, zážitků atd. Plus se člověk naučí psát, číst a počítat.

Nikdy bych nechtěla přijít o zážitky ze základky a ne - nebyla jsem čtyřkař, který se chodil do školy bavit. Byla jsem jedničkářka a stejně jsem milovala přestávky, když jsme chodili do bufetu poslouchat vyprávění ze života staré paní školníkové.

doplněno 02.08.11 22:19:

nejnenápadnější :D.

Od: ozmo*
Datum: 03.08.11 00:44

Základní škola vás účí, jak se máte učit i třeba těm řemeslům. nebo aby jste mohl číst tyto komentáře a nebo aby jste si spočítal, jestli vás náhodou kasa neokrádá (třebaže je elektronická). také existují tyto školy typu speciální základní škola, ale kdyby jste se tam dostal, tak vás zaměstají maximálně na veřejné záchodky. základní škola taky rozřazuje, které "děti" patří na lepší školy a které na horší. Které se hodí na manuální práci a které má na víc. Vím že si říkáte: " K čemu základka když se uživím např. jako číšník!" Ale i na číšníka potřebujete vědět např. z jaké strany obsluhovat hosty, jak připravit kávu v profikávovaru aj. a navíc to by bylo to samé jako k čemu je školka? škola i školka jsou o tom, aby jste se naučil vycházet s kolektivem. vždy je jiný a vždy je jiný jak na školách, tak i v práci. podle mě je škola potřeba nebo to tady bude jak na divokém západě.

doplněno 03.08.11 00:59:

Koukám že ve vás je nějaký blok který neco vyvolalo. pokud běháte po doktorech, je asi načase požádat o částečný invalidní na hlavu a asi se nechat i zavřít např. do léčebny. Vy mi připadáte jak nějaký s prominutím blázen, který má papíry na hlavu. promluvte si o tom s doktorem. on kdyžtak nasadí nějaké prášky či pobyt All Inclusive v nějaké psychyatrické léčebně. Podle mě nejste normální člověk a taky si malinko myslím že to tady taky na nás hrajete. Upřímně rodiče taky z vás chtěly něco mít. Chtely, aby jste neskončil tak jak jste teď zkončil. Dejte si ruku na srdce a řekněte upřímně, jsou na vás rodiče hrdí, že mají potomka, který jim vyčitá jejich péči a starost o něj? Opravdu já vím o čem mluvím. Nekdy se přeci jenom chovám jako fracek ale jindy jsem zase rozumný a vím co třeba mám dělat. Ale koukám vy asi máte pevně stanoveno "nenávidět celý svět". Řeknu vám, jsem to ve škole neměl lehlké a i rodina mi říka, abych odešel ze školy. Ale kdybych je poslechl, tak bych si to vičítal, že jsem se prostě na to vykašlal a udělal jsem životní chybu. proto se na škole držím co mohu, abych dělal to, co jsem si vždy přál. Pane, opravdu se zamyslete před tím než sem něco napíšete. Podle mě je dobře že existují školy protože jinak bychom tu měli opět výmněný obchod. Asi vám vadí moje kecy ale vím o čem mluvím, tedy píši. A nemyslete si, že jsem jehovysta. Nejsem, nebyl jsem a nikdy nebudu. Jinak bych dopadl ... asi jako vy. ozmo

doplněno 03.08.11 01:02:

Omlouvám se za hrubky. Já jsem si to nepřečetl po sobě a pak to vypadá, jak to vypadá

Od: kosak*
Datum: 03.08.11 03:18

Plně chápu smysl tvého dotazu. Já jsem se na základní škole nenaučil vůbec nic užitečného. To vím a věděl jsem to vždycky. Devět a devadesát procent toho co vím a znám jsem se naučil mimo školu. Z poloviny mě vyškolil mě v tom sám život, zbytek vědomostí jsem získal buď z televize nebo na internetu. Takové ty kusé informace, které jsem se naučil na základní škole, jako je stupnice tvrdosti, atomové čislo einsteinia nebo vzorec pro výpočet oběmu rotačního válce, jsem za cel život využil tak maximálně při sledování Rosákova Risku, a ikdybych to v té chvíli neznal, žádné katastrofické následky by to pro mě nemělo.

Když čtu ty vaše příspěvky o tom jaký to byli nervy kvůli každé urvané jedničce, je mi z toho částečně k smíchu a částečně do breku.

