Nejste přihlášen/a.
Nazor mam : kym ostatni po skonceni skoly vo veku okolo 23 - 25 rokov zacnu pracovat, zarabat a budovat karieru, tak vy si date dalsie 5 rocne prazdniny. S pravnikmi sa u nas dlazdia ulice, vyborne zaraba zopar spickovych advokatov, ostatni kdesi na mestskom urade presuvaju pokutove spisy.
S ekonomickou skolou tak mozete v korporate faktury do SAP-u nahadzovat a celkovo s vasim pristupom to na ziadnu karieru nevidim. Teraz vam tu VS financuje kto? Bohati rodicia?
Hahaha, to určitě, předtím, než začnete radit, bych si něco tedy minimálně nastudoval o právech v ČR a ne na Slovensku! ČR má o 5 mil. obyvatel více než SVK ale počet právnických fakult je na SVK 7! Kdežto v ČR jen 4! Tedy jinými slovy - absolventi se rozhodně v ČR uživí a nemají problém si najít práci. Práce kdesi na úřadě je až ta poslední možnost. Zaměstnatnost studentů právnických fakult v ČR - 99%. Průměrná mzda advokátního koncipienta - 33.000 čisté mzdy - v prvním nástupním roce.
Solidní znalost němčiny není k zahození a když se v práci budeš rychle zaučovat, tak zástupce nebo prodejce pro německy mluvící trhy (Německo je největší obchodní partner české ekonomiky) nebo zástupce nebo dovozce německé firmy na českém trhu, také může být dobrá kariéra.
Být tebou, dělal bych něco, co tě osobně baví. Trápit se jako právník čtením nudných zakudrcených textů jen proto, že to v průměru platí lépe, když k tomu nemáš vztah, to u toho asi dlouho nevydržíš.
Pokud měříte úspěch optikou finančího bohatství, tak určitě právníci a ekonomové na tom jsou jednoznačně líp.Jako učitel budete placený nejspíš z rozpočtu státu a pokud nedosáhnete v oboru na nějakého experta v oboru, jste nadobro ztracený. Další věcí ale je, jestli ty finanční výhody neshodí to, že vás to nebude bavit. Jako právník můžete dělat rozvody a to zase není kdovíjaké rito, pokud neděláte rozvod nějakých celebrit.O to je to zase náročnější a psychicky decimující. Je určitě dobré si vybrat správně, aby vás to bavilo celý život ale nikdy toho nemusíte docílit stoprocentně.Jsou tu i ostatní, co vám můžou kazit vaši radost nad tím, co vykonáváte. Dle mého názoru budete tak úspěšný, jak to budete sám vidět nebo vaše okolí.Úspěšný můžete být ve všech oborech lidské činnosti a pokud budete pro někoho potřebný a jedinečný, máte dobře nakročíno a můžete si říct o lepší honorář.
Ve vašem případě bych nejdříve dokončil to, co jste začal .Až pak, až budete mít své jisté, se rozhodujte, co dál
Statisticky vzato zcela urcite. Bez debat a vyrazne.
Muzes se ale konejsit tim, ze statistika se na jednotlivce nevztahuje.
Právník nebo ekonom určitě vydělá víc, o tom neni sporu. Ale jestli má život lepší, o tom by se dalo diskutovat.
Znalost němčiny (a ruštiny) se v našich končinách cení, angličtina se bere jako samozřejmost o té nemluvím. S dobrou znalostí němčiny se dá najít slušná práce. Teda nevím jestli to furt platí, ale kdysi, na střední, nás lákali na pozice vedoucích do jedné firmy a slibovali plat v německých markách asi takový, na jaký jsme zvyklí v korunách (bezvadná znalost němčiny byla podmínkou). To samé, když jsme byli na vysoké na exkurzi v Siemensu nebo ABB, opět čísla v eurech podobná těm našim v korunách (už jen výše stipendia pro doktorandy, u nás to je almužna (nikdo se nedává na doktorát kvůli stipendiu), ale to samé číslo v eurech (a ono bylo větší) to už zní lépe). Ta ruština je teď v nemilosti, ale chtě nechtě rusko a rusky mluvící země (celý bývalý Svaz a jeho satelity) jsou nenasytným trhem a ruština je pro ně druhým mateřským jazykem. Každý další jazyk je jedině ku prospěchu.
Právě třetí rok je už skoro konec bakalářské části, nevím jak je to teď dělené, jestli ještě pořád 3+2,5 (za nás byl jeden dlouhý magisterský studijní program, studovat to na dvě části (bakalářský + navazující magisterský) byla možnost, teď je to, údajně nařízením EU, nutnost). Co si pamatuju, vysoká škola skýtala řadu možností, bylo možné zapisovat si i předměty mimo obor, jednak podle zájmů, jednak podle zaměření závěrečné práce (důležité bylo splnit předepsané kredity a povinné předměty, cokoliv navíc ničemu nevadilo).
Taky bych myslel, že nejlepší by bylo dodělat rozeběhnuté studium.
> údajně nařízením EU, nutnost
Žádná nutnost to není, jestli chceš být jedna z mála evropských zemí s odlišným, neporovnatelným systémem, který neumožňuje změny, přestupy a stáže v průběhu studia mezi zeměmi a uznání kvalifikací bez nutnosti certifikace obsahu dosaženého vzdělání, které trvá měsíce, vyžaduje spousty dokumentů a stojí solidní poplatek.
Jestli jsi někdy viděl, co to obnáší mít uznané české vzdělání mimo Evropu, tak bys to chápal. Stejně jako my se tady díváme na jakýsi papír z Laosu nebo Gambie.
Český diplom je díky této standardizaci stejně důvěryhodný v libovolné instituci v EU stejně jako dánský, rakouský nebo francouzský. Bez nutnosti platit za zdlouhavé přezkoumání.
Záleží jen na Vás. Pokud máte zájem studovat práva nebo ekonomiku, je potřeba udělat přijímací zkoušky. Pokud se Vám to podaří, můžete vystudovat současně i obě vysoké školy. Pak už záleží jen na Vaší píli.
Držím palce. Zdravím.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.