Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Otázky z plynáren - vyzná se někdo?

Od: anite odpovědí: 5 změna:

Hooj, nutně bych prosím vás potřebovala poradit jednu otázečku, hledám ji na netu už asi 50 minut: který plyn se dříve používal ( před zemním plynem) ke svícení v některých městech, nyní se používá ke svařování? potřebuju jméno, vzorec, proč se už nepoužívá, ale prosím jen o jméno, já bych si to snad dohledala... dík moc předem

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
avatar axus

Acetylen.

doplněno 08.06.11 19:14:

Kdyz uz budes v tom shaneni informaci o nem, najdi si tez rovnou neco i o takzvane karbidce.

C2H2

Acetylén je vyráběn v principu třemi základními technologiemi:

Výroba acetylénu z karbidu vápníku

Karbid vápenatý je vyráběn elektrotermicky v odporově obloukových pecích. Výchozími surovinami je koks a pálené vápno. Chemická reakce probíhá za přebytku páleného vápna jako tavidla v zóně elektrického oblouku při teplotách přesahujících 2000 oC dle rovnice:

CaO + 3 C → CaC2 + CO (11.17)

Tavenina karbidu vápenatého je z pece vypouštěna odpichem do litinových pánví, kde chladne a tuhne. Po rozdrcení je karbid skladován ve vzduchotěsně uzavřených kovových kontejnerech, aby se nerozkládal působením vzdušné vlhkosti.

Acetylén je vyráběn z karbidu vápenatého rozkladem vodou. Drcený karbid je dávkován s vodu do uzavřené komory, odkud je horem odváděn vyvíjený acetylén a spodem je odpouštěno vznikající vápenné mléko (mokrý postup) nebo vápenný hydrát (suchý postup). Rozklad karbidu vápenatého ve vodě vystihuje rovnice:

CaC2 + 2 H2O → C2H2 + Ca (OH)2 (11.18)

Výroba acetylénu termickým štěpením benzínů

Lehké benzíny je možné podrobit termickému štěpení. Žádoucí teploty pro štěpení benzínů, tj. kolem 2300 oC, je dosahováno v komoře vyhřívané hořákem spalujícím zemní plyn v čistém kyslíku. Teplota ve štěpícím reaktoru je regulována přívodem vodní páry. Benzín je nastřikován do proudu horkých spalin. Po rozštěpení je směs spalin a nenasycených uhlovodíků s převahou acetylénu prudce ochlazena nástřikem vodní páry a vody na teploty 200 - 300 oC. Ze směsi plynů je acetylén oddělen po dalším ochlazení absorpcí v organických rozpouštědlech např. naftě dle technologie firmy UHDE (SRN). Termické štěpení probíhá dle stechiometrické rovnice:

CnH2n+2 → C2H2 + CmH2m , (11.19)

kde m << n .

Technologie je velmi náročná na materiály, systémy měření a řízení. Bezpečně byla zvládnuta teprve s využitím náročného počítačového řízení technologie. Z uvedených důvodů není její průmyslové využití časté.

Výroba acetylénu z plynů po krakování těžších uhlovodíků

V současnosti je v rafinériích ropy při termickém štěpení těžších uhlovodíků _ nekatalytickým krakováním - získávána směs především nenasycených uhlovodíků, neboť v systému je nedostatek vodíku. Ochlazením a postupným absorpčním a extrakčním dělením je získáván za směsi čistý acetylén, ale také např. butadien či 2-metyl-butadien (isopren), eten a propen. Obecný průběh krakování rámcově vystihuje stechiometrická rovnice:

CnH2n+2 → a C2H2 + b CmH2m + c CmH2m-2 , (11.20)

Nalézt zde uvedené mi trvalo asi 2s...opravdu to je pro dnešního studenta tak velký problém...a ztráta času?

 

jabraka*
hodnocení

0x

Anite,a co se zaregistrovat?

Dostaneš odpověď aspoň za 1 k a ty jsi tu anonymně.

Před zemním plynem se už aspoň 150 let používal plyn koksárenský.Ten obsahoval směs CO a H2 a byl značně jedovatý.

Ovšem ke svařování se používal acetylen dnes snad spíše butan,nebo propan.Dnešní plyn obsahuje kromě malého množství jiných lehkých uhlovodíků převážně metan.Aby se zamezilo při úniku nebezpečí požáru a výbuchu,přidává se do něj malinké množství merkaptanů.Pach pak varuje.

doplněno 08.06.11 19:22:

Ještě bych dodal,že tomu plynu se říkalo svítiplyn,protože se používal ke svícení v ulicích.ten měl trochu jiné složení,vyráběl se spíše z hnědého uhlí v plynových konvertorech a obsahoval trochu víc H2 než koksárenský plyn.

JABRAKA

 

hodnocení

0x
avatar fatalwir

podle mě se první asi dal používat "prdplyn"(moje máti by ho mohla prodávat po tunách XD) bohužel v pravěku asi neznali jeho funkci tady trochu počteníčka na zasmání cs.wikipedia.org/...

anite
hodnocení

Jejdamane oni už asi fakt neví, o čem by ještě měli psát: Větry (poněkud vulgárněprd či prdy, v odborném stylu se používá i latinské slovo flatusoznačující též vánek nebo dech) je označení pro směs plynů, zpravidla nepříjemně zapáchající, produkovanou v trávicím traktu (tento jev se nazývá plynatost či nadýmání) a vypuzovanoukonečníkem v rámci procesu zvaného flatulence neboli prdění; chybí-li tato závěrečná fáze, takzvané zaražené větry (zaražené prdy) mohou působit značné bolesti. Vypouštění plynu bývá doprovázeno charakteristickým zvukem vyvolaným kmitáním tkání v okolí řitního otvoru. Kroměrektálního flatu je v medicíně popsán i vaginální flatus.Jinak díky moc všem za odpovědi, hodně pomohly.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]