A co si všechno na nás dovolili učitelé. Mě jednou školník nakopal doprdele jenom proto že jsem seděl ve škole na topení a nemoch jsem si dovolit vůbec nic, protože mi tehdá bylo jenom 10 let a nechápal jsem co všechno můžu. Bohužel základní školy přesně jsou načasovaný tak že to jak máš reagovat na jednotlivé excesy učitelů si většinou uvědomíš až když přecházíš na střední školu. Málokdo zjistí jaké má vlastně na základní škole možnosti se bránit (hlavně verbálně) už na základní škole.

Co se týče známek, taky vás určitě rodiče hecovali, že musíte mít vyznamenání, a když jste náhodou dostali ve škole trojku, tak to bylo něco nepředstavitelného, člověk se bál jít domů a věděl proč. Já měl to štěstí že jsem si už ve 13 letech uvědomil že známka je jen blbý číslo, který vůbec nic nevypovída o tom jak je kdo chytrej nebo není. A že samý jedničky nejsou záruka že že budeš mít kvalitní zaměstnání, hodně peněz a šťastnej život. Ale jsou lidi který tohle nepochopěj za celý svůj život. Třeba moje rodiče tohle nechápou do teď. Pomatuju jak vždycky diskutovali na těch třídních zkůzkách o každé jednotlivé známce a ptali se učitelky včem že se to mám zlepšit :). Všechno se to bralo strašně vážně, učitelky to řešili strašně moc, rodiče taky tak, jako kdyby to byla ta nejdůležitější na světě. Když jsem měl průměr 1,52, bojovali za mě abych dostal jedničku. Učitelka řekla ať přinesu referát, že pak mi to na tu jedničku vyjde. Sakra tak k čemu bylo celý to divadlo když stačilo vytisknout článek z internetu a přečíst ho před třídou. Je mi líto ale tohle já zřejmě nikdy nepochopím. A že spousta rodičů denně kvůli špatným známkám křičí nebo dokonce fackuje své děti, ve mě vždycky vyvolávalo dojem, že je tady něco špatně. Bohužel, to jak je tenhle celý školní systém známkování malicherný si většinou rodiče uvědomí až ve chvíli když jejich dítě dostane na vysvětšení špatnou známku a pak se kvůli tomu zabije.

Datum: 03.08.11 07:35

Jak to, že vám základní škola na nic nebyla? To byste chtěl začít v 6 letech hnedka chodit do školy střední, případně se už na něco vyučit? Vždyť jako dítě byste nebyl na to dostatečně zralý. Základní vzdělání - psaní a čtení a počítání přeci rozvíjí vědomosti a dovednosti dítěte. Je tedy pravda, že se základní školou pěkné zaměstnání nezískáte, ale škola vám dá do života základ, se kterým už si vystačíte, i kdybyste dál nic nestudoval na škole, ale třebas jen doma sebevzděláváním. Základní školství je bohužel u nás po mnoha opravdu debilních reformách v troskách. Děti se učí naprosté zbytečnosti místo toho, aby procvičovaly ten nejdůležitější základ - psaní, gramatiku, počítání, čtení. Beru to dle svého dítěte, kdy v první třídě jako domácí úkol přes 2 hodiny vymalovávalo do matematiky jakési obrázky podle různých barviček, ruka ho bolela, takže jsem to nakonec musela dodělat za něho, protože už toho mělo plné zuby a začalo stávkovat a brečet. Toto podle mě není učení se počtům. A našlo by se toho více. Učitelé jedou při vysvětlování látky na základní škole rychle jako fretky, honem, honem, ať se toho stihne probrat co nejvíce. Že probíranou látku děti pořádně nezažijí do hloubky, asi nikoho nezajímá. A všimli jste si, jak těžké aktovky nosí prvňáčci? Za mých mladých let jsem měla aktovku poloprázdnou a nejevím se sama sobě být zaostalým jedincem bez vzdělání (no možná, že druzí mě posuzují jinak).

