Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
jsem v druhém ročníku čtyřletého gymnázia se všeobecným zaměřením. No zkrátka začínám přemýšlet, co bude potom. V prvním ročníku jsme si volili volitelný předmět, já jsem si vybrala konverzaci z anglického jazyka, neboť chci maturovat z Aj. Nyní si máme vybrat další volitelný předmět, ale jaký? Mé zájmy jsou velmi různorodé. Přemýšlela jsem právě o dvou fakultách lékařské a právnické. Znalosti z fyziky a biologie mám obstojné, hůře jsem na tom s chemií. Proto přemýšlím o semináři z chemie. Ale nevím, lékařská fakulta se mi zdá hodně těžká. Co myslíte? No, podle mě, je větší uplatnění s právnicku fakultou. Ale co si mám dát za volitelný předmět, aby mi usnadnil moje buducí studia práv? Seminář z dějepisu, společenských věd či základů logiky. Je právnická fakulta těžší než lékařská? Díky za vaše názory a odpovědi.
Umíte si přestavit studium lékařské fakulty? Co to všechno obnáší? To nejsou jen kvanta učiva, ale opravdu kvanta kvantovitá, ale také pitvy. Dovíte se vše o nemocech, budete v bezprostřední blízkosti pitev - např. mladého člověka, který zahynul pod kolejemi vlaku (to musel nedávno absolvovat můj blízký příbuzný, studující medicinu). Píši vám to proto, že studim mediciny je náročné nejen z hlediska učiva, ale i tématu. A pak si představte, že budete hotový lékař, a budete léčit. Ale nebudou k vám chodit jen lidi mladí a krásní, ale staří a sešlí nemocemi, třebas budete na gerontologii, na dětské okologii... Toto jsou všechno aspekty, které by měl člověk zvážit, než se rozhodne pro studium tak náročného povolání. Ano, je to prestižní povolání, ale každý na to nemá. Nemyslím si, že by právnická fakulta byla těžší než lékařská. Je jen jiná. Naučit se dobře právo, na to musíte míte velice dobrou paměť, většinu paragrafů totiž musíte umět odrecitovat tak, jak to v zákoně psané. Tam stačí přehodit jediné slovo a máte hned z toho jiný význam. Je to také prestižní zaměstnání, ale opravdu dobrých právníků či advokátů zase tak moc není. Je jich dost běžných. Lékařská fakulta vyžaduje znalosti matematické (logika u přijímaček), chemické, biologické a z fyziky. U právnické fakulty se vám určitě budou hodit také logické myšlení, znalosti všeobecné - společnost, dějiny, právo, politika... a samozřejmě musíte umět velmi dobře hovořit - umění rétoriky. Jedno je studim humanitní - právo, druhé více přírodovědné - lékařství. Vy sama musíte nejlépe vědět, k čemu více inklinujete.
Dobrý den,
děkuji Vám za váš názor. Upřímně nedovedu si sebe představit ani jako lékařku či právníka, ale to je zřejmě mou povahou. Vše o lidském těle mě zajímá, samozřejmě vím, že nebudu pracovat jen se samými mladými a krásnými lidmi. Na druhou stranu bych se nechtěla profilovat moc rychle. Můj problém je, že mi jde skoro všechno. Samozřejmě se musí brát v úvahu, že není jednička jako jednička. Prostě nevím, co studium lékařské či právnické fakulty obnáší, jaké jsou tam předměty apod. Já nesedím doma nad nějakými lékařskými knihami. Můj velký koníček je psaní různých článků, ve škole mám ze slohu výbornou. Přemýšlela jsem i o žurnalistice, ale jaké je uplatnění? Dostanu se na školu, je potřeba výborná znalost slohu a gramatiky? Žurnalistika je přece jenom dost daleko od medicíny. Navrhujete, risknout to a zaměřit se na konkrétní obor, i kdyby to byl výstřel do tmy?
jinak zurnalistika je samozrejme fajn zajimavy obor, ale berou cca 30 lidi z asi 800. To same je na specialni pedagogice nebo soc. pedagogice. Pokud nejsi excelentni ve slohu, nepises clanky pro noviny a nedelas rozhovory, na zurnalistiku jsi bez sance. Ja mela take paradni slohy, i ty clanky jsem psala... a na predprijimackach mi doslo, ze jsem oproti ostatnim dost pozadu, oni meli zkusenosti, o kterych se mi nesnilo a vedeli veci, na ktere bych neprisla. Zurnalistika neni jen tak...
