Nejste přihlášen/a.
co je to m3 ví každý.
Ovšem co sí mám v níže uvedeném kontextu představit pod pojmem m-3?
Takže mg/l jsou od teď mg l-1
To je jak s těma plastovejma víčkama, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě
Otáčky nejsou jednotka, takže otáčky za minutu se píšou jen jako min-1 (ale fanatici stejně používají radiány za sekundu což je teda dost matoucí; že 100π (cca 314) rad/s je 3000 min-1 už si nějak pamatuju stejně jako 157 pro 1500, u ostatního používám tu poučku o dělení deseti jako způsob rychlého přibližného převodu).
Mínus znamená, že je to ve jmenovateli. ms-1 nebo Am-1 vypadá daleko učenějc než m/s nebo A/m. Někde přímo tohle vyžadujou, jinde zase chtějí šikné lomítko (vodorovné lomítko do textu moc nikdo nechce, což se ani nedivim). Ještě chtěji radši exp(..) než e na něco (to něco by pak bylo drobným písmem).
Takže tady to bude při koncentraci 1025 na metr krychlový. Teda osobně si číslo s 25 nulama nedovedu představit, i kdybych vzal milimetr krychlový a tím ubral 9 nul, pořád jich je 16 což je něco, kde možná končí moje představivost (bilion má 12 nul). Mikrometry to je dalších 9 nul pryč, číslo se sedmi nulama už nevypadá tak neskutečně.
Křemík ( cs.wikipedia.org/... ) má molární objem 12,06×10−6 m3/mol což po dosazení 1 mol = 6x10 23 atomů ( cs.wikipedia.org/... ) dá asi tak 5 x 1028 atomů na m3
Takže ta koncentrace 1025 znamená asi tak 1 z 5.000 atomů (jedna ku pětitisíci). Teda hodně řídká koncentrace, řádově tak jako kapka koncentrované barvy do plného kbelíku vody v "lidských měřítkách". (silně zhruba)
Jo, kdosi už odpověděl - děkuji.
Koncentrace příměsí 10^25 / m^3 sama o sobě nic neřekne.
Kubický metr (m^3) je jasný, ale objem jedné příměsi? Ano, je jich hodně (10^25), ale jaký objem má jedna "příměs"?
Vyjadřování množství složek ve směsi má několik možností. První z nich jsou zlomky - poměr složky a celku. Nejčastěji hmotnostní, někdy také objemové, zejména u plynů. Charakteristické pro zlomky je, že obě veličiny poměru mají stejné jednotky - hmotnost, objem, látkové množství. Druhým způsobem je koncentrace. . Vyjadřuje poměr množství látky k objemu celku - nejčastěji roztoku. Běžné je použití poměru látkového množství k objemu. Látkové množství se jen vyjímečně udává počtem atomů, nejčastějí se používá mol - to je těch 6,022*10^23 částic (atomů, molekul, elektronů...). Některé profese si oblíbily hmotnostní koncetraci - hmotnost látky v objemu. Nejčastěji g/litr. Látková koncentrace se nejčastěji nazývá "molární koncentrace" a značí se c nebo cM (to M jako dolní idex c). Hmotnostní koncentrace se značí jako cm - malé m jako dolní index.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.