Datum: 03.08.11 08:50

Až jednou budete mít svoje dítě,tak si ho nechte do 15let doma, pak ho teprve dejte do 1 třídy.Manželka at nechodí do práce,ale stará se o vaše dítě.Vy přinesete domů peníze,pěkně to všechno dejte děcku, at si to utratí i když nebude znát cenu peněz a vy se běžte pást.Bydlet můžete pod mostem.Dítě v 15letech bude v 1 třídě opravdu unikum,hlavně že se mu bude každý smát a považovat ho za debila a hlavně bude prožívat větší stres,než vy co jste chodil od 6let.Ale hlavně,že si bude myslet,že ho milujete.Taková podobná primitivní otazka tu už byla.Zase jeden co se nudí.*ee*

Od: kreha*
Datum: 03.08.11 10:08

Jak se to vezme.Když jsem byl já prcek (což není tak dávno - je mi 18 ) tak to bylo jednodušší. číst a počítat jsem se naučil u pořadů Riskuj a Kolotoč, tak jako spousta mých spolužáků. Dneska dětem vymejvaj hlavu nesmysly z JimJamu, které jim absolutně nic nedají. Před 10 lety základka nebyla až tak potřeba jako dnes (např. první dva roky byly pro skoro celou naši třídu jen ztráta času), Na základce se taky marní čas např. výtvarnou výchovou, zahraničním dějepisem, přírodovědou a dalšimi nepotřebnými předměty. Základku by vůbec nebyl problém zkrátit třeba na 5 nebo 6 let, jenže k tomu se nikdo neodhodlá. :-/

Od: elmacka*
Datum: 03.08.11 11:51

Dobrý den. Základní škola je určitě potřeba! Jak už tu někdo psal, rozvíjíme zde své dovednosti a schopnosti. Všechny předměty jsou užitečné, protože díky nim si uvědomujeme, co nás baví více a co méně. Dejte si ruku na srdce, vážení. Někdo z vás nenáviděl matematiku, ale miloval brouky, další zase zbožňoval tělocvik, nesnášel fyziku. Atd., atd. Rozhodně i výtvarná nebo hudební výchova by neměla chybět. Vždyť to malé dítě by se k tomu samo od sebe zřejmě nedostalo, a tak by ani nezjistilo, že právě to je pro něj to pravé ořechové. Dnešní doba je hrozně uspěchaná a rodiče nemají čas plně zkoumat potřeby svých dětí. Od toho je základní škola, aby to během devíti let dítě samo poznalo. Někdy se ovšem stává, že nenajde nic, co by ho bavilo. Důležité však je, že si uvědomí, co skutečně za žádnou cenu dělat nechce.

Pane milos. Pokud jste se rozhodl jít na gymnázium, tak se nedivte, že neumíte nic, čím byste se živil. Gymnázium je totiž příprava pro vysokou školu, je to takové pokračování základky. Až teprve na VŠ se odeberete určitou cestou podle oboru.

A taky moc nechápu, proč se zaobíráte minulostí, když už máte ZŠ i SŠ za sebou. Už to nezměníte, není lepší se dívat na budoucnost? ;)

Já základní školu milovala hlavně kvůli kamarádům, některé mám dodnes. Myslím, že mí rodiče by mě sami nenaučili číst, psát a počítat, protože na to nejsou školení jako učitelé, neznají metody. Ten, kdo tvrdí, že se ve škole učí samé nepotřebné věci, tak se mýlí, protože v každé třídě se najde minimálně jeden člověk, který dané téma nebo látku využije. Možná, že myslíme více jen na sebe...

P.S. Bez základů by každý barák dřív nebo později spadl ;)

Od: cepagis*
Datum: 04.08.11 07:27

Jsou v podstatě dvě možnosti: 1) tazatel je provokatér a jeho záměr se mu opravdu vydařil, 2) tazatel je opravdu trošku jiný, i se zvládnutím ZŠ měl problémy. Za prvé vůbec za ta léta nepochopil její smysl a závidí ostatním úspěch. Chybu vidím opravdu v rodičích - pro takovýto druh žactva je určen trošku jiný druh školy...

Datum: 13.08.11 09:35

a pracovní tábor aby dostal nějaké návyky a nechodil a Dejte, dejte ...

Od: hm®
Datum: 12.08.11 22:54

Provokatére! Kdybys neměl základku, tak sem ani nenapíšeš. *cteni*

Od: skokycz*
Datum: 12.08.11 22:56

Ta dnešní mládež nic nevydrží...

Od: qwertzuiop
Datum: 13.08.11 11:10

Víš jaký je rozdíl mezi tebou a člověkem před 10000 lety? Právě jen těch 10000 let zkušeností. A ty se musíš naučit učit se. Ačkoli si myslíš, že se na základce učíš blbosti, tak se učíš základní zásady jak pracovat s informacemi a jak je rychle vstřebávat. Zkus třeba nějaké afričanče, které umí číst a psát poslat rovnou na učiliště. Uvidíš, že se absolutně nebude chytat.