Jake jsou kde predmety, to se vetsinou pred prijimackama nedozvis. Proste bud o studium zajem mas, nebo ne. Doporucuji mit v zaloze za tezkou skolou jeste nejakou lehci, kdyby ta tezka nevysla. Clovek pak zbytecne sedi doma.
Ja osobne miluju prirodu, vsechno, co se hybe, leze, kvete. A protoze mam pajdak, sla jsem ucitelstvi prirodopisu, abych byla te prirode nejbliz. A jedina schudna varianta s prirodopisem byla vychova ke dzravi (mimo matiky, chemie, zemepisu a fyziky, hnus). Takze vim dost jak o prirode, tak i o lidskem tele vseobecne
K té žurnalistice - pracovala jsem taky v novinách, takže zhruba vím, co to obnáší. Jako žurnalistka, pokud byste byla někde v deníku, budete tlačena do maximálního výkonu, musela byste pořád psát a psát, vymýšlet témata dle toho zaměření, které byste měla na starosti - někdo dělá sport, někdo kulturu, jiný politiku. A teď si představte situaci, kdy máte vyplodit článek, ale došly vám naprosto nápady. Navíc někam uletěla vaše Múza a vy horko ťažko potíte pár vět a je pár minut před večerní uzávěrkou...Jako je to jeden veliký stres. I tak vypadá práce žurnalisty. Co se té lékařiny týká, první dva roky jen šrotíte - anatomii, latinské výrazy, je to záhul na paměť a taky největší prosírvárna, každý to kvantum učiva prostě nezvládne se naučit. Je to opravdu hodně těžké. Právo se učit taky není nejlehčí, jak jsem již psala, vyžaduje se přesné znění paragrafů, navíc je třeba umět ty paragrafy logicky uplatňovat v praxi a nestydět se hovořit před lidmi. A podívejte se na to, kolik druhů práva existuje - trestní, komerční..., mezinárodní právo (tam je to úplně jiné než české právo). Pokud nejste vyloženě vyhraněná, jestli tedy jste spíš humanitně či přírodovědně zaměřená, tak si spíš položte otázku, čím byste se chtěla jednou v životě živit, co by vás nejlépe bavilo dělat. Pak je také dobré vzít v potaz možnost uplatnění na trhu práce. Jsou i jiné školy, než medicína a právo, i když zrovna tyto dvě znějí asi tak nejprestižněji. Nerozhodujete se náhodou jen podle tohoto jednoho kritéria? Já vám to rozhodně nerozmlouvám, oba dva obory jsou např. v naší rodině zastoupeny, některé i vícekrát.
Těžká otázka a rozhodnutí bude nakonec na tobě, ale: je super, že rozmýšlíte zavčasu.
Školu dejme zatím bokem. Škola je nic oproti zbytku života. Zkuste uvažovat ne o škole, ale o samotném povolání. Dokážete si představit život právníka nebo spíš tu doktořinu? Práva - chcete se spíš zaměřit na trestní právo, nebo třeba notařinu? Jste taková ta povaha, co nevyčkává a jedná? A na druhou stranu - máte žaludek na to, vidět krev, otevřené rány a smrt? Umíte se rychle rozhodovat? Potřebujete pravidelný denní řád, nebo vás rozhodí případné noční služby? Každé povolání má své, jistě, ale ta doktořina se mi zdá psychicky náročnější, i když záleží na oboru. Všeobecný lékař, specialista, nebo třeba zubař?
Ke školám: Doporučuji si najít, jak u škol probíhá přijímací řízení a jaká je úspěšnost uchazečů o studium. I to může přispět na misky vah. Případně, jestli máte čas, zkuste navštívit pedagogickopsychologickou poradnu, tam vám na základě testu poradí. Já jsem sice měla jasno, že půjdu na humanitní vědy, ale ve výsledcích testu jsem se jasně poznávala. Myslím, že doktoři jsou více nedostatkovým zbožím než právníci, ale na druhou stranu - dneska se soudíte kvůli každé blbosti a když si nějakou smlouvu nenecháte zpracovat s právníkem, hned vás někdo natáhne...
Pokud se rozhodnete pro práva, pak volte nejspíš základy logiky, případně latinu.
A k tomu, co je těžší - těžko říct, je to individuální. Záleží na tom, co se vám lépe učí.
Hodně štěstí!
