Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Skoňování jmen a příjmení

Od: ma* odpovědí: 4 změna:

Dobrý den,

jaký je prosím přesný tvar v 3. pádu u jmen: Jakub Novák, Jakub Veselý, Tomáš Novák a Tomáš Veselý?

Uděluji diplom ...

Děkuji

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

10x
avatar bruno2

V prvním případě doporučuji použít - Jakubu Novákovi, nikoli Jakubovi Novákovi. Krátký tvar ve 3. a 6. pádu volíme v případě, že ohýbáme jméno skládající se z více položek (například kombinaci křestního jména a příjmení). V takové situaci je vhodné delší tvar použít pouze u poslední části: stránka se věnuje Jakubu Janu Rybovi. Chceme-li použít samostatné křestní jméno, volíme dlouhý tvar: Jakubovi uletěly včely. U příjmení se používá tvar zakončený -ovi vždy.

 

krtek6
hodnocení

3x

Jakubovi...Tomáši... Novákovi...Veselému

 

hodnocení

3x
avatar babajaga

U vlastních jmen nepoužívat koncovku -ovi. Tedy Jakubu /ne Jakubovi/ a Tomáši /ne Tomášovi. Stejně tak Janu, Václavu, Pavlu, Petru, Miroslavu...V příjmení to -ovi naopak použít. Tedy Novákovi, Zahradníkovi, Horákovi, Beránkovi...Jaga.

 

liska5
hodnocení

2x

Napsala jsem za život horu diplomů: Jakubu Novákovi, Františku Veselému, Tomáši Ujafalušimu, Josefu Masopustovi, Jiřímu Kamenských, Jaromíru Hanzlíkovi, Leoši Marešovi, ... Myslím, že tady jde i druhá varianta: Radku i Radkovi Novému. Teda pokud mne někdo nepřesvědčí o opaku.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]