Nevíte, proč se stalo, že pojem astigmatismus vyjadřuje 2 různé věci? Podle latinského a-stigma (ne/mimo bod/tečka) to sedí na oboje Existuje nějaké přídavné jméno, které upřesní, o který ze jde? 1. optika: pokud je přítomen astigmatismus v zobrazení optickou soustavou, tak to znamená, že jinak (ostře) se zobrazují soustředné kružnice a jinak paprsky vycházející ze středu . (při posunu stínítka :Ostré je první, rozmazané druhé pak obojí je rozmazané, pak obráceně) 1: navrhuji "polární" 2. lékařský: vada oka astigmatismus znamená, že dané oko vidí sadu rovnoběžných čar rozmazaně a rovnoběžky o 90° pootočené maximálně ostře. Ten úhel směru,ve kterém je to rozmazané, je individální. (Pokud před astigmatika dáte sudoku, tak každý ten papír si pootočí jinak, než řekne "sloupce teď jsou rozmazané") 2: navrhuji planární/kartézský,euklidovský... 3. a nebo opravdu i oko může trpět astigmatismem podle definice 1.? O tom jsem nikde nezaslechl. = Schválně nepopisuji příčiny obou jevů, jen že druhý je daný deformací čočky a první vychází z fyzikálního principu optiky Společné to má, že v obou případech obě dvě třídy "čar" jsou na sebe lokálně kolmé. (Stačí si nakreslit mřížku. Stačí si nakreslit soustředné kružnice a 16 parsků ze středu) Je náhoda ,že obojí se jmenuje astigmatismus nebo to v něčem má stejnou podstatu? (Vyšší než, že suchý fakt, že tečka se zobrazí rozmazaně. - on totiž ten překlad slovat a-stigma nic neříká, jak se bod rozmaže a jakým směrem)
Podle mě se v obou případech jedná o tutéž geometrickou vadu čočky, popř. soustavy, kdy čočka má jinou ohniskovou vzálenost v ose X a jonou v kolmé ose y. Jednoduše se tomu říká soudkovitost = cylindrická vada..
ficn
A jak je tedy možné, že dá v obou případech jiný výsledek? Ilustrační obrázky astigmatismu oka (mřížka kde jen svislice jsou mázlé) a té optické vady (mázlé soustředné kruhy ano ale paprsky ne) mají podobnost nulovou. Ano, u cylindrické vady oka ten název je přímo správný - cylindr je právě taková čočka, který v jednom směru nijak nemění obraz (v podstatě ohnisková vzdálenost nějaká v X a nekončno v y), tam je to tedy správně. Ale u prvního astigmatismu je čočka dokonala symetrická rotačně..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.