Co mam kamarady na obou fakultach, tak tezsi je ta lekarska. Tam se odborne chemii a biochemii opravdu nevyhnete a pokud v ni jste slaba, jeden seminar Vas moc nezachrani. Pravnicka je o neco lehci, je to tam hodne o drceni paragrafu a podobnych nesmyslu, ale zase je tezsi se na ni dostat. Percentil musi byt tusim nad 92%.
Ahoj,
no v češtině to mám takhle: diktáty hrůza ... když mi někdo něco diktuje, co neznám ... ale sloh, když si můžu rozhodnou co mám psát, to je něco jiného. Jinak je pravda, že právnická fakulta asi není pro mě, jsem introvert ... Ale mám zase velkou empatii. Jinak s tou lékařskou fakultou nevím ... Zatím si asi dám ten seminář z chemie a ve čtvrťáku základy logiky. Bavila by mě třeba farmacie nebo oční lékařství. I když vnitřně mě to nějak táhne k té žurnalistice. Asi proto, že se lépe vyjadřuji písemně než ústně. Zase je malá pravděpodobnost, že mě vezmou. Pořád si myslím, že lékařská fakulta je samé "šrocení", ale třeba se mýlím. Možná by stálo za to zkusit třeba i psychologii, jenže problém je uplatnění.
Běž na žurnalistiku. Nerozhoduj se podle uplatnění, ale podle toho, co chceš dělat v budoucnu. Víš kolik je právníků? Plná p****. Raději dělej to, co tě baví, než aby ses trápila u něčeho, co dělat nechceš "jen kvůli uplatnění". Také jsem šla na obor, kde je uplatnění téměř nulové, ale to je to, co dělat chci. A když se budu snažit a budu dobrá, tak tu práci vždycky seženu. Ale představa, že jdu na něco, co dělat nechci, a pak se tím živit celý život... brr...
kkttkko - pokud jsou Vase diktaty hruza a dobry sloh napisete tehdy, kdyz se muzete rozhodnout, zurnalistiku ani nezkousejte. To rikam narovinu. Vy byste mela celou cestinu a predevsim stylistiku a pravopis zvladat s prstem v nose. A take ne vzdy dostanete zadany sloh, ktery si muzete rozhodnout. Dobre slohy pise spousta lidi... na zurnalistiku ale potrebujete excelentni cestinu, prehled i slohy. Mate to?
Lekarska je vazne same sroceni a nadto hooodne tezke zkousky. Pribuzna ji delala. Hruza, radeji nemluvit. Je to proste ta nejtezsi skola. Dokonci ji jen par lidi, samozrejme zas zalezi v jakem oboru. Nektery je lehci, nektery tezsi. S tou psychologii - berou vetsinou kolem 60 lidi z 1200. Je ta pekny naval, ale delaji se jen TSP nebo jine srovnavaci testy, takze zalezi na nich. Pokud vite, ze by Vas bavilo ocni lekarstvi, proc do toho nejit?
Psychologii dělá kamarádka. Nakonec sama potřebuje psychologa. Není to žádná sranda, člověk musí mít nervy z ocele, aby to zvládl.
To teda souhlas. Neni to pro kazdeho... koneckoncu i pravnik na to musi mit zaludek. Nicmene nikde neni receno, ze nemuze delat neco jineho stezejni je titul, ten uz Vam nikdo nevezme. Ale s jejim popisem cestiny to na zurnalistiku fakt nevidim
Videla jsem, co se hlasi za lidi... to uz jsou napul novinari, secteli, akcni, tvorivi. Clovek, ktery proste jen rad pise slohovky (i kdyz dobre), se s nimi nemuze merit... Nehledena to, ze novinar musi mit i precizni ustni vyjadrovani.
Bývalá spolužačka taky dělá žurnalistiku (na Masarykově univerzitě). Diktáty jí moc nešly, ze slohovek měla jedničky/dvojky a moc zkušeností taky neměla. Brali na základě TSP, což jsou testy všeobecných znalostí a nejsou zaměřeny na češtinu atd. Gramatiku se může doučit (mají tam na to předměty).
Aha, masarycka. Tam je problem, ze TSP nikdy neodhali, co clovek umi k danemu oboru. Treba v olmiku a hradci jsou na zurnalistiku prijmacky i ze psani, na spec. pedagogiku je test ze specky, na Tv z telovychovy... pres TSP se na skolu nekdy dostane i clovek, ktery tam proste nema co delat, bohuzel. I takove mame v rocniku. Holka ma lehnou formu LMD, uceni nezvlada, ale zatim nejakym stylem prochazi. Praxe priserna a kdyz si predstavim, ze tohle by melo jednou ucit deti, tak rozhodne ne!
