Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Tíha nádob - logický příklad

Od: terezinaa* odpovědí: 7 změna:
Dvě stejné nádoby jsou až po okraj naplněny vodou. V jedné z nich plave kousek dřeva. Která má větší tíhu?

Děkuji za pomoc:)

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

chlamak*
hodnocení

3x

Trochu chytak ne? Pokud jsou po okraj naplneny vodou, znamena, ze objem dreva nahrazuje vodu v druhe kadi a tedy ta bez dreva (jenom voda bude tezsi)

Jinak, pokud by tam bylo jenom rovnake mnozstvi vody (ne po okraj) predpokladam, ze ta s drevem bude tezsi. Drevo sice plave,(je lehci nez voda) ale na vaze neubira. Jinak bych nejedl nic, jenom drevo ... :) :)

 

hodnocení

1x

Váha je shodná (lehkost dřeva je patrná částí plovoucí nad hladinou... (Archimedes)

Jasné a jednoznačné.

Chlamak to možná myslel taly tak, ale v jeho odpovědi se takdocela neorientuji; bod dávám ze.

doplněno 05.06.11 13:43:

Ladajaskva: jasné a dobře vysvětleno (i když proncipiálně vzato váha a hmotnost jsou různé pojmy a že vyjdou nastejno, je zvým způsobem šťastná náhoda pramenící z nastavení fyzikálních zákonitostí). I zde bid.

 

ladajaskva*
hodnocení

1x

Dobrý den. Když už byl vzpomenut Archimedův zákon, tak je potřeba ho i znát. Čili těleso ponořené do kapaliny je nadlehčované silou, rovnající se váze ( hmotnosti ) kapaliny tělesem vytlačené. Když to logicky převedu na uváděné nádoby, tak když jsou obě plné, tak logicky musí být jejich váha ( tíha ) stejná, protože to dřevo plovoucí v té vodě, vytlačilo přesně takové množství vody, jako samo váží. Čili obě mají stejnou tíhu ( váhu, alias hmotnost ) S pozdravem Laďa

doplněno 05.06.11 14:00:

Pro Pečenku. To je právě základ Archimedova zákona. Dřevo, tou ponořenou částí vytlačilo jakýsi objem kapaliny ( v tomto případě vody ) . Ta voda má nějakou tíhu, čili váhu. A podle Archimedova zákona je to zárověň tíha toho dřeva. A je to proto, že do celku musíte započítat i tu část nad hladinou. A když něco plave, tak je to v ustáleném stavu a také to plovoucí těleso má jinou hustotu, čili měrnou hmotnost. Není na tom nic zvláštního, natož nepochopitelného.

pecenkav*

Lado, " dřevo plovoucí v té vodě, vytlačilo přesně takové množství vody, jako samo váží " to je blbost, co, prece drevo vytlacilo svuj ponoreny objem a ne svoji vahu, takze nadoba s drevem musi byt logicky lehci.

No ale to je právě ten Archimedův zákon, já myslel, že to Lada řekl dost jasně. Tak ještě jednou: samozřejmě, že dřevo vytlačilo svůj ponořený objem. Také je pravda, že dřevo je lehčí než voda, takže vytlačilo menší větší váhu, než je váha té ponořené části. Ale něco zůstalo nad hladinou, to má taky svou váhu, a dohromady, ponořená + neponořená část, váží tolik, kolik vytlačené voda, to je právě ten Archimedův zákon. Takže než začnu házet slovy jako "to je blbost", měl bych si řečíst (a přiznám se, že to taky vždy nedělám), na co vlastně odpovídám.

doplněno 05.06.11 14:31:

No jo, je to redundantí text, ladajaskva se umí obhájit sám. Takže sorry, ale ono to někdy nezaškodí, opakování je matka moudrosti.

 

jabraka*
hodnocení

0x

jak to vyjádřil laďa,je správné.Jen je třeba podotknout,že dřevo nebude zároveň hladiny,ale bude vystupovat nad hladinu.

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]