Nejste přihlášen/a.
Prosím je tady nadšený matematik, který by mi pomohl s výpočty v semestrální práci?
Já nejsem ani matematik ani nadšený ale zrovna simplexovou tabulku umím a to hlavně díky tomuto borcovy který mě protáhl prakticky celým (zřejmě podobným) předmětem
Na tyto videa ses dívala? (má i další)
Jestli budeš mít nějaký konkrétní dotaz na konrétní příklad tak možná pomůžu.
Na simplexovou tabulku jsou i kalkulačky http://linprog.com (ale teď zrovna nejede)
Nicméně je to celé archivované na web archivu, takže když vložíš před odkaz: web.archive.org/web/ tak ti to pojede (odkaz dát nemůžu protože by se to tady rozbilo)
Videa znám, učíme se podle toho všichni, jsou super, ale chápu postupy do určitého kroku a pak se seknu a nevím jak dál Zkoušela jsem postup jak píšeš na web.archive, ale nejde to.
No zapoměl jsem toho víc než jsem čekal ale jinak mi ten příklad nepřišel nějak složitý. Co konkrétně ti nejde?
Tady je to v té kalkulačce, vyšlo mi to stejně až na destinná místa, v příloze je to vypočítané tak jak sem to byl učen já + nějaké mezivýpočty. Třeba ti to pomůže se líp zorientovat. A Fmax je samozřejmě 14 sem to zapoměl vypsat
Co se týče té duální duální úlohy tak tam to akorát přepíšeš podle vzorce a výsledky můžeš vyčíst z primárního řešení.
U toho dynamického taky napiš kde konkrétně se ztrácíš a kdyžtak pošli co máš protože, to se mi fakt celé počítat nechce.
Hmm tak ten předvyplněný odkaz fungovat nebude ale tento na prázdnou kalkulačku by měl
Ale ten odkaz na prázdnou už funguje ne? Jinak:
Řádek D (řádek účelové funkce):
Musíme vybrat klíčový sloupec - ten kde je nejzápornější hodnota -> -3
Musíme vybrat klíčový řádek - tam kde vyjde dělení b/hodnota na řádku z klíčové sloupce nejmíň
Viz operace ve čtverečku O1. čísla jsou různě podtržené aby bylo vidět odkud jsem je vzal.
Tam kde mi vyjde výsledek nejmenší je klíčový řádek. Tam kde se protíná klíčový řádek a klíčový sloupec je pivot prvek (to bylo jen pro jistotu že jsme na stejné stránce)
Na místo pivotu se vždy musí dostat 1, takže je potřeba provést nějakou operaci na pivot prvek který z něj udělá 1 (většinou se dělí samotným pivotem). Ale operaci je potřeba provést na celý řádek. Takže prvek po prvku všechno na klíčovém řádku vydělím (tak aby z pivotu byla 1 -> 2:2 = 1 -> celý řádek dělím 2).
Výsledky píšu do další části tabulky, můžeš si ověřit že řádek E je akorát řádek A vydělený 2ma a na místě původního pivotu je teď 1 což chceme.
Jakmile přepočítáš ten pivot řádek, tak pomocí něho musíš dostat do zbytku klíčového sloupce (v tomto případě sloupec2) nuly. K tomu použiješ podobně jako u matic násobení a přičítaní řádků.
První chceš dostat nulu na pozici F2, podíváš se na originální pozici v předchozí tabulce (v našem případě B2). Teď musíš najít jakou operací ji tam dostaneš. Většinou (možná vždy už nevím) je to operace něčím řádek vynásobit a pak ten násobek přičíst k původnímu.
U nás potřebujeme z jedničky na E2 udělat -2 aby po přičtení k hornímu řádku vyšla 0. Toho jde dosáhnout tak že se celý řádek E vynásobí -2 a pak přičte k řádku B, výsledek se napíše do stejné pozice ale v nové části tabulky (takže řádek F)
Pak potřebuješ dostat nulu do G2 (pamatuj že potřebuješ nuly všude v klíčovém sloupci kromě původního pivotu který musí být 1). Zase použiješ řádek E a roznásobíš ho tak aby po přičtení k origo řádku (C) vznikla nula v klíčovém sloupci.
Tady je to jednoduché, je tam 1 a ty máš v pivotu 1 takže akorát vynásobíš mínus jednou (zase celý řádek) a přičteš. Výsledky zapisuješ na stejné místo do nové tabulky (takže do G)
Úplně stejně se vypočítá i nový řádek účelové funkce, zase chceš nulu v klíčovém sloupci. Jakmile jej dokončíš tak celý algoritmus pokračuje od začátku, zase najdu klíčový sloupec, pak klíčový řádek a pomocí pivotu vytvořím novou část tabulky s nulama všude kromě původního pivotu (kde bude 1).
Takto postupuješ dokud v klíčové funkci budou záporná čísla.
Přidávám upravenou tabulku kde se bude líp odkazovat na pozice a jsou tam všechny mezivýpočty pro první část
Umělá inteligence nepomůže?
Pokud si pamatuji, pak v semestrální práci před těmi dálnými lety jsem používal programovatelný kalkulátor Texas Instruments TI57 (50 programových kroků) a později ruský Elektronika MK52 (4 kb EEPROM, 512 programových kódů) s přídavným modulem (připravené výpočty z různých oborů) ... toto je až ta konečná hrubá výpočtová práce, kdy máte vše matematicky odvozeno a dokumentováno ... nebo ještě něco chybí?
"Bonbon" počítám podle tvého návodu a jde to, sice nad tím budu muset ještě pár hodin posedět, motá se mi to, ale chápu to víc než videa
velmi děkuji.
Kalkulačka luxus, simplexovou tabulku v tom zvládnu zadat, ale s dynamickým programováním nevím.
Mě hodně pomáhalo si to rozepisovat "až do mrtě"prostě každý mezi výpočet, víckrát si ho projít. Klidně slepit 2 A4 k sobě aby se tam rozepsaná tabulka vlezla. Taky pokaždé když sem v nějakém příkladu udělal chybu tak nejdřív zkusit spočítat celý znovu sám, teprve potom podle kalkulačky najít chybu. Pak si ho odložit a třeba za 3dny spočítat znovu.
Na dynamické znám tuto kalkulačku ale bacha, někdy tam jsou chyby (nebo aspoň před rokem někdy dělala chyby). Pak možná ještě mám někde pár excel souborů na počítání ale každý měl trochu jiné mouchy.
S tím dynamickým nevím jestli moc pomůžu, z toho jsem zapoměl mnohem víc, ale možná když se zeptáš konkrétně tak snad jo
Myslela jsem přímo příklad 5, to fakt nevím, nezdá se mi, že by to vůbec šlo zadat do kalkulačky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.