Takže, jak to tak poslouchám, tak to kdybych chtěla jít na lékařskou fakultu, to abych začala s přípravami už teď. Bojím se přijímaček, jestli tam nebudou nějaké latinské názvy, nadstandartní učivo gymnázia adt. A ještě více se bojím, jestli LF vůbec dokončím. Stačí na LF normální gymnaziální znalosti z B, CH a F? Nebo je třeba něco více? Musím mít maturitu z B, CH a F? Kolik je toho na naučení na nějakou těžší zkoušku na LF cca 80 A4, celá kniha nebo více? Pokud se rozhodnu pro LF, nebudu už nikdy nic jiného dělat jak doktořinu?
Nějaké latinské názvy? Na geologii musíme znát "nějaké latinské názvy". Na lékařské budete muset umět celého člověka latinsky (kosti, svaly atd.). A je jedno, jestli budeš dělat oční nebo jiný obor...
Na prijimacky staci bezne znalosti CH a F, vetsi duraz je kladeny prave na biologii. Zacnete s latinou, neni az tak tezka, ja ji mam sesty semestr a znam nazvy celkem obstojne. Po prijimackach se ale pripravte na makacku a tvrdy dril, na lekarske je to vazne ostry. Proto ji take nema kazdy a absolventi jsou relativne vysoko ceneni. Pokud se rozhodnete do LF a dokoncite ji, budouci povolani mate takrka dane Neni moc prostoru, kam jinam jit.
Práva nebo medicína, to je hodně těžká otázka! Před stejným rozhodnutím jsem stála ve třeťáku na gymplu i já. Nakonec, už ani nevím proč, jsem si vybrala humanitní zaměření a pak šla na práva. Těžko říct, zda jsem udělala dobře nebo ne, každopádně toho nějak nelituju. Ale k věci, práva nejsou lehká škola, ale dá se to zvládnout. Rozhodně to není o učení §§ nazpaměť, jak tu někdo psal, to je mýtus a nesmysl. Za celých 5 let jsem se jich zpaměti učila tak do deseti. Je to spíš o logice, o tom spojit si věci a pak je použít. Neříkám, že se nemusíš učit, ale na medicíně je to podle mě se šprtáním mnohem horší (co jsem slyšela a taky viděla u kamarádů mediků). Z volitelných předmětů se ti bude nejvíc hodit ZSV a hlavně logika, dějepis je celkem k ničemu. A to, že si nedokážeš představit sama sebe jako právníka, to vůbec neřeš, já si to nedokázala představit ještě ve třeťáku na právech
...ono to pak přijde samo
Ahoj, no možno Ti kus pomôžem svojou odpoveďou. V piatok som úspešne ukončila prvý ročník Právnickej fakulty. Na gympli som stála pred podobnou dilemou ako Ty. Nakoniec som sa rozhodla pre Lekársku fakultu,ale nezvládla som ju... Po treťom ročníku som sa na to vykašlala,lebo to už bolo na mňa moc. 1.-2. ročník sa zvládnuť dá čo sa týka aj učenia aj pitiev /nie sú to klasické pitvy,ale pitve sa len kadaver/ V 3. ročníku nám pribudla patologická anatomia a na to potrebuješ silný žalúdok, ktorý ja nemám! Učenie by som zvládla,ale pitvy a psychickú záťaž nie. Proste krv a pitvy nie sú pre mňa. Teraz študujem právo, stratila som 3 roky /ešteže iba 2,lebo mám 8 ročný gympel/ ale som spokojná. V prváku na práve máš 4 povinné predmety a ostatné si volíš sama. Čo sa týka učenia, je ho o málinko menej ako bolo na LF, ale mne sa učí lepšie. Najťažšia skúška bola z Rímskeho práva, ale inak pohoda. Profilové predmety z gympla ako dejepis sú veľmi fajn, nakoľko 1. ročník na práve sa stavia práve na ňom. Inak základy NOS-ky a ústava a máš vyhraté. Ak chceš niečo podrobnejšie vedieť, kľudne napíš na: l.ondrejcakova@gmail.com.
Držím palce!
Každá VŠ je těžká,když se dělá poctivě.A proč si myslíte, že s právnickou fakultou budete mít více uplatnění než s lékařskou?Musíte sama vědět co by vás více bavilo a co by jste ráda jednou dělala.Ale uplatnění máte v obouch oborech.A cizí jazyk se uplatní všude,navíc na lékařské fakultě je ještě Latina.Držím vám palce ,at se dobře rozhodnete.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.