Kulové zrcadlo příklad

Od: Datum: 02.12.12 10:24 odpovědí: 5 změna: 02.12.12 13:50
avatar

Zdravím, nemohu pohnout s tímto příkladem (vizte obrázek). Vím sice řešení, ale nevím postup. Mohl by mně to někdo prosím jednoduše vysvětlit? Zkoušela jsem to pomocí třech význačných paprsků, ale ty mi moc nepomohly. Děkuji moc. Anzionka.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: petapeta*
Datum: 02.12.12 12:37

Polohu bodů A, B můžeme určit buď výpočtem pomocí zobrazovací rovnice, nebo graficky. Stačí si představit, že v bodech A, B na ose je umístěna šipka, tak jak se to obvykle kreslí. Obrazy bodů A, B budou rovněž ležet na optické ose zrcadla.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.12.12 12:59
avatar

Grafické řešení chápu a jak by to bylo podle té zobrazovací rovnice? Pro tuto rovnici musím znát alespoň dvě veličiny ze tří (abych mohla dopočítat tu třetí). Je tam a, a', a f. A já ani to f neznám...

Zde je ta rovnice:

Datum: 02.12.12 13:21
avatar

No to je stejná potíž, jako při zobrazování. Prostě se vše vypočte (zakreslí) v závislosti na f. (Při grafickém řešení to lze chápat tak, že f zvolím celkem náhodně, a závislost na f je dána volbou jednotek /měřítka, chcete-li).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.12.12 13:32
avatar

Pořád nevím, jak mám použít onu zobrazovací rovnici... Dejme tomu, že budu chtít zjistit a'. Upravím si rovnici do tvaru: a'f + af = aa'. Ale jak vyjádřím a v závislosti na f? A vyleze mi potom a' = (něco) f?

Datum: 02.12.12 13:50
avatar

Ono je to viděyt i v tom grafickém řešení, které nakreslil petapeta; doplnil ho vlastně i výpočtem, jen ho nenapsal extra, ale přímo do obrázku. a mám dáno v závislosti na f, z obrázku (vstupního) vidím, že a = 5/3 f. Když to dosadím do té zobrazovací rovnice (nejlépe po již provedené úpravě), mohu skutečně vypočítat a' v závislosti už jen na f (a vyjde mi těch 5/3 f jako ve druhém obrázku)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.