Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Znáte nějaká měřidla rychlosti?

Od: kacu* odpovědí: 12 změna:

Dobrý den,

píšu projekt o fyzikálních veličinách, ale nemůžu si vzpomenout na nějaká měřidla rychlosti, našla jsem jen anemometr (rychlost vzduchu), jak se odborně jmenují třeba ty měřidla, co je mají policisté?

Předem děkuji za odpovědi .. Kaču :)

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ladinpraha*
hodnocení

2x

Průtokoměr, osciloskop, tachometr, otáčkoměr.

 

1jara*
hodnocení

2x

Dříve námořníci měřili rychlost provázkem na kterém byly v určité vzdálenosti zavázané uzly, odtud rychlost uzlů za hodinu.

Pozor, uzel už je sám rychlost, jednotka "uzel za hodinu"se neužívá. (Když už, bylo by to zrychlení.) Ty uzly byly navázané tak, aby počet, který proběhne kontrolním bodem za určitou dobu , vyjadřoval rychlost v (námořních) mílích za hodinu. No a proto se tomu říká uzel. Tedy. 1 uzel je 1 námořní míle za hodinu

doplněno 20.04.11 22:43:

Ale vlastně je to příklad na úvodní dotaz: tomu přístroji na měřeí rychlosti lodi počítáním uzlů se říká log. viz leccos.com/... (těch metod je, jak si zde lze přečíst, vícero).

doplněno 20.04.11 22:46:

citát:

Pomůcky k určení času a rychlosti lodě _ přesýpací hodiny a ruční log
Čas se na lodi měřil pomocí přesýpacích hodin pouze na krátký časový úsek. K měření rychlosti lodi se používaly půlminutové přesýpací hodiny. K vlastnímu měření se používal tzv. log ve tvaru kruhové výseče se středovým úhlem 70 - 90o z bukového prkénka o tloušťce 10 až 12 mm a o poloměru 15 - 20 cm. Všechny tři rohy výseče byly provrtány a oblouková strana byla zatížena olovem tak, aby logová výseč byla svisle ve vodě až po středovou výseč. Odporem vody zůstává log na místě. Log byl navázán na provaz, na kterém byly uzly ve vzdálenosti 1/120 námořní míle. Rychlost lodi v uzlech se určila tedy tak: kolik uzlů se odvinulo za 30 sekund tj. 1/120 hodiny taková byla rychlost lodi v uzlech za hodinu. Přesnost takto určené rychlosti byla malá a proto docházelo v navigaci často k omylům. V současné době se používá k určení rychlosti lodě automatický log.

in: zememeric.cz/...

doplněno 20.04.11 23:09:

Ovšem teď na to koukám, že uvedený citát obsahuje překlep toho druhu, před kterým jsem varoval, totiž že mluví o rychlosti v uzlech za hodinu. Z kontextu je ovšem patrno, že jde vskutku o překlep; z výkladu jednoznačně vyplývá, že ten počet uzlů odpovídá rychlosti v mílích za hodinu, a hned na začátku se píše, že jde o rychlost lodi v uzlech.

 

buss
hodnocení

1x

já bych to udělal tak, že bych na úrovni přídi lodi mrskl něco plavajícího do vody trochu od lodi a počítal, až se to dostane na úroveň zádi ...
když vezmeme čas. délka, rychlost ... tak se najde způsobů, jak to měřit

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

rychloměry, radary, navigace, atd...

 

petapeta*
hodnocení

0x

Pitotova trubice u letadel cs.wikipedia.org/wiki/Pitotova_trubice

Radarový měřič rychlosti www.rametchm.cz/i/...

 

hodnocení

0x
avatar axus

Meridlo, ktere pouzivaji policiste se nazyva pristroj pro mereni rychlosti.

Rychlomery jsou ruzne. Tachomery, chip logy (pro mereni rychlosti v uzlech na mori), otackomery, mereni rychlosti pomoci pitotovy trubice, tlakova mereni rychlosti kapalin pomoci clony a dyzi, ultrazvukova mereni tehoz, rychlost vzdalovani ci priblizovani galaxii pomoci Doplerova efektu atd...

 

kacu*
hodnocení

Děkuji, skoro všechny znám, ale ani na jeden z toho jsem si nevzpomněla *smich**bzum**hi**uf*

 

hodnocení

0x
avatar hejkal

Pro mírné zlehčení tak závažného projektu bych navrhl vzpomenout ještě další typ měřidla rychlosti: subjektivní měřidlo

... letěl jak blázen... vlekl se jak slimák... co noha nohu mine... uteklo to jak voda...

všichni víme, jak dlouho to trvá, když čekáme na školní zvonění, ten samý čas s kočkou na rande je podstatně kratší!

... "nedávno" hospodyňky umývaly okna před Velikonocemi, teď už je zase nejvyšší čas...

... i před nástupem do basy má ten rok nějak více dní...

kacu*
hodnocení

Ono to není zase až tak těžké ..*frajer*

 

jabraka*
hodnocení

0x

Rychlost je fyzikální veličina ale je charakterizována vzdáleností(m) a časem(sec).Toho je vlastně využíváno k měření.Každé individuum,jehož rychlost stanovujeme,je charakterizováno hodnotou času a vzdáleností.Měřit tím můžeme rychlost planet,hvězd i galaxií.

JABRAKA

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Další, obecně málo známé, měřídlo je log. Více píšu výše v reakci na příspěvek 1jara, tak stručně ještě teden citát:

Log

Log (angl. = poleno, špalek) = zařízení k měření rychlosti lodi. Původně se do kýlové brázdy shazovalo poleno (log), načež se přesýpacími hodinami měřila doba, po níž zmizelo z dohledu. Později malá masivní a ještě zatížená děrovaná dřevěná deska (upravená a uchycená tak, aby ve vodě stála kolmo a skýtala co největší odpor vodě) na 180 m dlouhém laně opatřeném uzly ve vzdálenosti 14,62 m od sebe, která se shazovala do kýlové brázdy, načež námořník počítal, kolik uzlů lana logu mu během 30 vteřin prošlo rukama. Počet uzlů lana za tuto dobu rovnal se rychlost lodi v uzlech. Podobné bylo měření rychlosti lodi pomocí plováku spuštěném do vody na přídi a pak měření časů, v kterých míjel kalibrované značky na boku lodi nebo zábradlí (reeling). _ Tato zařízení byla od konce 19. století nahrazována náporovými patentními logy upevněnými buď na lodi, anebo za lodí vlečenými. Měly (mají) podlouhlý hydrodynamický tvar a na jejich konci jsou vrtulky roztáčené náporem vody vznikajícím při pohybu lodi nebo při vleční logu. Různými způsoby se zaznamenává, kolik otáček za jakou časovou jednotku vrtulky provedly, a výsledek se pak ukazuje na ciferníku tohoto rychloměru. Patentní logy jsou mnoha konstrukcí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]