A pak ještě jeden důvod, ne všichni jsou tak blbí, že skončí na učilišti, někteří mají i na víc.

Od: georges*
Datum: 13.08.11 11:38

Nemůžu si pomoct, ale styl a formulace dotazu mi silně připomíná jednoho blba - pardon ale jinak se to nazvat nedá - který tady s podobnými otázkami opruzoval zhruba před měsícem, ale pod jiným nickem. Že mám pravdu, Peta01?

Datum: 19.08.11 06:24

Georgesi, najela jsem si na otázky nicku peta01 a myslím si totéž co Vy. Stejné kvítko, jiný nick.

Datum: 19.08.11 08:10

Vsak uz se tae od te doby neozval:) Jinak preji krasne rano!

Datum: 14.08.11 12:44

Pročítala jsem odpovědi a není co dodat, vše bylo řečeno. Neodpustím si poznámku. Miloši, proč žiješ, když stejně umřeš? Není i všechno potom na nic?

Od: majdalena*
Datum: 14.08.11 16:08

Základní škola je proto,aby nebylo tolik hlupáčků jako třeba chlapče Vy a nepokládali tady takové otázky.Ted zametáte?Tak to ale není ničí chyba, než Vaše.Představte si stát,kde jsou jen hlupáci nevzdělanci,děti které se bezprizorně povalují doma,nebo toulají po ulici,když rodiče musejí vydělávat,aby mohly děti ty peníze hned proluftovat komínem.Do 15 let byste byl doma a pak do učiliště?A kdo by Vás tam asi učil,kdyby byl každý jako Vy.Nebo si myslíte, že by kantor chtěl pak učit hotentoti?Kdepak Vy byste zůstal hlupákem.A kdo by Vás asi učil doma psát a číst?Matka?A kdyby byla jako Vy, tak by Vás moc nenaučila a tak by to šlo pokolení za pokolením.Nebot na lenost si každý lehce přivykne.Budte rád, že máte tak rozumné rodiče,ale moc si to nezasloužíte, jak tady o nich píšete.Lituji Vaše rodiče až zestárnou.Vaše pořekadlo asi bude"dědeček a babička, ujídají chlebíčka" a šup do nějakého ustavu.Píšete, že jste se učil jak debil,tak to asi tak u Vás i zůstalo.Nebot debilové jsou označováni nemocné lidi na urovni právě té debility.Ale to byste koukal, jak se takové děti,lidé, snaží se něčemu naučit a není to pro ně nicota.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.08.11 09:29

Mně například naučili, abych nejedl vraní oko nebo rulík zlomocný.

Datum: 19.08.11 09:27

Asi tak, je to o přístupu, co chci v životě dosáhnout, nebo jen nadávat na svět, jak mi ubližuje:

Od: imsorry*
Datum: 19.08.11 10:26

Není to výmysl našich politiků, nýbrž Marie Terezie. Vím to ze základní školy. Škola neslouží jen k tomu, abys mohl jednou pracovat, ale hlavně k tomu, abys nebyl úplnej pitomec. A to by jako důvod mělo stačit.

doplněno 19.08.11 10:32:

Teď jsem si přečetla kus diskuze. Základní školy by se měly zrušit, protože dětem ničí dětství, to je dobrý *smich*

doplněno 19.08.11 10:50:

Jo aha, vtipálek *ee*

Datum: 02.09.11 15:19

Už tři dny přemýšlím nad touhle diskuzí...už jsem do ní přispěla v duchu, základní znalosti,ap..

ale pořád mi to nejde z hlavy...JAK JE MOŽNÉ ŽE MÁ NĚKDO takovou otázku,notabene inteligentní gymnasista...já mám tři děti kluky 23,22 a 15 ti letou holku ale ani ta by se takhle nezeptala o nedoodpovídávala na polemiku... tak jako milos...( byt i jako provokace )a s tím se mi honí hlavou:

CO BUDE AZ TAHLE GENERACE DOROSTE DO PRUKTIVNÍHO VĚKU?

NEBO JE TOTÁLNĚ NĚČIM SJETEJ.bohužel dnes bráno jako normální

CO BY MILOS DĚLAL NA VOJNĚ..hodil by si první týden přijímače mašlu? když je pro něj gympl psychická zátěž, ŠKODA ŽE ZÁKLADNÍ VOJENSKOU SLUŽBU ZRUŠILI myslím že by dnešní generace 2O ti letých byla minimálně z poloviny úplně jiná...a že to nebylo jen o vojenském výcviku ... to je jasný škoda přeškoda..

A TY MILOSI nebo jak se to jmenujes... si vem banán dej si facku a vrat se na strom...

Datum: 03.09.11 21:40

Na blbou otázku má být blbá odpověď. Vyhlašuji soutěž o nejblbější odpověď pro nicka milos.

Od: tomsik*
Datum: 03.09.11 22:28

Mě to taky nebaví )

Datum: 14.09.11 07:58

prvŇý přýspjevek do zoutěžňý otássky..kterou jsy vihlázil..

1.Abi Mylož nebil debyl

Datum: 14.09.11 12:30

*haha* nutria.

Abi vjeděl, že na krku není pitel brambor, ale hlava z moskem.

doplněno 14.09.11 12:32:

toje druhá soutěžní otáska.

Datum: 14.09.11 19:24

Milos ... safra není to Milouš,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, *smich*

Datum: 14.09.11 14:09

Lidi, proč mu to žerete*sok*? Vždyť je od začátku jasné, že si z nás dělá srandu*haha*.

Jo, kdysi jsem slyšel úsloví, se kterým se dá souhlasit: "Škola není k ničemu, ale chybí Ti, když jí nemáš".

Datum: 14.09.11 14:53

On i život je k ničemu, stejně umřeme...

Od: leela*
Datum: 14.09.11 18:19

Když to vzemu z pohledu studenta (teď studuji)... Tak co bys proboha chtěl dělat celej život? To bys jako jenom seděl doma na zadku a nic? Nemohl by si koukat ani do počítače, protože kdyby nebyly školy a vzdělaní lidé, žádná elektronika by nevznikla... A bez pořádného vzdělání by nebylo plno věcí okolo sebe, co běžně používáš. To bys chtěl?

A jak jsem četla, nechceš pracovat... No, chápu že ne každého práce baví, ale zamysli se trochu do budoucna... Do důchodu musíš mít odpracováno určitý počet roků a když to nemáš, nedostaneš peníze, nebo dostaneš opravdu minimum. Nevím, jak to přesně je. Co z toho plyne? Že pokud chceš bejt v 70 letech jen o chlebu a nemít ani z čeho platit nájem, tak si klidně dál lenoš u počítače a nechoď si do práce...

Ach jo, takový dotaz bych v dospělosti (typuju, že ti je už 18) nečekala...

Od: dajinek
Datum: 16.06.14 19:37

Ty se krot člověče!Není to žádná demence politiků!Co myslíš že by ses dokázal doma naučit víc jak ve škole?!Proto vynalezli školu právě proto že za prvé bi ses nedokázal doma naučit to co ve škole za druhé paní učitelky v té škole ti to vysvětlej líp než když budeš sedět doma a učit se právě doma.Takže si to v tý sví hlavě srovnej.

Od: krasula
Datum: 12.10.15 21:15

Vidíš, a pořádná základka dříve stačila, aby lidi psali bez chyb a uměli si vše praktické spočítat. Teď se výuka topí v nových a nových koncepcích, z obavy jen aby se žák nenutil memorovat, učit něco zpaměti. Na co že znalost faktů, když si všechno najdou na internetu, že?! Požadavek je, chápat souvislosti. Jenže mezi čím? , když děcka nemaj v hlavě nic. Všechno se ukládá , ale ne do hlavy. Základka zdegenerovala. Naučit se báseň? Na co? Je demokracie! A pak se člověk dočte, že mladým se horší paměť. Učila jsem na střední. Vím, co uměli žáci, co přišli ze základky v roce 1975 a v roce 2010. Obrovský rozdíl. Hodně z toho, co jsme my v 60.letech měli na základce, se dnes učí na střední.

Od: dam®
Datum: 12.10.15 23:10

No, na základce se všichni naučí podepsat a pak jsou ti, jenž chtějí studovat a také jsou ti, jenž si vyberou řemeslo. Ty, dokonce, se umíš vyjadřovat písemnou formou, je ti tohle za malý argument být absolventem základní školy? Superstar také prubnou sebejití a většina je pak pro smích ostatním, ale zkušenost kecama nenahradíš, neboť to prostě nedojde, nemá kam...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.